Cevap Yaz
25 Ocak 2020, 16:29
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 18 Cevapları 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 18. Sayfa 8. Etkinlik:Sorun Çözüyorum Cevapları

8. Etkinlik: Sorun Çözüyorum
Ece ailesinin ona aldığı spor ayakkabısını beden eğitimi dersinde bir kere giydi. Ayakkabıları ayağından çıkarırken ayakkabının ucunun açıldığını gördü.
Ece’nin yaşadığı bu sorunu siz yaşasaydınız haklarınızı, sorumluluklarınızı ve özgürlüklerinizi kullanarak bu sorunu nasıl çözerdiniz? Aşağıdaki kutucuğa yazınız.
Cevap: Ayakkabıyı alırken aldığım fatura yada fiş ile beraber aldığım yere götürür ve iade ederdim.
9. Etkinlik: Farklı Davranışları Değerlendiriyorum
Aşağıda farklı görevler üstlenmiş kişilere ait rol kartları yer almaktadır. Bu kartlara bağlı olarak verilen soruları cevaplayınız.
Ahmet Bey, otuz altı yaşında ve bir market sahibidir. Son kullanma tarihleri geçmiş ürünleri marketin ön raflarına koyar. Üstelik bu ürünleri yarı fiyatına satar.
Ayşe on iki yaşında altıncı sınıf öğrencisidir. Ahmet Bey’in marketine giderek ön raflarda bulunan indirimli ürünlerden satın almıştır. Eve geldiğinde bu ürünlerin son kullanma tarihlerinin geçmiş olduğunu fark etmiştir. Ayşe, aldığı bu ürünleri hemen markete geri götürmüştür. Ancak Ahmet Bey iade kabul etmediğini belirtmiştir.
a. Sizce Ahmet Bey’in yaptığı yanlış davranış nedir?
Cevap: Ahmet bey tarihi geçmiş ürünleri satmakta ve insanların sağlığını hiçe saymaktadır.Üstelik iadeyi de geri almamıştır.
b. Ahmet Bey’in bozuk ya da son kullanma tarihi geçmiş ürün satma hakkı var mı? Sattığı ürünleri, şikâyete bağlı olarak geri almama hakkı var mı? Neden?
Cevap: Böyle bir hakkı yoktur.Geri alma hakkı vardır.Çünkü insan sağlığını tehdit edecek bir durum söz konusudur.
c. Ayşe’nin yaptığı yanlış davranış nedir? Ayşe’nin bu konudaki sorumluluğu nedir?
Cevap: Ayşe ürünü satın alırken tarihine bakması gerekirken evde bakmıştır.Ürünleri alırken incelemek ve tarihlerine bakmak gerekir.
ç. Ayşe, hakkını aramak için neler yapabilir?
Cevap: E- devlet üzerinden tüketici hakem heyetine başvurabilir,belediyeye şikayet edebilir,halk sağlığı merkezine durumu bildirebilir.
d. Bu tür sorunların çözümünde ilgili kurumlara dilekçe yazmanın etkisi olabilir mi?
Cevap. Evet olur ve sorunla ilgilenirler.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 69. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.