Cevap Yaz
11 Şubat 2020, 16:49
murat
Yönetici

6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 100-101-102-103. Sayfa Cevapları6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 100, 101, 102, 103 “Ülkemiz İçin Proje Üretelim” Etkinlik Cevapları

100. Sayfa

Ülkemizde farklı alanlarda hizmet veren fabrikalar farklı yerlerde açılmıştır. Niçin bu fabrikaların tümü aynı yerde açılmamış olabilir? Bu konudaki düşüncelerinizi sınıf arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Her bölgede çıkan madenlerin farklı olması, tarım ürünlerinin farklı olması, liman, ulaşım imkanları, hayvancılık, gibi koşullara göre fabrikalar açılmıştır.

Yaşadığınız yerdeki fabrikaların kurulduğu yerlerin coğrafi özellikleri nelerdir? Belirtiniz.

Cevap: Şehirden uzak, deniz kenarında, dağlık alanda, ulaşım imkanları kolay yerlerde.

Sizce yatırımcılar, yatırım yapacakları yerleri seçerken neden yukarıda belirtilen faktörlere uygun yerleri seçerler? Söyleyiniz.

Cevap: Maliyetlerin en az olacak şekilde olmasına dikkat eder,ürettiği malı daha ucuza mal etmek için.

Bir yatırımcı, danışmanlarından yeni kuracağı fabrikanın, fabrikada kullanılacak olan ham maddeye yakın olmasını istemiştir. Yatırımcının bu isteğinin gerekçeleri sizce neler olabilir? Söyleyiniz.

Cevap: Ham maddeyi en kısa yoldan ve en az maliyet ile işleyebilmek için.

Fotoğraf 4.4, 4.5, 4.6, 4.7 ve 4.8’de verilen ekonomik faaliyetler ile ülkemizin coğrafi özellikleri arasında nasıl bir ilişki vardır? Bu ekonomik faaliyetlerin geliştirilmesi için neler yapılabilir? Söyleyiniz.

Cevap: Ülkemizin denizler ile çevrili olması, verimli topraklar ve yaylaların olması, akarsuların olması, ovaların olması bu ekonomik faaliyetlerin yapılmasına imkan sağlamaktadır.

101. Sayfa

Doğal ve beşeri özelliklerin ekonomik faaliyetlerin şekillenmesindeki etkisine örnekler veriniz.

Cevap: Denizlerin olması balıkçılık ve deniz taşımacılığının olmasına, ovaların olması tarımsal faaliyetlerin olmasına, Akdeniz Bölgesinin sıcak ve iklim şartları turizmin canlanmasına imkan sağlamaktadır.Ülkemizin iklim ve yeryüzü şekilleri gibi coğrafi özelliklerini düşününüz. Buna göre sebze, meyve ve endüstri bitkilerine (pamuk, mısır, soya vb.) yönelik tarım daha çok hangi bölgelerde yapılır? Mera hayvancılığı hangi bölgelerde yaygın olabilir? Nedenleriyle açıklayınız.

Cevap: Sebze ve meyve, endüstri ürünleri Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde daha yaygındır.Mera hayvancılığı da Doğu Anadolu Bölgesinde yapılmaktadır.Çünkü iklim ve yeryüzü şekillere bunlara daha uygundur.

Siz de bir yatırımcı olduğunuzu düşününüz. Yaşadığınız çevrede bir yatırım yapmak isterseniz hangi alanı seçersiniz? Neden? Yatırımı planlarken neleri göz önünde bulundurursunuz? Açıklayınız.

Cevap: Çırçır fabrikası kurardım.Çünkü bu bölgede pamuk ekimi çok yapılmaktadır.Böylece daha az maliyet ile daha fazla ürün işleyebilirim.

Yaşadığınız çevrenin coğrafi özelliklerini dikkate alarak bu özelliklerin ekonomik faaliyetleri nasıl etkilediğini tartışınız.

Cevap: Deniz olması liman olmasına, turizm olmasına ovalık olması tarımsal faaliyetlerin olmasına ulaşım ve taşımacılık olmasına, yüksek dağların olması yayla turizmine katkı vermektedir.

102. Sayfa

Bu yatırımların bölgenin sosyal ve kültürel gelişimine ne tür katkıları olmuştur? Açıklayınız.

Cevap: Bu bölgenin kalkınmasına ve daha fazla göç almasına neden olmuştur.Değişik bölgelerden farklı kültürdeki insanların kaynaşmasına vesile olmuştur.

Konya Ovası Sulama Projesi ile ilgili bir araştırma yapınız. Daha sonra araştırma sonuçlarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Konya Ovası sulama projesi ile bölgede tahıl harici bakliyat ve diğer endüstri bitkileri de ekilebilecek ve bölgeye ve ülkeye önemli ekonomik katkılar sağlayacaktır.

103. Sayfa

Ceren’in projesinde aşağıdaki soruların cevaplarını bulabiliyor musunuz?

• Meyve suyu fabrikası için çevrede yeterince ham madde var mı?

Cevap: Evet var.

• Üretilecek meyve suyunun pazarı var mı?

Cevap: Evet var.

• Fabrika için gerekli enerji uygun mu?

Cevap: Evet uygun.

• Ham madde toplama ve ürün pazarlama için ulaşım elverişli mi?

Cevap: Elverişli

• Yeterli ve kaliteli iş gücü var mı?

Cevap: Evet var.

Siz de yaşadığınız yerin coğrafi özelliklerini düşünerek nasıl bir yatırım projesi gerçekleştirebileceğinizi tartışınız. Projenizi tanıtmak için nasıl bir pazarlama afişi hazırlardınız? Anlatınız.

Cevap: Balık çiftlikleri kurardım.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sevgi Yayınları Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 117. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Diriliş Yasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.