Cevap Yaz
14 Ocak 2020, 11:43
murat
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 50. Sayfa Cevapları Evren Yayınları6.sınıf Evren yayınları sosyal bilgiler çalışma kitabı 50.sayfa

ALPARSLAN

26 Ağustos Cuma günü askerlerini toplayan Alparslan, atından inerek secdeye vardı ve “Ya Rabbi! Seni kendime vekil yapıyor, azametin karşısında yüzümü yere sürüyor ve senin uğrunda savaşıyorum. Ya Rabbi! Niyetim halistir, bana yardım et,sözlerimde hilaf varsa beni kahret diye dua etti. Sonra atına binerek askerlerine döndü ve “Ey askerlerim! Eğer şehit olursam bu beyaz elbise kefenim olsun. O zaman ruhum göklere çıkacaktır. Benden sonra Melikşah’ı tahta çıkarınız ve ona bağlı kalınız. Zaferi kazanırsak istikbal bizimdir.” dedi. Bu sözler orduyu coşturdu.
Büyük şevkle ileri atıldılar. Alparslan son derece kurnazca bir harp taktiği planlamıştı. Hilal şeklinde yaydığı ordusuyla akşama kadar Malazgirt Meydanında dövüştü. Şaşkına dönen Bizans ordusu, hilalin içine düştü. İki yüz bin kişilik koca ordu perişan oldu, imparator esir edildi.Sultan Alparslan savaştan sonra huzuruna getirilen imparatoru, hiç ümit etmediği şekilde affetti. Bizans imparatorunun harp tazminatı ödemesi, her yıl haraç vermesi ve ihtiyaç halinde Selçuklu ordusuna asker göndermesi karşılığında barış antlaşması yapıldı. Fakat Diogenes (Diyojen), İstanbul’a geri dönerken Bizans tahtının el değiştirmesi, antlaşmayı geçersiz kıldı. Alparslan da Selçuklu şehzadelerini Anadolu’yu fetihle görevlendirdi. Türkler, kısa zamanda Anadolu’ya hakim oldu.

Yukarıdaki metne dayanarak o döneme ait siyasal olaylarla ilgili neler söyleyebilirsiniz? Çıkarımlarınızı hangi cümlelerle ilişkilendiriyorsunuz?
-Yapılan savaşların dini dayanakları olduğu ve komutanlık yada liderliğin babadan oğula geçtiği bir dönem olduğudur.” Benden sonra Melikşah’ı tahta çıkarınız ve ona bağlı kalınız.” sözlerinden çıkartıyorum.
Alparslan’ın ordusuna karşı yaptığı ünlü konuşmayı liderlik açısından değerlendiriniz.
– Cesur, amacı olan ve dini dayanakları olan bir konuşma yapmıştır. Tereddüte yer olmayan bu konuşma askerleri cesaretlendirmiş ve zaferin kazanılmasında önemli bir yer tutmuştur.
Bu metinden yararlanarak o dönemdeki askeri yapıyla ilgili neler söyleyebilirsiniz?
– Askeri yapı yaya ve atlı olmak üzere oluşmaktadır.Karasal savaşların olduğu bu dönemde askeri taktiklerin savaşın kazanılmasında önemli bir yeri vardır.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 48. Sayfa Cevapları Evren Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.