Cevap Yaz
14 Şubat 2020, 14:42
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 106-107-108-109-110-111. Sayfa Cevapları MEB Yayınları 6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 106, 107, 108, 109, 110, 111  “ÜLKEMİN ZENGİNLİKLERİ HARİTADA” Etkinlik Cevapları

106. Sayfa

Yaşadığınız ildeki nüfus miktarı, ilçelere göre eşit bir dağılım göstermiş midir? Nüfusu fazla olan ilçeleri sınıfınızdaki il haritasında gösteriniz.

Cevap: hayır eşit dağılmamıştır.Bazı ilçelerin nüfusu oldukça fazla iken bazıları çok az nüfusa sahiptir.

Yaşadığınız ilin özelliklerini ait olduğu görsellerin altındaki boşluğa yazınız.

Cevap:

yaşadığın ilin özellikleri

107. Sayfa

Türkiye’deki illerin nüfus dağılımını gösteren haritayı ve etkinliği inceleyiniz. Haritadan bir il seçerek nüfus miktarını örnekte olduğu gibi değerlendiriniz.

Cevap: İstanbul 15.000.000 Doğal etkenler: İklimi, Coğrafi konum. Beşeri etkenler: Sanayi, turizm, ulaşım, nüfusu fazla olan bir ilimizdir.

Aşağıdaki soruları Türkiye Nüfus Haritasından faydalanarak cevaplarını yazınız.

Cevap:

107.sayfa

108. SayfaAşağıdaki ekonomik tesisleri kurma ve işletme imkânı size verilmiş olsaydı yukarıdaki haritada verilen bilgileri dikkate alarak tesisinizi hangi ilimizde kurardınız? Tartışınız. Aşağıdaki harita üzerine yazarak gösteriniz.

Cevap:

Un fabrikasını Konya iline, demir çelik tesisini Hatay’a, meyve suyu tesisini Mersin iline, süt entegre tesisini Kars iline kurardım.

109. Sayfa

Haritayı inceleyiniz. Metin kutularında özellikleri verilen madenlerin isimlerini yazınız.

Cevap:

109.sayfa

111. Sayfa

Aşağıdaki Türkiye fiziki haritasını inceleyiniz. Boş bırakılan kutuları bu yerlerin fiziki, coğrafi ve beşerî özelliklerine göre örneklere uygun olarak doldurunuz.

Cevap:

Çatalca ve Kocaeli Platosu: Sanayi oldukça gelişmiştir.Ulaşımın kolay olması hava deniz ve karayolu taşımacılığına elverişli olması bunda etkendir.Platoların olması hayvancılığın yapılmasına elverişlidir.Nüfusu yoğun olan yerlerdendir.

Erzurum ve Çevresi: Yüksek dağların olması karasal iklimin olması bölgede hayvancılık yapılmasına neden olmaktadır.Nüfusu azdır.Ulaşım zor, iş imkanları sınırlıdır.Sanayi ve ticaret az gelişmiştir.

Çukurova: Geniş ovaların olması yükseltinin az olması tarımsal faaliyetlerin çok yapılmasına neden olmaktadır.Ilıman iklimi sayesinde her çeşit tarımsal ürün yetişmektedir.Sanayi gelişmiştir.Nüfusu yoğundur.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 100-101-102-103-104-105. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

14 Şubat 2019, 11:22

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2473

Çok teşekkür ederim sizin sayenizde artı alacağım.Elinize sağlık.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.