Cevap Yaz
06 Şubat 2020, 10:28
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 176-177-178-179. Sayfa Cevapları MEB Yayınları6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 176, 177, 178, 179 “NİTELİKLİ İNSAN, GÜÇLÜ TÜRKİYE” Etkinlik Cevapları

176. Sayfa

Çevrenizde mesleğini iyi şekilde yapan insanların özellikleri nelerdir?

Cevap: Çok çalışmaları, meraklı olmaları, disiplinli çalışmaları,işini sevmeleri.

177. Sayfa

Genel Ağ haberinde yer alan girişimcinin başarılı olmasının sebepleri neler olabilir? Tartışınız.

Cevap: Risk alabilmeleri, yılmamaları, cesaretli olmaları, yeniliğe açık olmaları.

Uluslararası piyasada ses getirecek, şirketinizin ve ülkenizin kalkınmasını sağlayacak bir yatırım yapacaksınız. Bunun için büyük bir şirket kurdunuz. Bu şirkete alacağınız elemanların hangi özelliklere sahip olmasını istediğinizi aşağıdaki gazete ilanında belirtiniz.

Cevap:

ELEMAN ARANIYOR
Yeni kurmuş olduğumuz uluslararası şirkete genç, dinamik, yeniliklere açık, üniversite mezunu özelliklere sahip elemanlar aranmaktadır.

178. Sayfa

Nitelikli bir insan olarak Mahmut Öğretmen’in fedakârlıktan başka hangi özelliklere sahip olduğunu söyleyebilirsiniz? Tartışınız.

Cevap: Girişimci, cesaretli, nitelikli bir insan.

179. Sayfa

Aşağıda yer alan örneklerden yola çıkarak nitelikli insanların özelliklerini ve ülke ekonomisine katkılarını ilgili alanlara yazın.Tarihimizde nitelikli insan tanımına en uygun isimlerden birisi de Zihni Derin’dir. 1904 yılında Halkalı Ziraat Mektebinden (okulundan) mezun olan Zihni Derin bir dönem tarım bakanlığı da yapmış, kendisini tarıma adamıştir. Tarım alanındaki gelişmeleri yakından takip eden Zihni Derin yenilikçi fikirleriyle dikkat çekmiştir. Yurt dışında yaptiğı araştirmalar sonucunda çay üretimini Karadeniz’de denemiş ve başarılı olmuştur. Zihni Derin’in çay üretimi alanında yaptiğı çalışmalar sonucunda ülkemiz çay ithal eden ülke konumundan çay ihraç eden ülke konumuna gelmiştir. Yaptiğı çalışmalar milyonlarca insana ekmek kapısı olmuş, ülke ekonomisine can vermiştir.

Cevap:

Nitelikli bir insan olarak Zihni Derin’in özellikleri: Girişimci, yenilikçi, risk alabilen, cesaretli, nitelikli bir insan.
Nitelikli bir insan olarak Zihni Derin’in ülke ekonomisine katkısı: Bir çok insana ekmek kapısı açmış ve ülkemize vergi geliri sağlamış, döviz girdisi sağlamıştır.

İstanbul’da yaşayan ve iş yerine ulaşım için her gün metrobüsü kullanan genç bir mühendis, yaptiğı buluş ile dikkatleri üstüne çekti. Metrobüslerin oluşturduğu rüzgârdan elektrik enerjisi üretme fikrini yetkililere ileten genç mühendis, yetkililerden aldığı olumlu cevapla çalışmalarına başladı. Hazırladığı sistem ile met- robüs güzergâhlarına kurulan türbinlerle yirmi bin haneye yetecek elektrik üretmeyi başardı. Ülkemizin elektriği çoğunu dışarıdan aldığı enerji kaynaklarından elde ettiği düşünüldüğünde genç mühendisin hazırladığı projenin önemi daha iyi anlaşılmaktadır. Bu projenin geliştirilip yaygınlaştirılması ülkede elektrik üretimindeki masrafları ve doğaya verilecek zararı daha da azaltacaktir. Genç mühendis ayrıca yeni projeler de üretmeye devam etmektedir. Depremi önceden haber verecek bir izleme istasyonu kurma düşüncesi bu projeler arasındadır.

Cevap:

Nitelikli bir insan olarak Zihni Derin’in özellikleri: Zeki, yeniliklere açık, girişimci ruhu olan, çalışkan ve nitelikli bir insan.
Nitelikli bir insan olarak Zihni Derin’in ülke ekonomisine katkısı: Elektrik enerjisini dışarıdan aldığımız için daha az giderimiz olacak döviz ülkemizde kalacak.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 132-133-134-135. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

26 Kasım 2019, 19:37

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2467

Çok beğendim bu sitede aradığım her şeyi bulabiliyorum

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.