Cevap Yaz
20 Temmuz 2021, 11:45
murat
Yönetici

6. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 48-49. Sayfa Cevapları MEB Yayınları2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 48, 49 “Türklerin Anayurdu Orta Asya” Etkinlik Cevapları Cevapları MEB Yayınları

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 48. Sayfa Cevapları 

1. Orta Asya’yı çevreleyen yeryüzü şekillerini haritadan yararlanarak söyleyiniz.

Cevap: Etrafı dağlarla çevrili sarp arazisi olan bir yerdir.

2. Yaşadığınız yeri düşünerek, coğrafi özelliklerin insanların yaşayış tarzı ve ekonomik faaliyetleri üzerindeki etkisini tartışınız.

Cevap: Coğrafi şartlar insanların ticaret, ekonomik ve yaşayış tarzları üzerinde etkili olmaktadır. Örneğin denize kıyısı olan bir yerleşim yerinde turizm canlı olur, gemi taşımacılığı olur, bu da insanların ekonomisini doğrudan ilgilendirir.

Orta Asya’da yapılan arkeolojik kazılarda savaş aletleri, çanak çömlekler, kilimler, süs eşyaları vb. bulunmuş olması Türklerin hangi ekonomik faaliyetlerle uğraştıklarını göstermektedir? Söyleyiniz.Cevap: Hayvancılık, kilimcilik, madencilik ve tarımın ekonomide önemli bir yer tuttuğunu söyleyebiliriz.

6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler 49. Sayfa Cevapları 

1. Okuduğunuz parçadan yola çıkarak Türklerin yaşantıları hakkında neler söyleyebilirsiniz? Tartışınız.

Cevap: Daha çok hayvancılık ile uğraşan, yazın serin yerlere kışın sıcak yerlere giden konar göçer bir yaşam sürdükleri söylenebilir.

2. Türklerin atı evcilleştirmeleri, tekerleği kullanmaları göçlerini nasıl kolaylaştırmıştır? Açıklayınız.

Cevap: Atları evcilleştirmeleri onların yaşamlarını uzak yerlere gitmelerini kolaylaştırmıştır.Tekerlek ve dolayısı ile atların çektiği arabaları kullanmaları konar göçer yaşam sürmelerini kolaylaştırmıştır.

3. Konargöçer yaşantı içerisinde çadırların Türkler için önemini söyleyiniz.

Cevap: O dönemde barınakları çadırlar olan Türkler kurulum ve sökmesi kolay olduğu için çadırın konargöçer yaşamı kolaylaştırması bakımından önem taşımaktadır.

 

 Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf MEB Yayınları Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 43-44-45. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

01 Kasım 2020, 18:35

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2757

Çok beğendiğim bir yer bilgileri doğru ve açıklayıcı

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.