Cevap Yaz
12 Ocak 2020, 09:52
murat
Yönetici

7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 71. Sayfa Cevapları7. Sınıf Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı Sayfa 71

C. Aşağıdaki soruların cevaplarını boş bırakılan yerlere yazınız.

İstanbul ve Çanakkale Boğazlan en çok hangi ülkeler için önemlidir? Neden?– En çok Karadeniz’e kıyısı olan ülkeler için önemlidir.Bu ülkelerin başında Rusya , Ukrayna, Gürcistan ve Romanya gelmektedir.Bu ülkelerin Akdeniz’e gemileri ile geçmeleri ve oradan başka denizlere gitmeleri ancak bu boğazlar ile olmaktadır.Ticaret için, ordu için önemlidir.
İstanbul ve Çanakkale Boğazlarındaki taşımacılığın bugünkü durumu ile ilgili araştırma yapınız. Araştırma sonuçlarını aşağıya yazınız.
– İstanbul ve Çanakkale boğazlarından yıllık ortalama 50 Bin gemi geçmektedir.Bu geçişlere kılavuzluk eden römorklar da vardır.Bu da ülkemize para kazandırmaktadır.

İstanbul ve Çanakkale Boğazlarındaki taşımacılıktan ülkemiz nasıl kazanç elde etmektedir? Yazınız.

– Her geçen ticari gemilerden vergi alınmaktadır.Bunun yanında kılavuzluk hizmetleri,turistik gemiler ve gelen yolcuların bıraktıkları dövizler, liman işletmeciliğinin verdiği hizmetler sayesinde para kazanılmaktadır.Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Ekoyay Sosyal Bilgiler Çalışma Kitabı 63. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Etiket: İstanbul ve çanakkale boğazlarındakı taşımacılıktan ülkemiz nasıl kazanç elde etmektedir, istanbul ve çanakkale boğazları en çok hangi ülkeler için önemlidir neden
05 Mart 2017, 14:57

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2504

Güzel matematik yayınları da olsa

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.