Cevap Yaz
28 Ocak 2020, 16:45
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 126-127-128-129-130-131-132-133. Sayfa Cevapları MEB YayınlarıMeb Yayınları 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133 “KİL TABLETLERDEN AKILLI TABLETLERE” Etkinlik Cevap Anahtarı

126. Sayfa

Günümüzde bilgiyi depolama araçlarını düşünerek gelecekte ne tür araçlar kullanabileceğimiz konusunda tahminlerde bulununuz.

Cevap: Günümüzde kullanılan harddisk, flash disk gibi bilgi depolama araçlarından ileride belkide çok ilkel bir alet gibi bahsedeceğiz.Çok daha küçük yapılı olabilir.Belkide bizim beynimize takılacak bir araç ile bilgisayara bile gerek kalmayacak ve bilgi hepimizin hafızasında olacak.

Yazının icadı insanların hayatında ne gibi değişiklikler meydana getirmiş olabilir? Düşüncelerinizi yazınız.

Cevap: Yazının icadı ile birlikte var olan bilgilerin saklanması, depolanması gerçekleşmiştir.Yazı ticaretin gelişmesine, bilgilerin aktarılmasına, sosyal ve kültürel gelişmeye katkı sağlamıştır.

Sümerler tarafından gerçekleştirilen yazının icadı tarihin başlangıcı olarak kabul edilir. Sizce bunun sebepleri neler olabilir? Yazınız.

Cevap: Yazının icadı ile bilgiler saklanmaya ve sonraki nesillere aktarılmaya başlamıştır.Tarihte yaşanan olaylar gelişmeler ancak yazı ile aktarılabilmektedir.Bu nedenle yazı tarihin başlangıcı olarak değerlendirilmektedir.

130. Sayfa

Bilgiyi kaydetmek ve gelecek kuşaklara aktarmak için kullanılan yöntem ve araçlar aşağıda verilmiştir. Bu araçların sağladığı kolaylıkları ve kullanımında karşılaşılan sorunları aşağıdaki boşluklara yazınız.

Cevap:sosyal 13.sayfa

131. Sayfa

Bütün bilgilerin sadece dijital ortamda saklanmasını doğru buluyor musunuz? Tartışınız.

Cevap: Bilgiler hem kitap olarak hem de yazılı kaynaklarla saklanırsa daha iyi olur.Yazılı kaynaklar yani kitapları okumak daha güzel. Kitabı elimize almamız ve kokusunu duymamız gerekir.Hem de iki kaynak olursa emniyeti daha sağlam olur.

132. Sayfa

Siz ya da çevrenizden birisi bilgi güvenliği konusunda herhangi bir problem yaşadı mı? Bu konuda herhangi bir habere rastladınız mı? Kısaca yazınız.

Cevap: Babamın kredi kartından İnternetten alışveriş yapmışlardı.Babam durumu bankaya bildirdi ama banka parayı ödenmesi gerektiğini yapılacak araştırmalar sonucu paranın iade edileceğini söylediler.Fakat aradan bir yıl geçmesine rağmen araştırmalar henüz bitmemiş.

Dijital ortamda sakladığımız kişisel bilgilerimizin güvenliği konusunda yaşanan sıkıntının sebepleri neler olabilir? Yazınız.

Cevap: Harddisk arızaları olduğu zaman bu bilgilerin tümü kaybolmaktadır.Başkaları bizim bilgilerimizi kullanmaktadır.

Bilgi güvenliği açısından yapmamız gerekenler nelerdir? Yazınız.

Cevap: Şifrelerin hem yazı hem rakam karakterlerden oluşması, basit şifrelerin olmaması, kişisel bilgileri başkaları ile paylaşmamak.Her yerden bilgilerimize girmemek.

133. Sayfa

Aşağıda verilmiş olan diyagramı örneklerde olduğu gibi doldurunuz.

Cevap:

sosyal 133.sayfaBir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98-99-100-101-102-103. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

21 Şubat 2019, 18:42

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2679

Sosyal dersinde bilmediklerime yardım etti.Kolay ve anlaşılır çok güzel bilgiler .

05 Mart 2019, 19:46

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2679

Çok güzel çok beğendim anlamadığım şeyleri
Buradan bakabiliyorum ve tavsiye ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.