Cevap Yaz
06 Şubat 2020, 12:50
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 168-169-170-171-172-173. Sayfa Cevapları MEB YayınlarıMeb Yayınları 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 168, 169, 170, 171, 172, 173 “VAKIF DEMEK, MEDENİYET DEMEK” Etkinlik Cevap Anahtarı

168. Sayfa

Türk toplumunda sosyal dayanışma ve yardımlaşma her zaman her dönemde önemli olmuştur. Sizce bunun sebepleri nelerdir?

Cevap: Türk toplumu her zaman zor durumda olanlara yardım etmeyi sevmekte ve benimsemektedir.Hem dinimizin emri olması hem de kültürel yapımız sosyal dayanışma ve yardımlaşmayı gerekli kılmaktadır.

Vakıfların kuruluş amacını ve faaliyetlerini özetleyebilecek kavramları söyleyiniz.

Cevap: Vakıf, bireylerin yardımlaşma amacıyla sahip oldukları servet veya gelirin bir kısmını gönüllü olarak kamu yararına harcama gayesiyle ortaya çıkmıştır.

171. Sayfa

Toplumsal bir sorun belirleyiniz. Bu sorunu çözmek amacıyla kuracağınız Sizde sivil toplum kuruluşu veya dernek ile ilgili aşağıdaki çalışmayı yapınız.

Cevap:

sosyal 171Yukarıda bilgisi verilmiş olan vakfın, sosyal ve ekonomik faydalarını söyleyiniz. Günümüzde benzer amaçla kurulmuş sivil toplum örgütü var mı? Söyleyiniz.

Cevap: İhtiyacı olan öğrencilere kırtasiye ve giyim yardımı yapmaktadır.Bu durumda sosyal yardımlaşma sağlanmaktadır.Buna benzer sivil toplum örgütü TEGV- Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı.

172. Sayfa

Çevrenizde bulunan bir sivil toplum kuruluşunun amaçlarını ve faaliyetlerini Sizde araştırarak sınıf panosunda sergileyiniz.

Cevap: TEV- Türkiye Eğitim Vakfı

Türk Eğitim Vakfının yetenekli fakat maddi olanaklardan yoksun çocukların ve gençlerin eğitim ve öğrenimlerini sağlamayı amaçlayan bir sosyal toplum örgütüdür. Ülkemize ve insanlığa katkılar yapacak öncü gençleri desteklemek amacıyla, birçok öğrenciye burs vermektedirler. Gönüllülerini kaynak geliştime, bursiyer seçme, eğitim, proje, ofis ve bağışçı olmak üzere 6 farklı alanda görevlendirmektedirler.

173. Sayfa

Aşağıda isimleri verilmiş olan sivil toplum kuruluşlarını araştırarak, sosyal Sizde yaşamdaki rollerine örnekler veriniz.

Cevap:

sosyal 173Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98-99-100-101-102-103. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

07 Mart 2019, 22:35

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2684

Her zaman bana yardım eden bu güzel siteye teşekkür ediyorum.Artık derslerimi daha iyi anlıyorum.

07 Nisan 2019, 15:59

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2684

Abi Allah razı olsun bundan sonra bu sitede bakçam hep

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.