Cevap Yaz
12 Şubat 2020, 13:00
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 206-207-208-209. Sayfa Cevapları MEB YayınlarıMeb Yayınları 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 206, 207, 208, 209 “CUMHURİYETİMİ SEVİYORUM” Etkinlik Cevap Anahtarı

206. Sayfa

Cumhuriyetin bize sağladığı yararlar nelerdir? Söyleyiniz.

Cevap: Cumhuriyet yönetimi ile halk kendi yöneticilerini seçebilmektedir.Demokrasiye sahip olduk.İnsanlar arasında ayrım yapılmadan herkes kanunlar önünde eşit oldu.

207. Sayfa

Aşağıdaki farklı uygulamaları demokrasi anlayışına göre değerlendirerek örnekteki gibi işaretleyiniz

Cevap:

207.sayfa cevapları

Laik devlet anlayışı açısından Cumhurbaşkanımızın mesajlarını değerlendiriniz.

Cevap: Laik devlet anlayışında herkes kendi dini inançlarını özgürce yaşayabilmektedir.Cumhurbaşkanımız da her vatandaşa eşit mesafe ile yaklaşmaktadır.

Toplumsal hayatımıza laikliğin uygulanmasına ilişkin örnekler veriniz.

Cevap: Her insanın kendi dini inançlarını özgürce yaşaması, devletim kimseye ayrım yapmadan herkese eşit davranması, dini ve mezhebi yüzünden kimsenin farklı olmaması, herkesin medeni kanunlara göre işlem görmesi.208. Sayfa

Yaşlı insanlara hürmet gösterilmesi kültürümüzün temel özelliklerindendir. Çevrenizden bu duruma örnekler veriniz?

Cevap: Toplu taşıma araçlarında yaşlılara yer vermek, yaşlıların elini öpmek hürmet göstermek, ihtiyaçlarını gidermek, karşıdan karşıya geçerken yardımcı olmak.

Sosyal devlet ilkesinin gereği olarak ülke çapında uygulanabilecek bir proje teklifi hazırlayarak sınıf panosunda sergileyiniz.

Cevap: Kadınlar için çeşitli etkinlikler düzenlemek, onların morallerini yükseltecek geziler düzenlemek.

209. Sayfa

Adalet Bakanlığının logosunu inceleyiniz. Bu logoda kitap ve terazi sembollerinin kullanılma sebebi ne olabilir? Tartışınız.

Cevap: Terazi resmi adaletin herkese eşit şekilde yaklaşımını, kanunlar önünde herkesin eşit olduğunu simgelemektedir.Kitap resmi ise kanunları belirtmektedir.Yani kanun önünde tüm insanlar eşit anlamına geliyor.

Aşağıdaki kutucuklarda verilen bilgilerin devletimizin ve demokrasimizin hangi nitelikleri ile ilgili olduğunu üstlerindeki boş kutulara yazınız.

Cevap:

209.sayfa cevaplarıBir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 98-99-100-101-102-103. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.