Cevap Yaz
04 Şubat 2020, 11:44
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 52-53-54-55-56-57-58-59-60-61-62-63. Sayfa Cevapları MEB YayınlarıMeb Yayınları 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 “İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN” Etkinlik Cevapları

52. Sayfa

Osmanlı Devleti, bünyesindeki farklı din, millet, mezhep ve kültüre sahip insan topluluklarını uzun yıllar bir arada yönetmeyi nasıl başarmış olabilir? Tartışınız.

Cevap: İnsanlara adil ve eşit davranarak, farklılıklara saygı göstererek, inanç hürriyeti sağlayarak, ayrım yapmayarak.

Yukarıdaki metinde Ahi Teşkilatının liderlerinden Şeyh Edebali, damadı Osman Bey’e devlet idaresi ile ilgili tavsiyelerde bulunmaktadır. Şeyh Edebali’nin nasihatlerinde askeri, siyasi ve ekonomi konuları yerine insan unsuru üzerinde durduğunu görüyoruz. Bunun sebebi ne olabilir? “İnsanı yaşatmak” ifadesi ile neyi anlatmak istemiştir? Tartışınız.

Cevap: Devleti yöneten insanlardır.Devletin var olması halkın var olmasına bağlıdır.Bir halk olmalı ki devlet olsun.Bu nedenle insanı yaşat ki ifadesinden insanlara iyi davranmak ve yönetici olarak sorumluluklarını yapmak insanların ihtiyaçlarını, sorunlarını çözme yolunda adımlar atması, adil olması gibi temel konuları ele alması anlatılmaktadır.

54. Sayfa

Eski Türklerde “yiğit, cesur” insanlara “alp” denilirdi. Anadolu’ya gelince bu insanlara “alp-eren” denilmesinin sebebi ne olabilir? Tartışınız.

Cevap: Çünkü Anadolu erenler diyarıdır.Hem yiğit olmalı hem de adil ve bilgili olmalıdır.İşte Anadolu’da gönül birliğinin tesisi edilmesi Alperenlerin oluşumuna katkı sağlamıştır.

56. Sayfa

Aşağıdaki görselleri dikkatle inceleyiniz. Görsellerde yer alan yapı ve araçların yapılış amacı nedir? Tartışınız.

istanbul fethi hazırlıklarıCevap: İstanbul’un fethi için yapılan hazırlıklardır.

Aşağıda İstanbul’un fethinin Türk ve dünya tarihi açısından sonuçları verilmiştir. Hangisinin Türk, hangisinin dünya tarihi açısından önemli olduğunu örnekteki gibi işaretleyiniz.

Cevap:

sosyal bilgiler

57. Sayfa

Yukarıdaki iki örnek olayı dikkate alarak Osmanlı Devleti’nin istimâlet politikasının ilk aşamasında nasıl bir yol izlediğini aşağıya yazınız.

Cevap: Fethettikleri yerlerdeki gayrimüslimlere iyi ve adil davranmışlar, onlara inanç hürriyeti sağlamışlar, ticaret yapma imkanı sağlamışlar.

58. Sayfa

Yavuz Sultan Selim’in kendisini Hâdimü’l Harameyn olarak nitelendirilmesini Osmanlı devlet adamlarının yönetim anlayışı açısından değerlendiriniz.

Cevap: Osmanlı padişahları İslam dinini yüceltmek ve yaymak istemişlerdir.Bu durum yönetim anlayışlarına da yansımıştır.

59. Sayfa

Osmanlı Devleti bir yerin fethinden hemen sonra şehre “kadı” atardı. Yeni fethedilen toprakların sorumluluğunun kadıya verilmesinin sebebi ne olabilir? Tartışınız.

Cevap: Fethedilen yerlerde adaleti tahsis etmek için.

62. Sayfa

Bu konuda öğrendiklerinizden faydalanıp aşağıdaki kavramları en az bir kez kullanarak kısa bir metin yazınız.

Cevap: Osmanlı Devleti istimalet politikası ile Müslüman olmayan halkın da takdirini kazanmıştır.Osmanlı Devleti adil yönetimi,millet sistemi ile uzun yıllar ayakta durabilmiştir.Bunun yanında fetih siyaseti gaza ve cihata dayanmakta idi.

63. Sayfa

Aşağıda bazı özellikleri ile yaptığı faaliyetler verilen kişi veya kavramları boşluklara yazınız.

Cevap:

63.sayfaBir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 38-39. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

22 Kasım 2018, 19:35

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2466

Çok teşekkürederim ödevimi yapmama çok yardımcı oldu?

23 Ekim 2019, 17:44

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2466

56. Sayfaya aşırı güzel bayıldım ben buraya

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.