Cevap Yaz
08 Eylül 2019, 19:04
Yuri
Yönetici

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 18-19-20. Sayfa Cevapları2020-2021 Öğretim Yılı 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 1. Ünite İLETİŞİM VE İNSAN İLİŞKİLERİ Sayfa 18, 19, 20 “Olumlu İletişim, Mutlu Birey ve Toplum” Metni Etkinlik Cevapları

 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 18. Sayfa Cevapları

– İletişimin olumlu olması ne demektir? Örnek vererek açıklayınız.

CEVAP: İletişimin olumlu olması, iletişimi gerçekleştiren tarafların birbirinin sözünü kesmeden dinlemesi, doğru beden dilini kullanması ve iletişim boyunca empati kurmalarıdır. Örneğin, çözemediğimiz bir soruyu öğretmenimize soracağımız zaman öncelikle ona selam vermeli, sorunumuzu kibar bir dille anlatmalı, onu dinledikten sonra da teşekkür etmeliyiz.

Etkinlik Zamanı

Yukarıdaki konuşma balonunda Mehmet ile doktor arasındaki iletişime yer verilmektedir. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.
1. Mehmet ile doktor arasındaki iletişimin olumlu şekilde devamını sağlayan beden dili unsurları nelerdir?
CEVAP: Doktorun Mehmet’e rahatsızlığını sevecen bir tavırla sorması, Mehmet’in doktorla göz teması kurması, doktorun mimikleriyle Mehmet’i dinlediğini belli etmesi, doktorun Mehmet’i uzun uzun muayene etmesi, doktorun Mehmet’e “çak” yapması.

2. Olumlu iletişimin bireysel ve toplumsal ilişkilere katkısını değerlendiriniz.CEVAP: Olumlu iletişim bireyler arasındaki sevgiyi arttırır. İnsanlar olumlu iletişim ile kendilerini doğru ifade etmeyi, empati kurmayı, dinlemeyi ve saygı duymayı öğrenirler. Bu durum toplumsal ilişkilerin de gelişmesini sağlar. Birbirlerini anlayan toplumlar arasında bağ kuvvetlenir, fikir alışverişi artar. Böylece toplumlar birbirlerinin medeniyetinden faydalanma imkanı bulur.
3. Metindeki olumlu iletişime katkı sağlayan cümleleri tespit ederek altını çiziniz.

CEVAP: Altı çizilebilecek cümleler;

  • “Anlat bakalım, seni buraya getiren sebep nedir?”
  • “İlaçlar bitince görüşelim, anlaştık mı yakışıklı?”

 

7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 20. Sayfa Cevapları

Etkinlik Zamanı

Aşağıdaki soruları cevaplayınız.
1. Çevrenizdeki insanlarla olumlu iletişim kurmak için nelere dikkat ediyorsunuz?

CEVAP: İnsanlarla konuşmaya başlamadan önce onlara selam veririm.  Ses tonumun sakin ve nazik çıkmasına özen gösteririm. Karşımdaki kişi bir şey anlatırken ona bakar ve tebessüm ederim. Kimsenin sözünü kesmemeye çalışırım.
2. Çevrenizdeki insanlarla iletişim kurarken kullandığınız kelime ve cümlelere örnekler veriniz. Bu ifadelerden hangileri iletişimi olumlu, hangileri olumsuz etkilemektedir? Belirtiniz.

CEVAP: İletişim kurarken “merhaba, lütfen, teşekkür ederim, rica ederim” gibi sözcükler kullanırım. Bu sözcükler iletişimi olumlu etkilemektedir. Bunların dışında “Senin yüzünden böyle oldu.” gibi suçlayıcı cümleler de kullandığım oluyor. Bunlar ise iletişimi olumsuz etkilemektedir.Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 232-233-234-235-236-237. Sayfa Cevapları MEB Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

14 Eylül 2019, 11:02

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2669

Çok güzel çok harika yapılmış emeği geçen herkese teşekkür ederim.

16 Eylül 2019, 18:53

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2669

Ellerinize ve emeğinize sağlık . çok güzel olmuś

27 Eylül 2020, 20:28

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2669

Çok teşekkür ederim harika bir yer burası.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.