Cevap Yaz
20 Ocak 2020, 11:49
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 34. Sayfa Cevapları Semih Ofset Yayınları 4. Sınıf Semih Ofset Yayınları Trafik Güvenliği Ders Kitabı Sayfa 34 Cevapları

Ambulans ve itfaiye araçlarının önlerindeki yazının ters yazılma sebebini anlatınız.

Cevap: Ambulans ve itfaiye geçiş üstünlüğü olan araçlardır.Trafikte bu araçların gecikmeden gitmesi gerekir.Önlerinde yazan ters yazılar öndeki sürücünün dikiz aynasından doğru şekilde okunur.Bu da sürücünün bu araçlara geçiş vermesini sağlar.

Geçiş üstünlüğü olan araçların duyulur ve görülür işaretlerini fark eden sürücüler ve yayalar ne yapmalıdır? Açıklayınız.

Cevap: Sürücüler hemen araçlarını en sağa doğru çekmeli ve bu araçlara yol vermelidir.Yayalar ise kendilerine yeşil yansa bile beklemeli bu araçlar geçtikten sonra normal trafik kurallarına uymalıdır.

1. Geçiş hakkı ve geçiş üstünlüğü kavramlarını açıklayınız.Cevap: Görev sırasında, belirli araç (ambulans, polis aracı ve itfaiye) sürücülerinin can ve mal güvenliğini tehlikeye sokmamak şartı ile trafik kısıtlama veya yasaklarına bağlı olmamalarına geçiş üstünlüğü denir.
Karayolları Trafik Kanunu (KTK) ve Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde (KTY) kara yollarının kullanılma koşulları belirlenmiştir. Buna göre yayaların ve araç kullananların diğer yaya ve araç kullananlara göre, yolu kullanma sırasındaki öncelik hakkına geçiş hakkı denir.

2. Hangi araçların geçiş üstünlüğü vardır?

Cevap: Polis, İtfaiye, Ambulans, Doğalgaz acil müdahale ekibi gibi görevliler.

3. Geçiş üstünlüğü olan araçlar bu üstünlüklerini ne zaman ve nasıl kullanır? Açıklayınız.

Cevap: Görev halinde iken görülür (ışıklı) ve duyulur (sesli) işaret kullanarak geçiş üstünlüğünü kullanır.

Trafikle ilgili meslekler hakkında bilgi edininiz (İnternetten yapacağınız araştırmaları aile büyüğünüzün gözetiminde yapınız.)

Cevap: Trafik polisleri, Belediye zabıtaları, Jandarma, Karayolları, Ulaştırma Bakanlığı .Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Trafik Güvenliği Ders Kitabı 23-24. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.