Cevap Yaz
05 Ocak 2020, 12:33
Yuri
Yönetici

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 148-149-150-151-152-153-154. Sayfa Cevapları Koza Yayınları2020-2021 Öğretim Yılı 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 5. Tema DOĞA VE EVREN Sayfa 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154 “Küçük Müyüz, Büyük Mü?” Metni Etkinlik Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 148. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK

1. Evren ve uzay hakkında neler biliyorsunuz?CEVAP: Evrenin bir sonu yoktur. Evrende pek çok galaksi vardır. Biz Samanyolu Galaksisinde yaşıyoruz.Dünyamız Güneş sisteminin bir parçasıdır. Uzayda sayılamayacak kadar çok yıldız ve gök taşı vardır. Uzayda yaşamın ve başka canlıların olup olmadığı hala en büyük araştırma konularından biridir.

2. Sizce yaşadığımız gezegenden daha büyük olan gezegenler var mıdır?

CEVAP: Evet, vardır. Güneş Sisteminde yer alan Jüpiter gezegeni Dünya’dan kat kat büyüktür.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 150. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Aşağıdaki kelimeler ve kelime grubuyla anlamları eşleştiriniz.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 150. Sayfa Cevapları

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 150. Sayfa CevaplarıAnlamını öğrendiğiniz bu kelimeleri ve kelime grubunu sözlük defterinize yazdıktan sonra bunları cümlede kullanınız. Metinlerin işleniş sürecinde yapacağınız konuşma ve yazma etkinliklerinde anlamlarını öğrendiğiniz yeni kelimeleri kullanmaya özen gösteriniz.

 • Yıldızların ışıltısı çatıdan çok güzel görünüyor.
 • Gezegenimiz bir top bulutundan meydana gelmiş.
 • Bahar gelince ekinleri biçeceğiz.
 • Ülkemiz Asya kıtasında yer almaktadır.
 • Uzayın gizemi beni hep heyecanlandırır.
 • Okulda pinpon takımına kabul edildim.
 • Büyük bir ahenkle dans ediyorlardı.
 • Başka galaksilere gidebilmeyi isterdim.
 • Evrende küçücük bir noktayız.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 151. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

a. Aşağıdaki sözleri okuyunuz. Dilimizin korunması hakkındaki düşüncelerinizi paylaşınız.CEVAP: Dil, milli değerlerimizin başında gelmektedir. Dilimizi korumanın en güzel yolu onu doğru kullanmaktır. Sözlü ve yazılı ifadelerimizde güzel Türkçemizi kullanmalıyız. Böylece dilimizin unutulmasına, yozlaşmasına izin vermemiş oluruz. Dilimiz var oldukça kimliğimiz de var olur.

b. Dilimize henüz yerleşmemiş ama günlük hayatımızda kullandığımız aşağıdaki kelimelerin Türkçelerini karşılarına yazınız.

 • exit → çıkış
 • laptop → dizüstü
 • trend → eğilim
 • link → ilişim
 • star → yıldız
 • okey → tamam
 • spontane → anlık, kendiliğinden
 • seans → oturum, gösterim

c. Yukarıdaki yabancı kelimelerin Türkçelerini birer cümlede kullanınız.

 • Uçağın çıkış kapıları işaretlenmişti.
 • Kendime dizüstü bilgisayar almak istiyorum.
 • Bu yıl açık renk kıyafetlere bir eğilim söz konusu.
 • Sana bu siteye ulaşabilmen için bir ilişim göndereceğim.
 • Sahnenin yıldızları kendilerini ispatladı.
 • İçimden “hayır” desem de ona ” tamam” diyebildim.
 • Bu proje kendiliğinden gelişti.
 • Resim sergisinin ilk gösterimi bugün yapılacak.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 152. Sayfa Cevapları

3. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre sözlü olarak cevaplayınız.1. Yazar karşılaştırma yapmak için hangi hayvanları metinde örnek olarak vermiştir? Yazarın bu yöntemle anlatımını ilgi çekici hâle getirdiğini düşünüyor musunuz? Neden?

CEVAP: Yazar; karınca, arı, kedi, salyangoz, fil ve balinayı örnek olarak vermiştir. Bu örnekler anlatımı ilgi çekici yapmaktadır. Çünkü bu hayvanları kafamızda kolayca canlandırabiliyoruz.

2. Yazar, dünyamızın büyük ve küçük olmasını hayvanlar dışında hangi nesneleri örnek göstererek karşılaştırma yapıyor?

CEVAP: Yazar; yağmur tanesini, bir avuç suyu, bir ırmağı, bir denizi, okyanusları, toprak tanesini, bahçeyi, ekin yapıları, tarlaları, kıtaları örnek göstermiştir.

3. Yazar, küçük ya da büyük saydığı varlıklardan sonra neyi önemli buluyor? Yazarın bunu önemli bulmasının nedeni nedir? Siz bu konuda yazara katılıyor musunuz? Neden?

CEVAP: Yazar, kalbin hiç küçük olmamasını önemli buluyor. Bu konuda yazara katılıyorum. Çünkü, kabimize her şeyi sığdırabiliriz.4. Metnin türü nedir? Bu türün genel özelliklerini açıklayınız.

CEVAP: Metnin türü sohbettir. Yazar, okuyucuyla konuşuyor gibi yazmıştır. Yazarın kişisel düşünceleri yer almaktadır. Yazar, söylediklerinde ısrarcı değildir. Samimi bir üslubu vardır.

4. ETKİNLİK

Metinde geçen aşağıdaki kelimelerle kelime grubunu okuyunuz. Bu kelimeleri ve kelime grubunu metinde hangi anlamıyla kullanıldığını belirleyerek işaretleyiniz.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 152. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK

İçinde kitap, dergi, gezegen ve yıldız adı geçen dört cümle de siz yazınız.

 • Kardeşim için Küçük Prens kitabını odasına bıraktım.
 • Bu ay yeni sayısı çıkan Kafkaokur dergisini satın alacağım.
 • Artık Plüton gezegenler arasında sayılmamaktadır.
 • Keşfedilmiş en parlak yıldıza Akyıldız ismi verilmiştir.

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 153. Sayfa Cevapları

6. ETKİNLİK

a. Aşağıdaki Ay görselini inceleyerek verilen bilgileri okuyunuz.b. Aşağıdaki cümleleri okuyarak cümlelerdeki sayıların yazılışlarına dikkat ediniz.

c. Aşağıdaki sayıların okunuşlarını karşılarına yazınız.

1.325 : Bin üç yüz yirmi beş
2.965 : İki bin dokuz yüz altmış beş
4.654 : Dört bin altı yüz elli dört
200 : İki yüz
358 : Üç yüz elli sekiz

4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 154. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

Beşer kişilik gruplara ayrılarak “Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında sizden istenen görselleri sıranızın üzerine yerleştiriniz. Görselleri inceleyerek uzayın ve Güneş sisteminin büyüklüğü hakkında tahminlerde bulununuz. Ardından uzayda istediği gibi seyahat edebilen bir astronot olduğunuzu hayal ediniz. Güneş sisteminde bulunan hangi gezegenlere gitmek istediğinizi nedenleriyle birlikte açıklayınız.CEVAP: Ben Mars’a ve Satürn’e gitmek isterdim. Mars, hava koşulları açısından Dünya’ya en benzer gezegendir. Burada hava aydınlıktır. Ayrıca bu gezegen kırmızı kumlarla kaplıdır. Çok güzel ve eşsiz bir görüntüsü vardır. Bu yüzden oraya gidip görmek konusunda istekliyim. Satürn gezegeninin çok hafif olduğunu öğrenmiştim. Öyle hafifmiş ki bir havuza konulduğunda batmayabilirmiş. Ayrıca etrafında kaya ve buzdan oluşan halkalar dolaşıyormuş. Tüm bunlara şahit olmak çok heyecanlı olur.

8. ETKİNLİK

“Kalbin hiç küçük değil. İçine bir evreni sığdırmaya çalışmalısın elinden geldiğince…” cümlelerinde yazar, evrendeki her şeyi sevebileceğimizi belirtiyor. Evrendeki her varlığı sevmenin önemi hakkında defterinize bir yazı yazınız.

CEVAP: Tüm varlıklar sevgimizi hak eder. Böyle sonsuz bir evrende kendimize yer bulduğumuz halde kalbimizde sevgi taşımayı bilmiyorsak bu bizim için büyük kayıp olur. Çünkü insanın kalbi tüm evreni içine alabilecek kadar büyük bir sevgi kapasitesine sahiptir. Evrene, doğaya, canlılara saygı duymayı ve onları sevmeyi öğrendiğimiz zaman yaşamın değeri paha biçilemez olur. “Evrendeki Her Varlığı Sevmenin Önemi” Konulu Yazımızı Okumak İçin Tıklayın

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Doğa olaylarını araştırarak sınıfa çeşitli doğa olaylarına ait farklı görseller getiriniz.4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 154. Sayfa Cevapları4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 154. Sayfa Cevapları4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 154. Sayfa Cevapları 4. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Koza Yayınları 154. Sayfa CevaplarıBir önceki yazımız olan 4. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 26-27-28-29-30-31-32. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

04 Şubat 2020, 22:22

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2670

Öğretmenim çok beğendi arkadaşlarım da bana aferin dedi

17 Şubat 2020, 17:00

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2670

Çok güzel çok iyi olmuş her zaman buradan yararlanacağım artık

23 Şubat 2020, 21:33

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2670

çok çok çok güzel olmuş öğretmmenin gözündeyim ama dahaçok giricem

22 Şubat 2021, 17:09

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2670

çok teşekkür ederim sizin sayenizde ödevimi bitire bildim çok çok çok teşekkürler☺☺

24 Şubat 2021, 16:30

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2670

Çok guzel size teşekkur ederim odevlerimde yardimci oluyosunuz tekrar teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.