Cevap Yaz
07 Şubat 2020, 22:27
Bushra
Yönetici

5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 118-119-120-121-122-123. Sayfa Cevapları2020-2021 Eğitim Yılı 5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 118, 119, 120, 121, 122, 123 “4. TEMA BİLİM VE TEKNOLOJİ” “Bir Dahiyle Konuşmak” Etkinlik Cevapları

BİR DÂHİYLE KONUŞMAK

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Bilim insanı olmak ister misiniz? Sebepleriyle açıklayınız.

CEVAP: Bilim insanı olmak isterdim. Çünkü bilime katkı sağlamak insanlığın gelişimini hızlandırmak demektir. Dünya için yapacağım bir buluş tarihe geçer ve yıllar geçse de ismim bilinir.

2. Dünyaya fayda sağlayacak bir buluş yapsaydınız bu ne olurdu? Bu buluşu nasıl yapardınız?

CEVAP: İnsanların kan tahlilini kendi başlarına yapabileceği bir makin icat etmek isterdim. İnsanlar bu makineye ellerini uzattığında makineden çıkan iğne ile kanları alınacak ve birkaç dakika içinde kan değerleri ile ilgili bilgiler makinenin ekranında görünecek. Böylece sağlık konusunda zamandan tasarruf sağlanmış olacak.

1.ETKİNLİK

Metinde geçen kelimelerden bazıları aşağıya alınmıştır. Bu kelimelerle kelimelerin anlamlarını örnekteki gibi eşleştiriniz. Ardından kelimeleri anlamlarına uygun olacak şekilde birer cümlede kullanınız.

1.etkinlik cevapları

Dahi: Fikirlerini öğrenince onun bir dahi olduğuna emin oldum.
Kuram: Bu kuramları başkalarıyla paylaşmazsan asla ilerleyemezsin.
Bürokratik: Bu salon bürokratik bir toplantı için hazırlandı.
Şöhret: Şöhret ve paradan başka bir şey düşündüğün yok.
Kangrenleşmek: Gittikçe kangrenleşen sanat anlayışı beni çok düşündürüyor.
Muazzam: Bu gördüğün tablo muazzam bir eser.
Tevazu: İnsan tevazu sahibi olmazsa ne yaparsa yapsın sevilmez.
Manşet: Bugünün manşetleri canımı sıktı.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

1. Oktay Sinanoğlu’nun Türkçeye verdiği önemi metindeki hangi kısımlardan anlıyorsunuz?

CEVAP: “Türkçe eğitim yapılmazsa bilim olmaz.” demesinden anlıyorum.

2. Oktay Sinanoğlu niçin “Yale’de Bir Harika Türk”, “Altın Çocuk”, “Bilimin Harika Çocuğu” gibi isimlerle dünyaya tanıtılıyor olabilir?

CEVAP: Dünyada bir Türk bilim adamı olarak kendini kabul ettirmenin ötesinde ürettiği teoriler, çözdüğü kuramlarla çığır açmış birisi olması bu isimlerle tanıtılmasına neden olmuş olabilir.

3. Oktay Sinanoğlu, yaptığı işleri niçin “ben” yerine “biz” diyerek anlatıyor?

CEVAP: İşini sevmesinden kaynaklanıyor. Bu nedenle kendisi için “ben” demek yerine kendisi ve işinden “biz” olarak bahsediyor.

4. Metne göre Oktay Sinanoğlu pek çok bilim insanını Nobel’e aday göstererek onların ödül almalarını sağlamıştır. Ancak kendisi “Kaç kere Nobel’e aday gösterildik, belgelerini yolla diyorlar, iki sandık dolusu belge, üşeniyorum, yollamıyorum!” diyerek ödül almayı önemsemiyor. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

CEVAP: Bir bilim insanı için en iyi ödül insanların ona minnettar kalması, buluşuna saygı duyması ve onu anmasıdır. Oktay Sinanoğlu da bunun farkındadır. Bu nedenle kendisine verilecek bir ödül yerine bunlara önem vermekte ve Nobel’i gözünde büyütmemektedir. Bu duygu onun üşenmesine neden oluyor olabilir.

5. Siz de yenilikler ortaya koyan büyük bir bilim insanı olmak istiyor musunuz? Eğer istiyorsanız bu durumda ülkeniz için neler yapardınız?

CEVAP: Bilim insanı olmak istiyorum. Bunun için öncelikle çok çalışmaya hazır olmam gerekir. Herkesin yaptıklarından daha fazla ve farklı şekilde çalışarak başarılı olabilirim.3. ETKİNLİK

Aşağıda bazı bilim insanları verilmiştir. Bilime hizmet eden bu insanlardan seçtiğiniz birini tanıtan sunumunuzu yapınız.

CAHİT ARF 

Tubitak’ın eski bilim kolu başkanı ve matematikçidir. 1910 senesinde dünyaya gelmiştir ve 1997’de hayatını kaybetmiştir.

Akademik eğitimini Fransa’daki Ecole Normale Superieure’de 1932 yılında bitirmiştir. Bir dönem Galatasaray Lisesi’nde matematik öğretmeni olarak görev yapmıştır. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doçentlik için uğraşmış ve burada görev almıştır. Doktorasını ise Almanya’da 1938 senesinde Göttingen Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

Matematik dalında yaptığı çalışmalar sayesinde sadece ülkemizde değil dünya çapında da tanınmış biri haline gelmiştir. Sentetik geometri sorularının cetvel veya pergel kullanarak yapılabildiğini iddia edip bu konuda çalışmalara imza atmıştır. Cisimlerinde kuadratik formlarının kategorilere ayrılmasında oluşan değişmeyenlere dair Arf değişmezi ve Arf halkaları gibi kendi adınının verildiği çalışmaları vardır. Ayrıca “Hasse-Arf Teoremi” ismi verilen teoriyi cebir bilimine katmıştır.
“Matematik de resim, müzik ve heykel gibi bir sanattır” sözlerini söylemiştir ve cebir biliminin sanatla ilgili bir yönü de olduğunu belirtmiştir.

4. ETKİNLİK

Metni okuyunuz.

Yukarıdaki metinden yararlanarak bir bilim adamının kendi dilini geliştirmek için neler yapabileceği ile ilgili görüşlerinizi yazınız.

CEVAP: Bir bilim adamının kendi dilini geliştirmesi için gerekli olan ilk şey dilinin kurallarını bilmektir. Daha sonra bol bol okumalı ve yazmalıdır. Bu şekilde bilimi kendi diliyle insanlara anlatabilir. Bir buluş yaptığında bu buluşa kendi dilinden bir isim vermesi gerekir. Bildiği kurallardan yola çıkarak diline uygun bir isim vermesi böylece kolay olur.

5. ETKİNLİK

a) Aşağıda bazı bilgisayar terimlerinin yabancı dildeki karşılıkları ile Türkçeleri verilmiştir. Bu bilgisayar terimlerinin Türkçe karşılıklarının nasıl türetildiğini arkadaşlarınızla tartışınız. Tartışma sırasında yabancı sözcükler yerine Türkçelerini kullanmaya özen gösteriniz.

CEVAP: Bilgisayar kelimesi bu cihazın çok fazla bilgi saklaması nedeniyle bulunmuş olabilir. Fare ise bizzat ingilizcedeki “mouse” kelimesi ile aynı anlama gelmektedir. Yazıcı ve tarayıcı ise yazma ve tarama işlemlerini yapan cihazlar olduğu için verilmiş olabilir. Kısaca bu kelimeler eşyanın işlevine göre bulunmuştur.

b) Aşağıda verilen teknolojik aletlere görevlerinden hareketle Türkçe isimler bulunuz. Bulduğunuz isimleri görselin altına yazınız. Sizce verdiğiniz isimler uygun oldu mu? Tartışınız. Tartışma sırasında yabancı sözcükler yerine Türkçelerini kullanmaya özen gösteriniz.

Modem: Dağıtıcı
Adaptör: Toplayıcı
Tablet: El bilgisayarı
Klavye: Bas-yaz
Navigasyon: Yergösterge
Joystick: Kumanda kolu

CEVAP: Verdiğim isimlerin uygun olduğunu düşünüyorum. Bu isimler araçların yaptığı işle ilgilidir. İsimlerinden işlevleri anlaşılıyor.

6. ETKİNLİK

Ödeviniz için Oktay Sinanoğlu’nun Türkçeye verdiği önemi araştırıyorsunuz. İnternet üzerinden yaptığınız araştırmada karşınıza aşağıdaki forum çıktı. Forumda yer alan metni okuyunuz. Ardından yönergelere göre etkinliği yapınız.

1. Mehmet’in ödevine yardımcı olmak için forumda boş bırakılan kısmı doldurunuz. Baş kısma fotoğrafınızı yapıştırabilir veya kendi resminizi çizebilirsiniz.

CEVAP: İnternette Oktay Sinanoğlu ile yapılan röportajları okumalısın. Bu röportajlar kendi düşüncelerini içerdiğinden güvenilir bilgiler olacaktır. Röportajları hangi yayınlara verdiğine dikkat etmeyi unutma.

2. Özcan’ın Mehmet’e “Bye Bye Türkçe” adlı kitabı önermesinin sebebi ne olabilir?

CEVAP: Bye Bye Türkçe Oktay Sinanoğlu tarafından kaleme alınan bir kitaptır. Dolayısıyla yazarın düşüncelerini kendisinden öğrenmiş olur.

3. Damla “gov” ve “edu” uzantılı sitelerin güvenilir bilgiler içerdiğini söylüyor. Bu İnternet uzantıları niçin güvenilir bilgiler içeriyor olabilir?

CEVAP: Bu siteler resmi kurumlar/devlet tarafından oluşturulmuştur. Bu nedenle kişilere ait değildir ve içerisinde güvenilir bilgiler yer alır.Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 88-89-90-91-92-93. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

13 Ocak 2019, 14:17

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2467

Yardım ettiğiniz için çok teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.