Cevap Yaz
17 Kasım 2019, 17:11
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Eksen Yayınları Türkçe Ders Kitabı 132-133. Sayfa Cevapları 6. Sınıf Türkçe Eksen Yayınları Ders Kitabı Sayfa 132, 133 “TEMA SONU DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI” Metni Etkinlik Cevap Anahtarı

TEMA SONU DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARI

132. Sayfa

Oyun Çocuklara da Yaşlılara da İyi Geliyor

Kışın, arkadaşlarımla kartopu oynar, köpeğimle yerlerde yuvarlanırdım. Hava kötü olduğunda en iyi arkadaşımla kitap okur, evde bulduğumuz çeşitli eşyalardan esinlenerek küçük sahne gösterileri sergilerdik. Bahar geldiğinde koşar, bağırır, çağırır, kahkahalar atar ve hatta kimi zaman gözyaşı dökerek sonu gelmeyen oyunlar oynardık. Yaz mevsiminde birçok günümü yüzme havuzunda geçirir, derine dalar, su altında soluğumu tutar, ileri geri yüzerdim. Oyun oynarken zamanın ne denli hızlı geçtiğinin ayırdına varamıyordum bile.

Bir oyunu gördüğümüzde, onun oyun olduğunu anlamak zor bir şey değil ama oyunu tanım-lamak başka bir iş. Ulusal Oyun Enstitüsünün kurucusu Dr. Stuart Brown (Stuırt Bravn), oyunun amaçsız olan ancak büyük keyif veren bir hazırlıksız etkinlik olduğunu düşünüyor. Zaman ya da program düşüncesi yok. Kazanmak ya da kaybetmek, yararlı ya da eğitici bir şey yapmak gibi bir zorunluluk yok. Brown’a göre yaratıcı ve heyecan verici oyunlar genç, yaşlı herkes için önemli.
Dr. Stuart Brown gibi uzmanlar, yaşınız kaç olursa olsun oyunun sayısız yararı olduğu konu-sunda hemfikirler. Oyun hareket edebilme yeteneğine, ilişkilere ve duygusal sağlığa olumlu yönde katkıda bulunuyor. Yaşama iyimser yaklaşmamıza, daha sakin olmamıza ve stresle başa çıkmamıza yardımcı oluyor. Bağışıklık sistenmini güçlendiriyor. Doğuştan gelen yeteneklerimizi keşfetmemizi sağlıyor. Oyun oynamak empati kurmayı, güven duymayı ve sorunlarla başa çıkmayı öğrenmemizi sağlayabiliyor. Brown’a göre oyunsuz geçen bir yaşamın sonuçları arasında bunalım, hastalık ve bağımlılık bulunuyor. Oyun oynamayan kişilerin sert mizaçlı ve zorba olabileceğini de ekliyor Brown.
Cheryl (Şerıl) TANRIVERDİ, Bütün Dünya dergisi 2008 Kasım

1. Yukarıdaki metnin konusu nedir? Aşağıya yazınız.

Cevap: Oyunun faydaları

2. “Oyun Çocuklara da Yaşlılara da İyi Geliyor” adlı metin, bilgilendirici bir metin mi yoksa öyküleyici bir metin midir? Düşüncelerinizi aşağıya yazınız.Cevap: Bilgilendirici bir metindir. Oyun hakkında bilgilendirici metin yazılmış.

3. “Oyun Çocuklara da Yaşlılara da İyi Geliyor” adlı metnin başlığıyla içeriğinin uyumlu olduğunu düşünüyor musunuz? Aşağıya yazınız.

Cevap: Evet, metinde hem yaşlılara hem de çocuklara iyi geldiği anlatılmaktadır.

133. Sayfa

4. “Oyun Çocuklara da Yaşlılara da İyi Geliyor” adlı metinle ilgili, cevaplarıyla birlikte iki soru tasarlayarak bunları aşağıya yazınız.

Cevap:

1. Soru: Oyun kimlere iyi geliyor?
1. Sorunun Cevabı: Heö çocuklara hem de yaşlılara
2. Soru: Dr. Stuart Brown oyunu nasıl tarif ediyor?
2. Sorunun Cevabı: Amaçsız olan ancak büyük keyif veren bir hazırlıksız etkinlik olduğunu düşünüyor. Zaman ya da program düşüncesi yok. Kazanmak ya da kaybetmek, yararlı ya da eğitici bir şey yapmak gibi bir zorunluluk yok

5. Aşağıdaki bilgilerden doğru olanların karşısındaki boşluğa “D”, yanlış olanların karşısındaki boşluğa ise “Y” yazınız.

1. Deyimi oluşturan kelimelerin yerlerine başka kelimeler kullanılamaz. (D)
2. “Karagöz”, geleneksel Türk tiyatrosu türlerinden biridir. (D)
3. Tiyatro metinlerinde, metindeki oyuncuların yapması gereken davranışlar, yay ayraçlar içinde verilen cümlelerle, açıklamalarla gösterilebilir. (D)

6. Aşağıdaki boşlukları uygun, doğru kelime ya da ifadelerle doldurunuz.

Cevap:

1. Çoğunlukla gerçek anlamından ayrı bir anlam taşıyan, en az iki kelimeden oluşan kalıplaşmış kelime öbeğine deyim denir.
2. “Ama, fakat, ancak, lakin, bununla birlikte ve buna rağmen” ifadeleri, bağlantı ifadeleridir.
3. Sahnede canlandırılmak amacıyla karşılıklı konuşmalar şeklinde yazılmış metinlere tiyatro denir.

7. Aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
A) Deyimler en az iki kelimeden oluşur.
B) Cümle şeklinde deyimler vardır.
C) Tek kelimeden oluşan deyimler vardır.
D) Deyimler kalıplaşmıştır.

Cevap: C

8. “Çocukların nasihatten çok iyi örneğe ihtiyacı vardır.” sözüne katılıyor musunuz? Sözlü olarak anlatınız.

Cevap: Katılıyorum.Çünkü çocuklar nasihata göre değil kimin ne yaptığına bakarak hareket ederler.Örneğin ailede sigara içen bir baba çocuğuna sakın sigara içme demek yerine kendisi de bırakırsa örnek olur ve çocuk için daha etkili olur.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 124-125-126-127-128-129. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

14 Şubat 2019, 18:12

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2684

Valahi çok güzel olmuş elerinize Sağol

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.