Cevap Yaz
05 Aralık 2019, 18:00
Yuri
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 187-188-189-190. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık2020-2021 Öğretim Yılı 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 6. Tema BİLİM VE TEKNOLOJİ Sayfa 187, 188, 189, 190 “Mavi Portakal” Metni Etkinlik Cevapları

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 187. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Ulaşım denince aklınıza ilk gelenler nelerdir?

CEVAP: Ulaşım denince aklıma kara, hava ve deniz yolları ile tren rayları geliyor. Trafik lambaları, arabalar, trenler ve uçaklar düşünüyorum.

2. Teknolojik gelişmeler ve ulaşım arasında nasıl bir ilişki vardır?

CEVAP: Teknoloji ile ulaşım arasında güçlü bir ilişki vardır. Teknolojik gelişmeler ulaşımı doğrudan etkilemektedir. Burhar makinesinin icadıyla trenler daha fazla kullanılmış, suyun kaldırma kuvveti ile gemiler yüzdürülmüştür. Günümüzde elektrikli otomobiller üretilmektedir. Tüm bunlar teknoloji sayesinde olmaktadır.

3. Aşağıdaki bilmecelerin cevaplarını bulunuz.

  1. Otomobil
  2. Bisiklet
  3. Kağnı
  4.  Tren
  5. Uçak
  6. Gemi

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 188. Sayfa Cevapları

1. ETKİNLİK

Okuduğunuz şiirde anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime grupları varsa bunların anlamlarını bağlamlarından hareketle tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu Türkçe sözlükten, atasözleri ve deyimler sözlüğünden yararlanarak kontrol ediniz.

KURSAK: Kuşların yemek borusu üzerinde bulunan, yiyeceklerin toplandığı torba biçiminde şişkin organ.

İLİK: Kemiklerin iç boşluklarını dolduran ve kan hücrelerinin yapımını sağlayan doku.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları metne göre cevaplayınız.

1. Şiirin konusu ve ana duygusu nedir?

CEVAP: Şiirin konusu uçak, ana duygusu uçmanın hissettirdiği duygu ve düşüncelerdir.

2. Şiirde, bir uçak yolculuğuna çıkıldığı hangi ifadelerden anlaşılmaktadır?

CEVAP: “Bir şahin uçurdum beyaz demirden” ve “Tâ… dünyanın öteki ucundan/Gelmiş bizim Yeşilköy’e konmuş” dizelerinden anlaşılmaktadır.

3. “Gaga, kuyruk, kursak” kelimeleri ile uçak arasında nasıl bir ilgi kurulmuştur?

CEVAP: Gaga, kuyruk ve kursak organları kuşlarda bulunmaktadır. Uçaklar da uçma özelliği ve şekil olarak kuşa benzediği için bu organlar uçakta da varmış gibi ifade edilmiştir.

4. “İliklerine kadar yıldırım / Sapına kadar insan kesilmiş” dizeleriyle uçak yolculuklarının hangi özelliği vurgulanmıştır?

CEVAP: Uçak yolcuları yıldırımdan etkilenmemek için yıldırımı emen araçlara sahiptir. Ayrıca içi yolcularla doludur. Bu özellikleri vurgulanmıştır.

5. Uçağın beyaz bir şahine benzetilmesinin nedeni ne olabilir?

CEVAP: Uçağın şekli ve uçma özelliği nedeniyle şahine benzetilmiş olabilir.

6. “Mavili turunculu portakal” ifadeleriyle ne anlatılmak istenmiştir?

CEVAP: Bu ifade ile dünya anlatılmak istenmiştir. Maviler deniz, turuncular ise karalardır. Dünya portakal şekline benzetilmiştir.

3. ETKİNLİK

Okuduğunuz şiir için iki farklı başlık yazınız.CEVAP: DEMİR KUŞ, UÇAK HİSSİ

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 189. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

Aşağıdaki tabloları ve grafiği inceleyiniz. Tablolarda ve grafikte verilenlerden yola çıkarak ülkemizin hava yolu ulaşımındaki yeri hakkında yorumlar yapınız.

Dünya Yolcu Sıralamaları 2016 Yorumum: Ülkemiz dünya genelinde yolcu sıralamasında on birinci sıradadır. ABD, Çin ve Hindistan gibi kalabalık ülkelerden sonra gelerek iyi bir sıralamada yer almaktadır. Bir Avrupa ülkesi olan İtalya’dan öndedir.

Avrupa Yolcu Sıralamaları 2016 Yorumum: Ülkemiz Avrupa genelinde yolcu sıralamasında beşinci sıradadır. Avrupa ülkesi olan İtalya’dan öndedir. Ayrıca Rusya ve Norveç gibi ülkelerden daha fazla yolcu taşıması iyi bir göstergedir.

Türkiye’nin Dünya ve Avrupa’daki Hava Yolu Yolcu Payları Yorumum: Türkiye’nin Avrupa’daki hava yolu yolcu payı Dünya genelinden daha fazladır. 2003 yılından sonra hava yolundaki etkinliğinde ciddi artış görülmektedir.

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 190. Sayfa Cevapları

5. ETKİNLİK

Hazırlığını yaptığınız sunumunuzu öğretmeninizin belirlediği süre içinde yapınız. Sunumunuzu yaparken dinleyicilerle göz teması kurunuz. Gereksiz el ve kol hareketleri yapmayınız. Sunum sırasında çok hareketli olup dinleyicilerin dikkatini dağıtmayınız. Ses tonunuzu iyi ayarlayınız. Akıllı tahtanın ya da saydam sunumun önüne geçmeyiniz. Sunumunuzdaki yazıların okunaklı olmasına dikkat ediniz. Sunumunuzda yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanınız.
Sunum sonrasında kendinize “Bu etkinliği daha iyi nasıl yapabilirdim?” sorusunu sorunuz.

CEVAP: BİSİKLET bisiklet

Bisiklet motorsuz veya elektrik motorlu, iki veya üç tekerlekli, pedallı, insan gücü veya elektrik ile ilerleyen bir ulaşım aracıdır. Bisiklet, artık gelişen teknoloji sayesinde büyük gelişmeler kaydetmiş çok yönlü bir  araçtır.

Bugün bisiklet, gelişmiş ülkelerde çevreyi, insan sağlığını, ekonomiyi, atmosferi korumanın en önemli araçlarından biri haline geldi. Artık modern yaşamda bir kısa mesafe ulaşım aracı olarak kabul ediliyor. Ulaşım ve eğlencenin yanı sıra bisiklet sporunda da kullanılır.

Bisikletin icadı konusunda tarihçiler arasında tam bir fikir birliği yoktur ve ileri sürülen tarihler tartışmalıdır. Bisiklet, tek bir mucit tarafından icat edilmemiş, tarih içerisindeki pek çok farklı çabanın bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır.

6. ETKİNLİK

Aşağıdaki şiirden hareketle siz de istediğiniz bir ulaşım aracıyla ilgili şiir yazınız.

CEVAP: TREN

Uzaklardan bir ses gelir,
Çuf çuf diye dağlardan beri,
Birbiri ardına sıralanır gelir,
Dizilir vagonlar hepsi kutu gibi.

Bir düdük öter, sonra duman tüter,
Raylar hafiften korkuyla titrer.
Hepimizi almak için tren bekler,
Biz binince de yoluna devam eder.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Türk ya da yabancı bilim insanlarından biri hakkında araştırma yapınız. Bu bilim insanının hayatıyla ve bilime yaptığı katkılarla ilgili kısa notlar alınız.

CEVAP: Thomas Alva Edison yaşamını icatlarıyla büyük bir şekilde etkileyen Amerikalı mucit ve iş adamıdır. 1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular. Daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Bu da ampulun halk arasında yaygınlaştırılmasını sağladı.

 Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 124-125-126-127-128-129. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

11 Mart 2020, 22:51

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2684

Çok başarılı bir çalışma olmuş hepinize çok teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.