Cevap Yaz
07 Aralık 2019, 16:10
Yuri
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 202-203-204-205-206. Sayfa Cevapları Ekoyay Yayıncılık2020-2021 Öğretim Yılı 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 6. Tema BİLİM VE TEKNOLOJİ Sayfa 202, 203, 204, 205, 206 “İçimdeki Müzik” Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 202. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Getirdiğiniz fotoğrafları sınıf panosuna asınız.

2. Bilim ve teknoloji insanların yaşamını nasıl etkilemiştir?

CEVAP: Bilim ve teknolojideki gelişmeler insanların yaşamını kolaylaştırıcı ve sorunları çözücü niteliktedir. Önceleri ısınmak için ateş yakılırken günümüzde klima, soba, kalorifer gibi araçlar ile ısınıyoruz. Bazen bilim ve teknolojinin olumsuz sonuçları da olmaktadır; kimyasal ve nükleer silahların üretimi gibi.

3. İnsanlara yardım etmek için teknoloji kullanılabilir mi?

CEVAP: İnsanlara yardım etmek için teknoloji kullanılır. Yürümekte zorlanan kişiler için tekerlekli sandalyeler, gözleri görmeyenler için akıllı gözlükler vardır. İnsanların hastalıkları ve sakatlıkları teknoloji ile giderilmeye çalışılır.

4. Aşağıdaki karikatürlerde ne anlatılmak isteniyor?

CEVAP: Karikatürlerde teknolojik gelişmeler eğitimdeki yeri anlatılmıştır. Büyüklerimiz bilgiyi kitaptan öğrenirken gençler bilgisayar ve tablet gibi araçlardan faydalanmaktadır. Okullarda artık akıllı tahtalar kullanılmaktadır.

1. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metindeki anlamını bilmediğiniz kelimeleri, bu kelimelerin anlamlarıyla ilgili tahminlerinizi aşağıya yazınız. Kelimelerin anlamlarını Türkçe sözlükten bulunuz. Tahminlerinizle sözlük anlamlarını karşılaştırınız. Bu kelimeleri kendi sözlüğünüze kaydediniz.

FOTOGRAFİK HAFIZA
Tahminim: Görülen ve duyulan şeyin net hatırlanması durumu.
Sözlük Anlamı: Görsel olanı sözel olanla birleştirerek akılda tutmaya dayanan bir hafıza türüdür.

AKÜLÜ SANDALYE
Tahminim: Düğmelerle yürütülen tekerlekli sandalye.
Sözlük Anlamı: Yürüyemeyen ve elleri ile tekerlekli sandalyenin çemberini çeviremeyen kişiler için joystik kullanarak motor yardımı ile hareket kabiliyeti veren akülü araçlardır.

KAYNAŞTIRMA SINIFI
Tahminim: Özel ilgilenilmesi gereken öğrencilerin yer aldığı sınıf.
Sözlük Anlamı: Özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin eğitimlerini yetersizliği olmayan akranları ile birlikte aldığı sınıflardır.

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 203. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

a. Dinlediğiniz metni olayların ayrıntılarına girmeden ana hatlarıyla defterinize özetleyiniz.

CEVAP: Melody vücudunun büyük kısmını kontrol edememektedir. Akülü sandalyesini baş parmağıyla kullanmaktadır. İnsanlarla konuşma tahtası aracılığıyla iletişim kurmaktadır. Melody’nin hayatta en çok istediği şey konuşmaktır. Bir gün arkadaşı Rose bilgisayarını okula getirir. Bundan etkilenen Melody kendisine göre bir bilgisayar ister. Araştırma sonucunda Medi-Talker isimli bir cihaz bulurlar. Cihaz geldiğinde Melody ve Bayan W. cihazı programlar. Medoly’nin söylemek istediklerini cihaz söylemektedir. Anne ve babası onun bu haline çok sevinmiştir.

b. Dinlediğiniz metnin konusunu aşağıya yazınız.

CEVAP: Teknolojinin engellilerin yaşamındaki önemi

3. ETKİNLİK

Sizce Melody’nin (Melodi) hayatında bundan sonra ne gibi değişiklikler olmuştur? Melody, arkadaşlarıyla okulda neler yaşamıştır? Tahmin ediniz.

CEVAP: Melody istediği cümleleri kolay ve hızlı biçimde kurabilmektedir. Okula arkadaşlarıyla daha fazla konuşmaya başlamıştır. En çok da sınıf arkadaşı Rose ile birlikte sohbet etmektedir.

4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metin, “İçimdeki Müzik” adlı romanın bir bölümünden alınmış ve kısaltılmıştır. Bu bölüm için bir başlık öneriniz var mı? Önerinizi aşağıya yazınız.

CEVAP: Teknolojik Dil

5. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni canlandırınız. Bunun için metindeki kişi sayısı kadar kişiden oluşan gruplara ayrılınız. Gruplar sırayla canlandırmalarını yapsın. Arkadaşlarınıza kendi belirleyeceğiniz ölçütlere göre puanlar veriniz. En iyi canlandırmayı yapan grubu belirleyiniz.

CEVAP: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde yapmalısınız.

6. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Melody’nin karakter özellikleri nelerdir?

CEVAP: Melody’nin gelişmiş bir fotografik hafızası vardır. En fazla istediği şey sağlıklı ve hızlı iletişim kurabilmektir.

2. Medi – Talker(Medi – Tolkır) nasıl bir alettir?

CEVAP: Medi-Talker tuşları ve ekranı olan bir alettir. Çeşitli kademeleri yer almaktadır. Bu kademeler kullanıcının istediği gibi programlanabilir. Çok sayıda kelime, cümle ve resmi kayıt edebilir. Kullanıcının söylemek istediklerini cihaz söyler.

3. Melody için Medi – Talker’ın anlamı nedir?

CEVAP: Medi-Talker Melody için bir dildir. Çünkü Melody insanlarla bu sayede konuşabilmektedir.

4. Melody, Medi – Talker’a hangi ismi verdi? Niçin?

CEVAP: Melody, Medi-Talker’a “Elwira” ismini evrdi. Çünkü bu isim Melody’nin en sevdiği şarkıdır.5. Melody ve Bayan V, Medi – Talker’a ne tür kelime ve cümleler yüklediler? Siz olsanız ne tür kelime ve cümleler yüklerdiniz?

CEVAP: İsimler, fiiller, zarflar, sıfatlar, ifade ve cümleler yüklediler. Melody’nin tanıdığı kişilerin isimleri, günlük hayatta çok kullandığı cümleler yazdılar. Ben olsaydım çok sayıda soru yüklerdim. Böylece kafama bir şey takıldığında insanlara sorabilirdim.

6. Anne ve babası, Melody’nin “Merhaba, baba! Merhaba, anne! Çok mutluyum!” sözleri karşısında ne yaptılar?

CEVAP: Bu sözler karşısında Melody’nin anne ve babasının gözleri dolmuştur.

7. Sizce, romanın diğer bölümlerinde neler anlatılmıştır?

CEVAP: Bence romanın diğer bölümlerinde Melody’nin insanlarla iletişim kurması ve onun dostlarıyla daha fazla konuşması anlatılmıştır.

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 204. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metni beğendiniz mi? Niçin? “İçimdeki Müzik” romanını okumayı düşünüyor musunuz?

CEVAP: Metni beğendim. Çünkü, metin engelli bir kızın düşüncelerini ve hayatta yaşadığı zorlukların üstesinden nasıl geldiği anlatılmıştır. Böyle metinler engelli insanlarla empati kurabilmemiz açısında çok değerlidir. Bu romanı okumayı düşünüyorum.

8. ETKİNLİK

Engelli bir arkadaşınız için ne icat etmek isterdiniz? Anlatınız. Konuşmanızda engellilerin hayatını kolaylaştıran teknolojiler hakkında topladığınız bilgileri de kullanınız.
Konuşmanız sırasında beden dilinizi etkili kullanmaya gayret ediniz. Konuşmanızda yabancı dillerden alınmış, henüz dilimize yerleşmemiş kelimelerin yerine Türkçelerini kullanınız.

CEVAP: Ben duyma engeli olan bir arkadaşım için doğadaki sesleri içeren bir işitme cihazı yapmak isterdim. Çünkü işitme cihazları genellikle belli yükseklikteki seslerin duyulmasını sağlıyor. Bu kişiler bizim duyduğumuz tüm sesleri duyamıyor. Bu nedenle işitmeyi sağlayan cihazlara ek olarak kuş sesi, ırmak çağlaması, yaprak hışırtıları gibi sesler kaydetmek isterdim. Böylece onlar da bizim gibi doğadaki sesleri tanıyıp sevebilir.

9. ETKİNLİK

“Teknolojinin insan yaşamına etkileri” hakkında bilgilendirici bir metin yazınız. Metni yazmadan önce aşağıdaki soruları cevaplayarak bir yazı taslağı oluşturunuz. Metninizi defterinize yazınız.

Metnimin konusu ve ana fikri ne olacak? Metnin konusu, teknolojinin insan yaşamına etkileri; ana fikri, teknoloji doğru kullanıldığında insan yaşamına etkisi olumludur.

Metnimin giriş bölümünde nelerden söz edeceğim? Teknolojinin insan yaşamına olumlu ve olumsuz etkilerinin bulunmasından söz edeceğim.

Metnimin gelişme bölümünde nelerden söz edeceğim? Günlük hayattan hangi örnekleri vereceğim? Teknolojinin olumlu ve olumsuz etkileri ile bu etkileri anlatan örnekler vereceğim. Örneklerimde haberleşme ve engelli insanlardan bahsedeceğim.

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 205. Sayfa Cevapları

Metnimin sonuç bölümünde neler yazacağım? Metnimi nasıl sonuçlandıracağım? Teknolojinin doğru kullanıldığında insan yaşamını kolaylaştıracağından bahsedeceğim.

Metne etkileyici bir başlangıç yapmak ve metni yazma amacımı belirtmek için ilk paragrafta neler yazmalıyım? İlk paragrafta metinde bahsedeceklerimi özetleyen bir cümle yazmalıyım.

Teknolojinin İnsan Yaşamına Etkileri İle İlgili Kompozisyon

TEKNOLOJİNİN İNSAN YAŞAMINA ETKİLERİ

Günümüzde neredeyse hayatımızın her alanında teknoloji kendini göstermektedir. Yaşamımızı hem olumlu hem de olumsuz olarak etkilemektedir.

Teknoloji hayatımıza pek çok yenilik getirmiştir. Bu yenilikleri getirirken bizden götürdüğü şeyler de vardır. Teknoloji sayesinde insanlar her yerde genel ağ aracılığıyla dünyadan haberdar olabilmektedir. Önceden araştırma yaparken saatler harcarken günümüzde birkaç dakikada aranılan bilgiye ulaşabilmektedir. Bu durum zamanda tasarruf sağlamakta, ancak insanların araştırmacı yönünü köreltmektedir.

Sonuç olarak teknoloji hem insan yaşamını hem kolaylaştırmakta hem de belli miktarda zarar vermektedir. Önemli olan teknolojiyi güzel işler için kullanmaktır.

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 206. Sayfa Cevapları

10. ETKİNLİK

Aşağıda EBA Dosya Uygulaması Kullanıcı Kılavuzu’ndan bir sayfanın görüntüsü vardır. İnceleyiniz. Siz de çok iyi bildiğiniz bir bilgisayar programındaki bir işlem için kullanım kılavuzu yazınız.

CEVAP: e-Okul Kullanma Kılavuzu

e-Okul sistemini kullanabilmek için kullanıcı kodu ve şifre bilgisine ihtiyaç vardır.

Sisteme giriş için gerekli olan bilgiler temin edildikten sonra Milli Eğitim Bakanlığı internet sitesinde yer alan logoya tıklanarak ya da http://e-okul.meb.gov.tr adresinden sistem giriş sayfasına gidilir. e-Okul giriş sayfasında Güvenlik Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgilerinin girileceği bölüm açılır.

  • Giriş Kodu: Sistem güvenliği için konulmuştur. Üste bulunan resimdeki sayılar aşağıdaki alana sırasıyla yazılmalıdır. Resimdeki rakamları okumakta zorlanan kullanıcılar resmin solundaki logoya tıklayarak rakamları sesli olarak dinleyebilir.
  • Kullanıcı Adı: Sisteme giriş için okul yönetimince ya da MEBBİS yöneticilerince sağlanan kullanıcı adı bilgisi girilir.
  • Şifre: Kullanıcı kodu ile birlikte verilen şifre girilir. Şifre giriş sırasında * ile gösterilir.
  • Giriş : Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre bilgisi girildikten sonra e-Okul sistemine bağlantıyı sağlar. Girilen bilgilerde hata varsa uyarı mesajlarıyla hata bildirilir.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

• İstediğiniz bir konuda, istediğiniz teknikle (pastel boya, sulu boya, kuru boya, kara kalem vb.) bir resim çizip sınıfa getiriniz.

• Resim sanatı hakkında bilgi edininiz.

CEVAP: Resim, herhangi bir yüzey üzerine çizgi ve renklerle yapılan, günümüzde kavramsal bir boyutta ele alınması açısından hemen her tür malzemenin kullanılabildiği bir anlatım tekniğidir. Resim yapma sanatıyla meşgul kişiler, ressam olarak adlandırılırlar. Resimde hacim, mekan, hareket ve ışık etkileri, biçim, çizim, renk, ton farklılıkları, doku özellikleri vb. ile elde edilir. Ögelerin çeşitli biçimlerde bir araya getirilmesi resmin kompozisyonunu oluşturur. Kompozisyon gerçek ya da gerçek dışı olay ve olguları anlatmaya, bir öyküyü betimlemeye ya da yalnızca soyut görsel imgeler yaratmaya olanak verir.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 124-125-126-127-128-129. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

07 Mart 2020, 16:26

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2684

Çok güzel hazırlanmış bir site size çok teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.