25 Ağustos 2021, 10:41
Yuri Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 32-33-34. Sayfa Cevapları2021-2022 Öğretim Yılı 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 1. Tema DOĞA VE EVREN Sayfa 32, 33, 34 “Deniz Hasreti” Dinleme Metni Etkinlik Cevapları

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 32. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMALARI

1. Deniz denince aklınıza neler geliyor?

CEVAP: Deniz deyince aklıma dalgalar ve derin okyanuslardaki renkli bitkiler geliyor.
2. Denize gitmeyi sever misiniz? Niçin?

CEVAP: Severim. Çünkü deniz uçsuz bucaksız görünür. Denizde yüzerken kendimi doğanın bir parçası gibi hissederim.

3. Denizler hakkında neler biliyorsunuz? Anlatınız.

CEVAP: Denizler tuzlu su birikintileridir. Okyanusların kollarıdır diyebiliriz. Dünyanın %70’ini kaplarlar.

1. ETKİNLİK

Dinleme sırasında anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarını kendi oluşturduğunuz sözlüğe yazınız. Bunların anlamlarını gerekirse metni tekrar dinleyerek tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu Türkçe sözlük, atasözleri ve deyimler sözlüğü vb. kullanarak kontrol ediniz.

CEVAP: Bazı kelimelerin anlamları;
Ufuk: Düz arazide veya açık denizde gökle yerin birleşir gibi göründüğü yer.

Çağlamak:  Su, köpürerek ve ses çıkararak coşkun bir biçimde akmak.

2. ETKİNLİK

Dinlediğiniz şiirin ana duygusunu aşağıya yazınız.

CEVAP: Denizden uzakta olup onu özlememek mümkün değildir.

3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz şiirle ilgili aşağıdaki soruları cevaplayınız.

1. Şair, “Gözümde bir damla su deniz olup taşıyor / Çöllerde kalmış gibi yanıyor, yanıyorum.” dizeleriyle ne anlatmak istiyor?
CEVAP: Denizi o kadar özlemiş ki her şeyde onu gördüğünü sanıyor.

2. Şair, gemicilerle kendisi arasında nasıl bir bağ kuruyor?

CEVAP: Gemiciler hep denizde olduğu için kendini onların yerine koyuyor ve gemicilerin ruhunun kendisinde yaşadığını söylüyor.

3. Şair, denizden uzak yaşamanın kendisi için çok zor olacağını hangi dizelerle anlatıyor?

CEVAP:Nasıl yaşayacağım ey deniz senden uzak” dizeleriyle anlatıyor.

4. Şair, denizden esmeyen, denizden geçmeyen rüzgârları niçin sevmemektedir?

CEVAP: Çünkü bu rüzgarlar denize hiç uğramamış olur.
5. Şairin denize kavuşma ümidi var mıdır?

CEVAP: Evet, vardır. Son kıtada belirtmiştir.

6. Son dörtlükteki “Elma bahçelerinden, fındık bahçelerinden” ifadesinden şairin nereli olduğu ya da şiiri yazdığı sırada nerede yaşadığı tahmin edilebilir mi?

CEVAP: Yazarın elma ve fındıktan bahsetmesi nedeniyle Uşaklı olduğunu düşünüyorum.

7. Dinlediğimiz şiir sizde hangi duyguları uyandırdı? Şiiri beğendiniz mi? Açıklayınız.CEVAP: Dinlediğim şiir ile denizlerin ne kadar güzel olduğunu fark ettim. Şiiri beğendim. Çok güzel bir anlatımı var.
6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 33. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

Aşağıdaki istiridye kabuklarına dinlediğiniz şiir için üç farklı başlık yazınız.

CEVAP: Denize Özlem, Deniz Sevdası, Denizlere Sevgi

5. ETKİNLİK

Deniz kirliliği konusunda yapılabileceklerin neler olduğu” konusunu sınıf gündemine alınız. Bu konuyu güdümlü konuşma stratejisini uygulayarak konuşunuz. Bunun için öğretmeninizin yardımıyla sınıfta bir beyin fırtınası yapınız. Beyin fırtınası sonucunda ortaya çıkan görüşleri ifade ediniz. Konuşmalarınızda yabancı dillerden alınmış, dilimize henüz yerleşmemiş kelimelerin Türkçelerini kullanmaya özen gösteriniz.
CEVAP: Atıkların denize karışması önlenmelidir. Denizlerin temizlenmesine yönelik geliştirilen projeler desteklenmelidir. Deniz kirliliği konusunda insanlar bilinçlendirilmelidir. Plastik kullanımı azaltılmalıdır. Böylece denizlere atılan plastikler azalacaktır. Denizlerin temizlenmesi konusunda devlet ve halk el ele çalışmalıdır.

6. ETKİNLİK

Öğretmeninizin yardımıyla küçük gruplara ayrılınız. Aşağıdaki konulardan birini seçerek grup hâlinde, istediğiniz türde (şiir, hikâye, bilgilendirici) bir metni bırakılan boşluklara yazınız (Bilgilendirici metin yazan grup üyelerinin her biri belirledikleri konunun farklı yönlerini ele alıp yazmalıdır. Hikâyelerde söyleyiş birliği olmalıdır. Şiir yazan gruplar şiirin ana duygusuna dikkat etmelidir.).

1. Deniz ve İnsan    2. Deniz Kirliliği    3. Gemiyle Yolculuk

CEVAP: Deniz Kirliliği Hakkında Bilgilendirici Yazı
Deniz kirliliği, denize zarar vereni insan sağlığını bozan, deniz canlılarının yaşam alanını kısıtlayan zararlı madde ve atıkların denize karışmasıdır. Deniz kirliliği sanayileşme ve kentleşmenin sonucunda çeşitli atıkların denize atılmasının bir sonucudur. Deniz kirliliği doğrudan veya dolaylı olarak insanların meydana getirdiği bir sorundur. Bu sorun can türlerinin yok olmasına ve doğanın dengesinin bozulmasına yol açmaktadır. Bu durumun ortadan kalkmasının yolu denizlerde atıkların temizlenmesidir. Bu nedenle gelişmiş su arıtma teknolojilerinin kullanılması, atıkların denize karıştırılmaması ve plastik kullanımının azaltılması gibi çalışmalar yürütülmektedir.

 

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Ekoyay Yayınları 34. Sayfa Cevapları

7. ETKİNLİK

Yazdığınız metni grupça düzenleyiniz. Bunun için yazınızda anlam bütünlüğünü bozan ifadelerin olmamasına dikkat ediniz. Yazınızı, yazım ve noktalama açısından kontrol etmek için aşağıdaki tabloyu doldurunuz.
Not: Tabloyu, yazdığınız metnin türüne göre doldurunuz. Yazdığınız metni okuyup sınıf panosuna asınız. Dilerseniz yazınızı grup olarak sosyal medyada paylaşabilirsiniz. Sosyal medyada en çok beğeni alan yazıyı okul panosuna asınız.

GELECEK DERSE HAZIRLIK

Millî Mücadele yıllarında yararlılık gösteren çocuk kahramanlar hakkında araştırma yapınız.

CEVAP: Kurtuluş mücadelesinde pek çok evladını şehit veren Maraş’ta çocuk kahramanlar önemli rol oynadı. Fındıklıoğlu İbrahim, Sait Yalçın, Kısakürekzade Şahap, Etlioğlu Ahmet Duran, Bombacı Ahmet, Şekerci Ökkeş ve Çuhadar Ali, çocuk olmalarına rağmen canları pahasına milli mücadele yer aldı. Kimi savaş esnasında şehit oldu kimi de gazilik gururunu yaşadı.

Önceki yıllarda sinema ve televizyonlarda gösterilen “120” adlı filmi izleyiniz.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf MEB Yayınları Türkçe Ders Kitabı 44-45-46-47-48-49. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.