Cevap Yaz
08 Ekim 2019, 14:16
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe 202-203-204-205-206-207. Sayfa Cevapları Meb Yayınları2020-2021 Eğitim yılı 7. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 202, 203, 204, 205, 206, 207 “İKİ TEKERLEKLİ ÖZGÜRLÜK” Metni Etkinlik Cevap Anahtarı

202. Sayfa

Sporun, insan sağlığı için (fiziksel/psikolojik) önemi nedir? Açıklayınız.

Cevap: Spor insan sağlığı için çok önemlidir.Sağlıklı kalmak bazı hastalıklardan korunmak, zinde kalmak, psikolojik olarak kendini iyi hissetmek için mutlaka spor yapmak gerekir.

İlginizi çeken spor dalları nelerdir? Nedenleriyle birlikte anlatınız.

Cevap: Futbol, basketbol gibi topla oynana oyunları seviyorum.Bana eğlenceli geliyor.Heyecanlı olmakla beraber, fiziksel aktivite olarak kendimi iyi hissediyorum.

204. Sayfa

1.Etkinlik

Aşağıda, metinde geçen bazı kelimeler verilmiştir. Bu kelimeleri anlamlarıyla eşleştirerek bulmacaya yerleştiriniz.

Cevap:

204. Sayfa

205. Sayfa

2.Etkinlik

Aşağıdaki soruları okuduğunuz metinden hareketle cevaplayınız.

1. Yazarın metnin başlığını “İki Tekerlekli Özgürlük” koymasının nedenleri neler olabilir?

Cevap: Bisikletin insanlara verdiği fayda ve iyi hissetme duygusundan dolayı.

2. Bisiklet kullanmak bazıları için neden vazgeçilmez yaz etkinliklerinin başında gelir?

Cevap: Bisiklet kullanmak insanlar için iyi bir spor olduğu kadar çevre dostu bir ulaşım aracıdır.İnsanlar buna alışınca sürekli yapmak isterler.

3. Metinde geçen “… teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin çevreyle dost ulaşım aracı unvanı hâlâ bisiklete ait.” sözünü açıklayınız.

Cevap: Bisikletin çevreye hiç bir zararı yok.Teknoloji ilerlese bile yeni icat edilen ürünler ya elektrik, yada fosil yakıtlarla çalıştığı için.

4. Yaşam alanlarımıza sahip çıkmak ve yaşlı dünyamızın yükünü hafifletmek için sizce neler yapılabilir?

Cevap: Daha fazla bisiklet kullanmalı, toplu ulaşım araçlarını kullanmalı, ormanları korumalı, doğaya zarar veren tüm ürünleri kullanmamalı.

5. Bisiklet dışında çevreye dost ulaşım araçları hangileridir?

Cevap: Kaykay, paten.

6. Bisiklet kullanımını yaşam kültürü hâline dönüştürebilmiş olmanın belirtileri neler olabilir?

Cevap: Daha temiz bir çevre, daha az yoğun trafik, daha yeşil bir ortam, huzurlu ve mutlu insanlar.

7. Yaşadığınız şehirde yetkili bir kişi olsaydınız bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için neler yapmak isterdiniz? Anlatınız.

Cevap: Belirli yerlerde bisiklet durakları olur ve insanlar bu bisikletler ile istediği yere gidip diğer bisiklet durağına bisikleti bırakırdı.O durakta ihtiyacı olan ise o bisikleti alıp o da gideceği yerdeki bisiklet durağına bırakırdı.Bisiklet ulaşım yolu yapardım.

3.EtkinlikAşağıdaki kelime ve kelime gruplarının sizde uyandırdığı duygu ve düşüncelerle ilgili bir konuşma yapınız.

• ruh sağlığı
• nefes kontrolü
• beden sağlığı
• beslenme
• egzersiz
• gelişim
• enerji
• direnç
• spor

Cevap: Spor yapmak insanların ruh sağlıklarını, beden sağlıklarını korumada önemli bir rol oynamaktadır.Spor yapan insanlar nefes kontrolünü daha iyi yapmaktadır.Spor yapmaya egzersizle başlamak daha iyi olur.Düzenli ve dengeli beslenme spor yapanlar için oldukça önemlidir.Spor yapan insanlar yapmayanlara oranla daha dinç ve enerjik olurlar.

4.Etkinlik

a) Aşağıda verilen rota örneğini ve rotaya ait tabloyu inceleyiniz.

4.Etkinlik

206. Sayfa

b. İncelediğiniz örnekten hareketle günlük hayatta kullandığınız bir rotayı yazınız. Rotanızda yer alan uğrak yerlerini ve bu yerler arasındaki tahmini mesafeyi tabloya yerleştiriniz.

Cevap: Sabah 08:30’da bisikletimle evden çıktım.500 metre sonra bakkala uğradım.350 metre sonra manava uğradım.Manavdan sağa dönerek 750 metre daha gittim ve eczaneden ilaçlarımı aldım.Daha sonra 1200 metre daha gittim ve babamın iş yerine geldim.

206. Sayfa

5.Etkinlik

Aşağıda “İki Tekerlekli Özgürlük” metninden bir bölüm verilmiştir. Verilen bölümde yer alan basit zamanlı fiilleri bulup ek fiil yardımıyla birleşik zamanlı fiillere çeviriniz.

Cevap:

İKİ TEKERLEKLİ ÖZGÜRLÜK
Bisiklet kullanmak, bazılarımız için favori yaz etkinliklerinin başında geliyor. Bol bol yüzmeli tatilleri saymıyoruz tabii; hoş bazılarımız tatilde de bisikletsiz yapamayanlardanız ama konumuz bu kez şehirde bisiklet keyfi. Belki Avrupa kentleri gibi bisiklet şehirlerimiz yok ama ülkemizde de her geçen gün daha çok insan iki teker üstünde yola çıkmaya başladı. Bisikleti ara sıra takıldığımız bir hobi olmaktan çıkarıp bir ulaşım aracı olarak benimsemeye başlıyoruz yavaş yavaş. Yaşadığımız şehirlerdeki bisiklet parkurlarının sayısı her geçen gün artıyor. Bisiklet festivallerimizin sayısı da öyle. Dileğimiz bu çevre ve sağlık dostu aracı günlük hayatımızın vazgeçilmezi hâline getirebileceğimiz günleri de görmek. Hem sevdiğimiz kentlerin yükü hafifler belki hem de onlarla birlikte biz de biraz olsun nefes almış oluruz deyip sizi bir başlangıç rehberi niteliğindeki mini dosyamızla baş başa bırakıyoruz… Şimdiden pedalınıza kuvvet!

207. Sayfa

6.Etkinlik

Aşağıdaki tamamlanmamış cümleleri, karşılarında verilen anlam özelliklerini ifade edecek şekilde ek fiillerle tamamlayınız.

Cevap:

Yeğenimi görmeye gitmişmiş.- Küçümseme
Ecem ile birlikte ders çalışacaktır- Gerçekleşmemiş niyet
Akşam eve erken gelmişse- Olasılık
Her sabah yürüyüş yapardı.- Terk edilmiş alışkanlık

7.Etkinlik

Aşağıdaki haber metnini inceleyiniz. Siz de herhangi bir spor etkinliği ile ilgili haber metni oluşturarak verilen boşluğa yazınız.

Cevap: TFF’nin organizasyonu ile gerçekleştirilen “Türkiye Futbolcularını Arıyor” yarışmaları ile 5 ila 7 yaş arası 123 yetenekli çocuk futbol okullarına girmeyi hak etti.

Gelecek Derse Hazırlık

Kendinizi tanıtan ve yeteneklerinizin ortaya çıkması için neler yapmanız gerektiğini anlatan bir sunu hazırlayınız.Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 68-69. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

27 Şubat 2019, 22:21

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2651

Sadece ödev yapmak değil önemli olan dersi anlamak.Ben anlamadıklarımı buradan öğreniyorum.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.