Cevap Yaz
13 Temmuz 2021, 14:36
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe 254-255-256-257-258-259-260. Sayfa Cevapları Meb Yayınları2021-2022 Eğitim yılı 7. Sınıf Meb Yayınları Türkçe Ders Kitabı Sayfa 254, 255, 256, 257, 258, 259, 260 “YAŞAYAN İNSAN HAZİNELERİ” Metni Etkinlik Cevap Anahtarı

254. Sayfa

“Geleceğe aktarılan sanatsal miraslar” söz grubundan ne anlıyorsunuz?

Cevap: Günümüzde var olan ve eskiden beri gelen sanatların gelecek kuşaklara aktarılması yaşatılmasını anlıyorum.

“Minyatür, cilt sanatı, sedef kakma, keçecilik, âşıklık” sanatlarıyla ilgili bilginiz var mı? Varsa bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Minyatür sanatını biliyorum.Osmanlı Devleti zamanında bir çeşit resim sanatı olan minyatür yaşanan olayları resmetmedir.

Yaşadığınız çevrede el sanatları ile ilgili neler yapılmaktadır?

Cevap: Çinicilik, ebru sanatları yapılmaktadır.

255. Sayfa

1.Etkinlik

İzlediğiniz belgeselde geçen aşağıdaki kelimelerin ve kelime grubunun anlamlarını tahmin ediniz. Tahminlerinizin doğruluğunu TDK Türkçe sözlükten kontrol ediniz.

Cevap:

Tezhip

Tahmin: Süsleme sanatı
Sözlük anlamı: Yazma kitaplarda, sayfaların yaldız ve boya ile bezenmesi, yaldızlama

idealist

Tahmin: Gerçekçilik
Sözlük anlamı:Ülkücü

ordinaryüs

Tahmin: Çok bilgili olan.
Sözlük anlamı: Türk üniversitelerinde 1960 öncesinde, en az beş yıl profesörlük yapmış, bilimsel çalışmalarıyla kendini tanıtmış öğretim üyeleri arasından seçilerek bir kürsünün yönetimiyle görevlendirilen kimselere verilen unvan

kaligrafi

Tahmin: Sanat dalı
Sözlük anlamı:Güzel yazı sanatı

restorasyon

Tahmin: Tamir etme, yenileme
Sözlük anlamı: mimarlık Yenileme

nadide

Tahmin: Az bulunan
Sözlük anlamı: Az görülür, görülmedik, seyrek görülen

icazet almak

Tahmin: İzin almak
Sözlük anlamı:Onay almak.

istişare

Tahmin: Fikir düşünce toplantısı
Sözlük anlamı:Danışma

sedef

Tahmin: Parlak bir ahşap
Sözlük anlamı:Midye, istiridye vb. deniz hayvanlarının kabuğunda bulunan sedefçilikte kullanılan, pırıltılı, beyaz, sert bir madde.

256. Sayfa

2.Etkinlik

Aşağıdaki cümleleri okuyunuz. İzlediğiniz belgesele göre doğru olan ifadelerin başına “D”, yanlış olan ifadelerin başına “Y” yazınız.

Cevap:

(D) Klasik kitap sanatçısı İslam Seçen, uzun yaşamının sırrını bu sanata bağlamıştır.
(D) Minyatür sanatçısı Cahide Keskiner, bu sanatı kültür ve sanatı yaşatmak için ele almıştır.
(D) İslam Seçen’e göre dünya çapında sanat zirvelerine ulaşmış sanatkârlar hâlâ yaşamaktadır.
(D) Sedefkâr Salih Balakbabalar, Türk tezhinatına ait seçkin desenleri ve Türk hat sanatının nadide örneklerini ahşap, sedef, bağa, fil dişi, altın, gümüş, yakut, pirinç gibi malzemelerle uygulamaktadır.
(D) Salih Balakbabalar’a göre sedef kakma sanatını iyi yapabilmek için ahşabı çok sevmek, makine kullanmayı bilmek, malzemeyi tanımak, hat sanatı konusunda bilgi sahibi olmak ve bu işi çok iyi bilenlerle devamlı istişare hâlinde olmak gerekir.
(D) Kalem işi çalışmalarını yapan Muammer Semih İrteş’in ilk hedefi eski eserlerin, geleneksel sanatların en iyi şekilde restore edilmesi ve bu konuda iyi ustaların yetişmesidir.
(D) Keçecilik sanatıyla uğraşan Ahmet Yaşar Kocataş, sadece katıldığı sergilerle geleneğe ilişkin toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlamıştır.
(D) Aşıklık geleneği temsilcilerinden İsmail Nar’a göre birlik, beraberlik, kardeşlik, dostluk ve barışı sağlayacak davranışlar içinde olunmalıdır.
(D) Atma türkü sanatına yeni başlayan Osman Efendioğlu’na göre atma türkü; hiciv, nükte, şaka, kinaye gibi oluşumların bir neticesidir.
(D) Çok sesli şarkı söyleme geleneğinin temsilcisi olan Macahel Yaşlılar Korosu; Artvin Borçka’nın Camili köyünde, yok olmaya yüz tutan geleneksel çok sesli halk şarkılarını yaşatmak üzere 2001 yılında kurulmuştur.
(D) Macahel Yaşlılar Korosu üyeleri; profesyonel müzik eğitimi almamış ve köy imecelerinde, düğünlerinde icra edilen çok sesli şarkı söyleme geleneğini kendileri öğrenmişlerdir.
(D) Minyatür sanatı; ebru, hat ve resim sanatlarıyla iç içedir.3.Etkinlik

“Yaşayan İnsan Hazineleri” adlı belgeseldeki sanatlar içerisinde en çok ilginizi çeken sanat dalı hangisidir? Nedenleriyle birlikte anlatınız.

Cevap: Kalemkarlık sanatını beğendim.Çünkü kendime yakın bulduğum bir sanat dalı.

257. Sayfa

4.Etkinlik

“Yaşayan İnsan Hazineleri” adlı belgeselde konuşmacıların sözlü olmayan mesajlarını (ses tonu ve vurgu, beden dili, jest, mimik, giyim kuşam…) belirleyerek anlatmak istediklerini boşluklara yazınız.

Cevap:

257. Sayfa

5.Etkinlik

İzlediğiniz belgeselde başvurulan düşünceyi geliştirme yolu/yollarını (tanımlama, karşılaştırma, benzetme) bularak kullanıldığı bölümlerdeki örnek cümleleri aşağıya yazınız.

Cevap: Benzetme, tanımlama, karşılaştırma vardır.

258. Sayfa

6.Etkinlik

Yaptığınız araştırmalar doğrultusunda unutulmaya yüz tutmuş sanatları, bu sanatların unutulma nedenlerini ve ortaya çıkan sorunla ilgili çözüm önerilerinizi aşağıdaki boşluklara yazınız.

Cevap:

Sorun: Bakırcılık mesleğinin azalması.

Sorunun Nedenleri: Kullanım alanlarının azalması, yeterli ustaların yetişmemesi.

Çözüm Önerilerim: Turizm açısından bile olsa bu sanatın gelişmesi için kursların açılması, turistik eşyaların yapılması.

7.Etkinlik

Aşağıda, anlatım bozukluğu olan cümlelerle anlatım bozukluğunun nedenleri verilmiştir. Bu cümlelerdeki anlatım bozukluklarını nedenleri ile eşleştiriniz. (Birden fazla eşleştirme yapabilirsiniz.)

Cevap:

7.Etkinlik

259. Sayfa

8.Etkinlik

a) Aşağıdaki metni okuyunuz.

Sevgili Öğrenciler,
Gündelik yaşama ait kısa ömürlü, küçük, geçici, sıradan, değersiz gibi görünen ıvır zıvır materyalleri biriktirmeye efemera denir.
Okul diplomalarınızı, sinema ve tiyatro biletlerinizi, davetiyeleri, önemli günlere ait broşürleri, çeşitli objeleri, gazete kupürlerini, mektup ve zarfları, eski fotoğrafları, kartpostal gibi geçici materyalleri bir araya getirip saklıyorsanız sizin de “efemerist” bir yönünüz var demektir.

b) Verilen bilgilerden hareketle ilgi alanınıza göre aşağıya bir efemera panosu hazırlayarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

8.Etkinlik

260. Sayfa

9.Etkinlik

Aşağıda, giriş bölümü verilmiş metni içeriğine uygun şekilde tamamlayınız. Metninize uygun bir başlık belirleyiniz.

TİYATRO GÜNÜ

Günlerden pazar ve hava çok güzel görünüyor. Arkadaşlarla “Bugün ne yapalım?” diye düşünürken aklımıza arka sokaktaki tiyatro geldi. Hep birlikte tiyatroya doğru güle oynaya yürümeye başladık. Önce oyunlar hakkında bilgi sahibi olmak için afişlere göz attık.
Birden arkamda beliren bir karartıya dikkat ettim.Bu benim ağabeyim Hasan’dı. O da tiyatroya gelmiş ve ikimiz için bilet almıştı.Çok sevindim ve hep birlikte tiyatroya girdik.Çok mutlu bir gün geçirdik.Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 34-35. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.