Cevap Yaz
17 Aralık 2019, 12:55
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe Dersdestek Yayınları 139-140-141-142-143-144. Sayfa Cevapları7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 139, 140, 141, 142, 143, 144. Sayfa Dersdestek Yayıncılık “15 Temmuz Şehitlerinin Adları Okullarda Yaşatılıyor” Metni Etkinlik Cevapları

139. Sayfa

Metne Hazırlanalım

15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü hakkında neler biliyorsunuz?

Cevap: 15 Temmuz 2016 günü ülkemizde darbe girişimi oldu ve bu darbe girişimi halkın birlik içinde hareket etmesi ile bastırıldı.Bundan dolayı ülkemizde her 15 temmuz günü Demokrasi ve Milli Birlik Günü olarak kutlanmaktadır.

15 Temmuz gecesi ile ilgili bir haber okuduğunuzda veya duyduğunuzda neler hissediyorsunuz?

Cevap: O kadar çok insanın hayatını kaybetmesi ve bir çok insanın gazi olması beni derinden üzmektedir.15 Temmuz gecesi ile okuduğum haberler bu güzel ülkemizin bunları hak etmediğini ve darbecilerin hak ettikleri cezaları bulduğu yönünde olmaktadır.Ülkemiz bir daha asla böyle bir darbe girişimine maruz kalmaz İnşallah.Tüm halkımızla birlikte bir ve beraber olup ülkemizin kalkınması için çalışmalıyız.

Konuşalım

Aşağıda EBA’nın 2016’da düzenlediği “15 Temmuz ve Şehitler” konulu resim yarışmasına katılan öğrenci eserlerinden biri verilmiştir. Görseli inceleyiniz. Görselin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceleri arkadaşlarınızla paylaşınız. Siz böyle bir yarışmaya katılacak olsanız nasıl bir görsel tasarlardınız?

Cevap: Bu görsel halkımızın bir ve beraber olması dayanışma içinde olmasını göstermektedir.Söz konusu vatan olunca gerisi teferruattır.Silahı bile olmayan insanların vatanı için nasıl mücadele ettiğini göstermektedir.Ben de tankın önüne yatan bir insanı çizerdim.

Okuyalım

“15 Temmuz Şehitlerinin Adları Okullarda Yaşatılıyor” başlıklı haber yazısını önce göz atarak okuma yöntemiyle okuyunuz. Metnin başlığını, görselini hızlıca inceleyerek ana fikrini tahmin ediniz. Daha sonra metni noktalama işaretlerine dikkat ederek sesli okuyunuz.

Cevap: Tahminim Milli Birlik ve Dayanışma

141. Sayfa

Söz Varlığım

Aşağıda okuduğunuz haber metninde geçen bazı kelimeler verilmiştir. Bu kelimeleri anlamlarıyla eşleştiriniz. Anlamını tahmin etmekte zorlandığınız kelimeler için TDK Türkçe Sözlük’ten yararlanınız.

Cevap:

141. Sayfa

Aşağıdaki deyimlerin anlamlarını atasözleri ve deyimler sözlüğünden bularak metne katkılarını belirleyiniz. Bu deyimleri anlamlarına uygun birer cümlede kullanınız.

Cevap:

Şehit düşmek: Kutsal bir ülkü veya inanç uğrunda ölmek.
Cümlem: Vatan için şehit düşenler cennete giderler.

Hiçe Saymak: Önemsememek, önem vermemek
Cümlem: Söylediğim sözleri hiçe saydı.

Anlayalım – Cevaplayalım

Aşağıdaki soruları “15 Temmuz Şehitlerinin Adları Okullarda Yaşatılıyor” metnine göre cevaplayınız.

1. Okuduğunuz haber metninin konusu nedir?

Cevap: 15 Temmuz darbe girişiminde şehit olan sivil, polis ve askerlerimizin isimlerinin okullara verilmesi ile ilgili.

2. 15 Temmuz’da şehit düşen polis, asker ve sivil vatandaşlarımızın isimleri nasıl ölümsüzleştirilmiştir?

Cevap: İsimlerinin eğitim kurumlarına, okullara verilmesi ile ölümsüzleştirilmiştir.

3. Ortaöğretim kurumlarına verilen isimler nelerdir?

Cevap: “15 Temmuz Şehitleri” ve “Millî İrade” isimleri ile şehit olan asker polis ve vatandaşların isimleri verilmiştir.

4. Ortaöğretim Genel Müdürlüğüne bağlı toplam kaç kurumun adı değiştirilmiştir?

Cevap: Toplam 78 okul.

Düşünelim – Yorumlayalım

Siz olsaydınız 15 Temmuz’da şehit düşen polis, asker ve sivil vatandaşlarımızın isimlerini yaşatmak için nasıl bir yol seçerdiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Köprülere, barajlara, cadde ve sokaklara, yeni ilçelere, kasaba ve köylere, hastanelere isimlerini verirdim.

15 Temmuz gibi tarihî bir olayın unutulmaması geleceğimize nasıl bir katkı sağlar?

Cevap: Bu olay tüm halkın birlik ve beraberliğinin ne kadar önemli bir güç olduğunu göstermektedir.Gelecek nesiller tarihlerini iyi öğrenirler ve bir daha böyle bir durumla karşılaştıklarında neler yapması gerektiğini bilirler.

142. Sayfa

Neler Hissettirir?

15 Temmuz şehitlerimizin isimlerini okullarınızda, cadde, sokak ve meydan gibi yerlerde görmek sizde hangi duyguları uyandırıyor? Aşağıdaki noktalı yerlere yazınız.Cevap: Beni duygulandırmakla beraber gurur duyarım.Onların isimleri sonsuza kadar yaşamalıdır.

Hangi Düşünceyi Geliştirme Yolu?

Okuduğunuz metinde aşağıdaki düşünceyi geliştirme yollarından hangisi kullanılmıştır? İlgili kutucuğu işaretleyip nedenini yazınız.

(X) Tanık gösterme Çünkü: haber metni belgelere dayandırılmıştır.

(X) Sayısal verilerden yararlanma Çünkü: haber metninde kaç okulun, hangi sayılı kanuna göre isminin değiştirildiği bilgileri sayısal olarak verilmiştir.

Tanımlama Çünkü:

(X) Karşılaştırma Çünkü: dünya tarihindeki olaylar ile 15 Temmuz darbe girişimi arasında örnek olarak karşılaştırma yapılmıştır.

Çıkarımda Bulunalım

Okuduğunuz metinle ilgili aşağıdaki ifadeler doğru ise “D”, yanlış ise “Y” kutucuğunu işaretleyiniz.

Metin, bilgi vermek amacıyla yazılan bir haber metnidir. (D)
Duygu ve düşünceler daha çok nesnel cümlelerle ifade edilmiştir.(D)
Metinde sade, açık, anlaşılır bir dil kullanılmıştır. (D)
Metinde anlatım benzetmeler yapılarak zenginleştirilmiştir. (Y)
Metinde cümleler neden-sonuç ilişkisiyle birbirine bağlanmıştır. (D)
Metinde duygu belirten ifadelere sıkça yer verilmiştir. (Y)

Güvenilir Bir Kaynak mı?

Okuduğunuz metnin inandırıcılığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu metnin kaynağı güvenilir midir? Niçin?

Cevap: Evet güvenilir bir kaynaktır.Haberde yazılanlar doğrudur.Milli Eğitim Bakanlığı sitesinden haberin doğruluğu teyit edilmiştir.

143. Sayfa

Görsellerde 15 Temmuz

Aşağıda “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” ile ilgili bir görsel verilmiştir. Görseli inceleyerek verilen soruları cevaplayınız.

Bu görselin 15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü’nü yansıttığını düşünüyor musunuz?

Cevap: Evet, düşünüyorum.

Görselde elinde bayrak tutan insanlar kimi temsil etmektedir?

Cevap: Halkımızı temsil etmektedir.

Görselde sadece kırmızı ve beyaz renklerin kullanılmasının sebebi ne olabilir?

Cevap: Çünkü o gece kimse ayrım yapmadan sadece vatan için mücadele etmiştir.

Geride Kalanlar

15 Temmuz şehidi Ömer Halisdemir’in babasının onunla ilgili söyledikleri aşağıda verilmiştir. Aşağıdaki haberi okuyup verilen soruları cevaplayınız.

ACILI BABA: BENİ AYAKTA TUTAN ÇOCUĞUMDU

Çocukluğunda çok başarılı bir çocuktu. Hayvanları, doğayı çok severdi. Bütün okulları başarıyla okuyordu. Okuldan eve geldiğinde boş zamanlarında bana yardımcı olurdu. Hayvanları otlatırdı. Çok güçlü bir yapısı vardı. Benim en güç aldığım, destek aldığım çocuğumdu.
Nasıl ki çocukken işte güçte en büyük yardımcımsa meslek sahibi olduğunda da en büyük destekçim oldu. Kardeşlerini çok severdi. Onlar için çok şey yaptı. Bütün kardeşlerine sahip çıktı. Beni ayakta tutan o çocuktu.

Ömer Halisdemir’in babasının onun hakkında anlattıkları size neler hissettirdi?

Cevap: Böyle bir insanın varlığından gurur duydum.Ülkemizin böyle güzel, iyi huylu merhametli ve vatan sevgisiyle dolu olan insanlara ihtiyacı vardır.

Kahraman şehitlerimizin ardında bıraktıkları yakınlarının yaşadığı zorluklar nelerdir?

Cevap: Özlem, hasret, yakınlarını kaybetmenin verdiği acı.

Devletimizin şehit ailelerine sağladığı yardım ve destekler hakkında neler biliyorsunuz?

Cevap: Devletimiz, şehit ailelerine maddi manevi desteklerde bulunur. Aylık bağlar, eğitim masraflarını karşılar. Toplu taşıma araçlarından ücretsiz yararlandırır.

144. Sayfa

Aşağıda haber metninin ne olduğu ve bir haber metninde bulunması gereken özellikler verilmiştir. Verilen bilgileri okuyunuz. Edindiğiniz bilgilerden yararlanarak defterinize “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü” ile ilgili bir haber metni yazınız.

Cevap:

15 Temmuz gecesi geleceğimizi parçalamak isteyen teröristlere karşı canlarını hiç düşünmeden feda eden demokrasi şehitlerimizin isimleri okullara verilerek yaşatılıyor. Dünya tarihinde eşine az rastlanır bu özgürlük ve demokrasi direnişini ve bu direniş esnasında hayatlarını kaybeden şehitlerimizi ölümsüzleştirmek amacıyla, Genel Müdürlüğümüze bağlı 31 ortaöğretim kurumuna “15 Temmuz Şehitleri” ve “Millî İrade” isimleri verilmiş olup Genel Müdürlüğümüze bağlı 27 ortaöğretim kurumunun isimleri ise kanlı darbe girişiminde şehit düşen polis, asker ve sivil vatandaşlarımızın isimleri ile değiştirilmiştir. Ayrıca 667 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile daha önce FETÖ ile bağlantısı tespit edilip kamu idaresine devredilen ve Genel Müdürlüğümüz uhdesine verilen 20 ortaöğretim kurmunun 8’ine “15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ”, 12’sine ise 15 Temmuz Şehitlerinin isimleri verilerek eğitim öğretime açılmıştır. Ülkemizin bütünlüğü, selameti için 15 Temmuz gecesi canlarını hiçe sayarak bu kanlı girişime dur diyen şehitlerimizi sonsuza kadar hatırlatmak ve şehitlerimizin adlarını ölümsüzleştirmek adına Genel Müdürlüğümüze bağlı toplam 78 ortaöğretim kurumunun ismi değiştirilmiştir.
E-Bülten Temmuz 2016 – Ocak 2017-10Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 68-69. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

26 Şubat 2019, 12:53

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 2684

Çok değerli bir yer burası.Hepimiz için çok bilgilendirici olmuş teşekkür ederim.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.