Cevap Yaz
14 Ekim 2019, 11:42
Mehmet Akif
Yönetici

7. Sınıf Türkçe Dersdestek Yayınları 67-68-69-70-71. Sayfa Cevapları7. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 67, 68, 69, 70, 71. Sayfa Dersdestek Yayıncılık “Doğa ve İnsan” Metni Etkinlik Cevapları

67. Sayfa

Metne Hazırlanalım

Doğa sözcüğü size neleri çağrıştırıyor?

Cevap: Orman, dağlar, denizler, göller, hayvanlar, bitkiler, akarsular.

Doğa ve insan arasındaki etkileşim hakkında neler biliyorsunuz?

Cevap: Doğa ve insan sürekli etkileşim halindedir.İnsanlar doğadan yararlanmakta ve bazen de doğaya şekil vererek kendi yaşamlarını daha iyi hale getirmeye çalışmaktadır.Örneğin bir baraj yapmak doğayı kendine göre şekillendirmektir.

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Bu görsellerden hareketle “doğa ve insan ilişkisi” hakkında duygu ve düşüncelerinizi paylaşınız.

Cevap: İnsanlar sürekli doğa ile iç içe yaşamaktadır.Doğaya ihtiyacı vardır.Güneşe havaya oksijene ihtiyaç duyarlar.

eba.gov.tr adresinden “Doğa ve İnsan” videosunu izleyiniz. Videoyu izlerken insanların doğaya olan etkilerini, müdahalelerini not alınız.

Cevap: Barajlar, bataklıkların kurutulması, köprülerin tünellerin yapılması, maden yataklarının işletmeye açılması, ormanlık alanların kereste yapımı için kullanılması.

68. Sayfa

Aşağıda izlediğiniz videoda geçen cümleler verilmiştir. Bu cümlelerdeki altı çizili kelimelerin hangi anlamda kullanıldığını metnin bağlamından belirleyerek uygun kutucuğu işaretleyiniz.

Cevap:

68. Sayfa

İzlediğiniz videoda geçen aşağıdaki cümlede “köprü” kelimesi gerçek anlamında kullanılmıştır. Siz de bu kelimeyi mecaz anlama gelecek şekilde bir cümlede kullanınız.

• Mesela bir su kütlesi bir yerleşmeyi ikiye ayırmışsa insanlar karşıdan karşıya geçmek için kalıcı çözüm ararlar. Bu çözüm yollarının en yaygın olanı köprü yapmaktır.

Cevap: Metin ile Ali arasında bazen köprü görevi yapmaktayım.

Aşağıdaki soruları “Doğa ve İnsan” videosundan hareketle cevaplayınız.

1. İnsanlar doğada faaliyetlerini sürdürürken bulundukları ortama neden uyum sağlarlar?

Cevap: Çünkü insanlar yaşadıkları doğal çevreden etkilenirler.Yaşam koşullarını iyileştirmek hayat mücadelesinde başarılı olabilmek için bunu yapmak zorundadırlar.

2. Kutuplar çevresinde yaşayan insanların buzullardan yaptıkları barınaklarda yaşamalarının sebebi nedir?

Cevap: O bölgede bulunabilecek tel şey buz ve kar olduğu için yapı malzemeleri de bulunduğu çevreye uyumlu olarak buzdan yapılmıştır.

3. İnsanların yaşadıkları bölgeler onların giyinme şekillerini ve ihtiyaçlarını nasıl etkilemektedir?

Cevap: İnsanlar yaşadıkları yerin iklim ve hava şartlarına göre giyinme şekilleri belirlemektedir.Örneğin soğuk iklimi olan yerlerde yaşayanlar daha kalın ve sıcak tutacak giysiler tercih ederken sıcak iklimi olan yerlerde ise daha ince ve serin tutacak giysileri tercih ederler.4. Sulama kanallarının ve barajların yapılmasının ekonomik sebepleri nelerdir?

Cevap: Tarım alanlarını sulamak, enerji elde etmek, ve su taşkınlarını engellemek için.

Konusunu ve Ana Fikrini Belirleyelim

“Doğa ve İnsan” videosunda ne anlatılmaktadır?

Cevap: Doğa ve insanın etkileşimini anlatmaktadır.

“Doğa ve İnsan” videosunun vermek istediği mesaj nedir?

Cevap: İnsanlar doğadan sürekli faydalanmaktadır.

69. Sayfa

Aşağıda izlediğiniz videodan görseller verilmiştir. Bu görsellerin karşıladığı ifadeleri eşleştiriniz.

Cevap:

69. Sayfa

70. Sayfa

Aşağıda, izlediğiniz videonun girişinde kullanılan ifadeler verilmiştir. Bu ifadelerin videonun devamında anlatılanlarla ve verilen örneklerle tutarlı olup olmadığını sorgulayınız. Düşüncenizi noktalı alana yazınız.

“Doğa insanların hayatlarını sürdürmeleri için gerekli olan her şeyi içinde barındırır. İnsanlardan etkilenir ve onları etkiler. İnsan hayatı devam ettiği sürece bu karşılıklı etkileşim sürecektir.”

Cevap: Tutarlıdır, çünkü videoda anlatılan konular insan ve doğanın karşılıklı etkileşimleridir.

İzlediğiniz videoda “doğa ve insan etkileşimi”nden bahsedilmiştir. Sizce bu etkileşimi anlatmak için verilen örnekler yeterli midir? Bu konuyla ilgili başka hangi örnekler verilebilir?

Cevap: Verilen örnekler yeterlidir.Çünkü insan ve doğanın etkileşimi süreklidir ve sonsuza kadar devam edecektir.

İzlediğiniz videonun hedef kitlesi kimdir, amacı nedir? Sorgulayıp düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap: Tüm insanlıktır.Çünkü doğa tüm insanları ilgilendiren hayati bir konudur.

“Doğa ve İnsan” videosunu izleyen biri aşağıdaki mesajlardan hangilerine ulaşabilir?

Cevap:

70. Sayfa

71. Sayfa

Doğada vakit geçirmenin, ona yakın olmanın eğlenceli yollarından biri kamptır. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde gençlik kampları düzenlenmektedir. Bu kamplara katılmak için aşağıdaki formu doldurunuz.

Cevap: Form okunaklı şekilde doldurulmalıdır.

Doğada geçirdiğiniz bir günle ilgili anınızı yazınız.

Cevap:

Ben ve arkadaşlarım günü birlik kamp yapmak için şehre yakın bir yer olan ve güvenli olduğuna inandığımız bir ormana gitmiştik.Oraya gidince ilk yaptığımız şey derenin kenarına çadır kurmak oldu.Çadırlar kuruldu ve kamp ateşi yaktık.Ateş yakmak için eski yöntemleri denedik ama başarılı olamadık.Bu nedenle yanımızda götürdüğümüz kibriti kullandık.Derede balık olduğunu daha önceki araştırmalarımızdan öğrendiğimiz için yanımızda getirdiğimiz oltalar ile balık avladık.Hayatımda ilk defa balık tutmanın heyecanını yaşamıştım.Balıkları yedikten sonra kamp ateşinde demlediğimiz çayları içtik.Vaktin nasıl geçtiğini anlamadan ikindi vakti olmuştu.Tekrar toplanmak ve yola koyulmak için fazla vaktimiz kalmamıştı. O güzel günü hep hatırlar ve en kısa zamanda tekrar gitmek isterim.Çünkü doğa sanki beni çağırıyor.Bir önceki yazımız olan 7. Sınıf Türkçe 68-69. Sayfa Cevapları Meb Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.