Cevap Yaz
15 Şubat 2020, 00:10
Bushra
Yönetici

Uzay İle İlgili Hikaye ÖrneğiUzay Konulu Özgün Hikaye, Gökyüzü Gözlemi İle İlgili Öykü, Uzay Temalı Hikaye

 

UZAYI SEYRETMEK

Ahmet Bey işten geldiğinde Serra ders çalışıyordu. Kapının sesini duyunca koşarak açmaya gitti. Babasını gördüğünde çok sevindi. Babasının arkasında kocaman bir kutu duruyordu. Onun ne olduğunu sorduğunda babası “Yemekten sonra gösteririm.” dedi. Akşam yemeği sona erdiğinde Serra babasına yeniden kutuyu sordu. Ahmet Bey “Haydi açalım beraber.” dedi. Kutuyu açtıklarında içinden bazı parçalar çıktı ama Serra bunların ne olduğunu anlamadı. Ahmet Bey parçaları pencerenin yanına taşıdı ve onları birleştirdi. Tek bir parça haline geldiğinde Serra bunun ne olduğunu anlamıştı: Bir teleskop!Babası Serra’ya “Biliyorsun, iş yerinde gökyüzünü gözlemliyoruz. Ben de bugünlük bu teleskobu getirdim. Senin de gökyüzünü incelemeni istiyorum.” dedi. Serra heyecanla teleskoptan gökyüzünü incelemeye başladı. Bir süre sonra “Bunun ne faydası var ki?” diye sızlanmaya başladı. Ahmet Bey teleskobu bir yöne çevirerek “Bak bakalım.” dedi. Serra “Ay bu! Hem de kocaman. Bir de üzerinde karartılar var.” dedi. Ahmet Bey açıkladı: “Güneş ışığı Ay’da gölgeler oluşturur. Ayrıca Ay’ın yüzeyi dümdüz değildir; çukurları vardır.”

Daha sonra teleskobu başka bir yöne doğru çevirip bazı ayarlamalar yaptı. Serra’ya bakmasını işaret etti. Serra bir süre izleyip, “Burada bir sim denizi var!” dedi. Ahmet Bey gülerek “O bir gökada.” dedi. “Gökadalar küçük ışık tozlarının bir araya gelmiş hali gibidir. Onları gördüğün için çok şanslısın. Her yerden görülebilen bir şey değildir.”

Biraz daha gökyüzünü incelediler. Serra çok mutluydu. Ahmet Bey de ona bilgiler veriyordu. Gecenin sonunda Serra babasına teşekkür etti. Babasının neden uzayı bu kadar çok sevdiğini anlamıştı.Bir önceki yazımız olan Tiyatro, pandomim, opera, operet, skeç nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
DirilişYasal Uyarı
Site İsmi: Diriliş
Forum diriliş Diriliş | Diriliş Forumu
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.