30 Kasım 2023, 18:19
Mehmet Akif
Yönetici

Hayat Bilgisi 3. Sınıf Ders Kitabı 115-118. Sayfa Cevapları MEB Yayınları


4. Ünite: Güvenli Hayat: Trafik İşaret Ve Levhaları Cevapları

3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 115-116-117-118 Cevapları MEB Yayınları


3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 115 Cevapları MEB Yayınları

Düşünelim

Ayşe her sabah aynı yoldan okula gidiyordu. Bu nedenle yolunun üstündeki bütün ayrıntıları çok iyi biliyordu. Ara tatilden sonra okul yolundaki farklılıklar Ayşe’nin dikkatini çekti.

3. Sınıf Hayat Bilgisi Cevapları Sayfa 115. MEBİki görsel arasındaki farklar nelerdir? Söyleyiniz.

Cevap:

1.Görselde yaya geçidi yok. Öğrenciler kontrolsüz şekilde okula gidiyorlar.2. görselde yay geçidi yapılmış ve öğrenciler güven içinde okula gidiyor. Birinci görselde trafik işaretleri yokken, ikinci görselde trafik işaretleri var.
3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 118 Cevapları MEB Yayınları

Öğrendiğiniz trafik işaretlerini ve işaret levhalarını aşağıdaki bilgi haritası üzerinde örnekteki gibi gösteriniz. Arkadaşlarınıza ve ailenize sayfa 216’daki Ek 12’de bulunan değerlendirme formundaki ölçütlere göre tanıtımınızı yapınız.

Cevap:

YAYA GEÇİDİ
Yayaların (yolu kontrol ederek) güvenli bir şekilde karşıya geçebileceğini belirtir. Bulunduğu yerde yol, beyaz çizgilerle işaretlenir. Yaya geçitlerinin olduğu yerlerde ilk geçiş hakkı yayalarındır.

OKUL GEÇİDİ
Öğrencilerin (yolu kontrol ederek) güvenli bir şekilde karşıya geçebileceğini belirtir. Sürücüler bu işaret levhasının olduğu yoldan geçerken dikkatli davranmalı, hızlarını azaltmalı, öğrenci ve diğer yayalara ilk geçiş hakkını vermelidir.IŞIKLI TRAFİK İŞARET CİHAZI
Yaya ve sürücüleri ileride ışıklı trafik işaret cihazı olduğu konusunda uyarır. Işıklı trafik işaret cihazını gören sürücü ve yayalar ışığın rengine göre hareket etmelidir.

MECBURİ YAYA YOLU
Yayaların zorunlu olarak yürümeleri gereken yolu belirtir. Sürücülere yaya yolunu kullanma hakkının olmadığını bildirir.

YAYA GİREMEZ
Yayaların yola girmesinin tehlikeli ve yasak olduğunu bildirir. Otoyollarda, kaldırımı olmayan ve yol çalışmasının bulunduğu yollarda bulunur.

KONTROLSÜZ DEMİR YOLU GEÇİDİ
Kontrolsüz demir yolu geçidi ile kara yolunun kesiştiği yerlerde bulunur. Sürücüleri yavaşlamaları
ve kontrollü bir şekilde geçmeleri konusunda uyarır.BİSİKLET GİREMEZ
Bisiklet girişinin yasak olduğunu bildirir. Araç trafiğinin yoğun olduğu yollarda, araç trafiğine kapalı sadece yayalara açık yerlerde ve bazı park alanlarında kullanılır.

Bir önceki yazımız olan 3. Sınıf Hayat Bilgisi Ders Kitabı 129-130. Sayfa Cevapları Tuna Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.