17 Ekim 2022, 13:30
Donatello
Yönetici

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri


29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Kompozisyon Örnekleri

ÜLKEMİZDE CUMHURİYET

Cumhuriyet; ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimidir. Cumhuriyet, günümüzde en demokratik yönetim şekli olarak bilinmektedir.

Türk milleti bundan yaklaşık bir asır önce kendi tarihinin en büyük vatan mücadelesini vermiştir. Bu mücadelenin zaferle sonuçlanması egemenlik yolunda atılan ilk adım olmuştur. Bunun sonucu olarak Atatürk, 1923 yılında”Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir!” diyerek cumhuriyeti ilan etmiştir. O günden itibaren her sene 29 Ekim günü Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır. Cumhuriyet Bayramı bizlere bu toprakları nasıl kazandığımızı ve gelişme yolunda attığımız adımları hatırlatmaktadır.Bugün sahip olduğumuz seçme hakkının cumhuriyetine eseri olduğunun bilincindeyiz. Bu nedenle cumhuriyeti ilelebet korumalıyız. Bize bu güzel eseri bırakan herkesi başta Atatürk olmak üzere saygı ve minnetle anıyoruz.

CUMHURİYETİN ÖNEMİ

Cumhuriyet, halkın kendi kendisini yönettiği en demokratik yönetim biçimidir. Bu yönetim biçimi 1923 yılından beri ülkemizde bulunan yönetimdir.Milli Mücadele sona erdiğinde Atatürk pek çok yenilik gerçekleştirmiştir. Bu yenilikler Türk milletinin medeni ülkeler seviyesine ulaşmasını, ulus bilincinin oluşmasını ve milli değerleri korumayı amaçlamıştır. Cumhuriyet’in ilanı bu yeniliklerin en büyüğü ve en güzelidir. Cumhuriyet ile birlikte oy verme yaşına gelen herkes oy kullanır. Böylece halk yönetimde söz sahibi olur.

Cumhuriyet halkın sesidir. Sahip olduğumuz bu söz hakkı bizlere geleceği şekillendirme şansı verir. Bu nedenle cumhuriyetin değerini bilmeli ve onu korumalıyız.

EN BÜYÜK ESER

Cumhuriyet, halkın söz hakkına sahip olduğu en demokratik yönetim biçimidir. Ülkemiz cumhuriyeti kolay elde etmemiştir. Bize bu eseri Atatürk ve pek çok vatansever bırakmıştır.Türk ulusu Milli Mücadele’den çıktığında yeni bir yönetim biçimine ihtiyaç duymuştu. Diğer yönetim biçimleri artık halkın ihtiyacına karşılık vermiyor, çok ilkel kalıyordu.  Atatürk de ülkenin her vatandaşının fikrine önem veriyordu. Bu nedenle 29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyeti ilan etmiştir. Bu düşüncesi şu sözüyle dile getirmiştir: “Türk milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir.” O günden sonra her vatandaş ülke yönetiminde söz sahibi olmuştur.

Atatürk en büyük eserim dediği cumhuriyeti biz gençlere emanet etmiştir. Biz de bu eserin değerini bilmeli, cumhuriyetin koruyucusu olmalıyız.

Bir önceki yazımız olan Cumhuriyetin Önemi İle İlgili Kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.