08 Ocak 2023, 13:14
murat
Yönetici

3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 225-227-228-229. Sayfa Cevapları Meb


3. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 225-227-228-229 Cevapları Meb Yayınları

3. Sınıf Matematik Şekillerin Alanını Kaplama ve Ölçme Cevapları


3. Sınıf Matematik 225. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Görseldeki anasınıfı oyun matı ile döşeniyor, Döşemenin tamamlanması için kaç tane daha oyun matına ihtiyaç vardır? Düşünelim.

Cevap: 7 tane oyun matı gerekiyor.

Araç Gereç: 2 adet A4 kâğıdı, 3 adet renkli el işi kâğıdı, yapıştırıcı, cetvel, makasA4 kâğıdınızın birini uzun kenarı 28 cm, kısa kenarı ise 21 cm olacak şekilde keserek bir dikdörtgen elde ediniz.

Diğer A4 kâğıdınızı bir kenar uzunluğu 21 cm olacak şekilde keserek kare elde ediniz.

El işi kâğıtlarınıza bir kenar uzunluğu 7 cm olacak şekilde kareler çiziniz. Daha sonra elde ettiğiniz bu kareleri keserek çıkarınız.El işi kâğıtlarından elde ettiğiniz kareleri dikdörtgen şeklindeki A4 kâğıdına boşluk kalmayacak şekilde yerleştirerek yapıştırınız.

Dikdörtgen kâğıdınızın toplam kaç kare ile kaplandığını bulunuz, Bunun için yapıştırdığınız kareleri sayınız.

Cevap: 12 adet 

Daha sonra aynı işlemleri kare şeklinde kestiğiniz A4 kâğıdınızın üzerinde de yapınız.Cevap: 9 adet

Dikdörtgen ve kare şeklindeki A4 kâğıtlarınızı kaç tane kare şeklindeki el işi kâğıdı ile kapladınız? Karşılaştırınız.

Cevap: Dikdörtgen olan kağıda 12 adet, kare şeklinde olana ise 9 adet el işi kağıdı yapıştırdık. Toplam 21 adet el işi kağıdı yapıştırmış olduk.


3. Sınıf Matematik 227. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

YAPALIM1. Aşağıdaki tabloda verilen nesnelerin kapladığı alanları standart olmayan malzemelerden biriyle kaplayarak ölçelim. Kaplama malzemesi olarak eş büyüklükte renkli kâğıt, plastik vb. malzeme kullanılabilir. Bulduğumuz sonuçları tablodaki ilgili yerlere yazalım.

2. Aşağıdaki kareli kâğıt üzerinde verilen şekilleri boyayalım. Şekillerin kaç birim kare olduklarını sayarak altlarındaki noktalı yerlere yazalım.

Cevaplar: 


3. Sınıf Matematik 228. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

Alan Tahmin Etme

Özgür ile babası, görseldeki toprak alanı çiçek dikerek kaplayacaklardır. Özgür ile babasının toprak alanı kaplamak için kaç tane çiçeğe ihtiyaçları vardır? Tahmin edelim.

Cevap: 21 tane çiçeğe ihtiyacı vardır.1. Yandaki şeklin içini kırmızı üçgenlerle kaplamak istiyoruz. Kaç tane üçgen yerleştirebiliriz? Tahmin edelim. Sonra da üçgenleri çizip boyayarak sayalım.

2. Yandaki kare şeklinde olan bahçeye kare şeklinde taşlar döşenecektir. Buna göre kaç tane kare şeklinde taş gerekir? Tahmin edelim. Sonra şekil üzerinde kare şeklinde taşlar çizerek sayalım.

Cevaplar:

3. sınıf matematik 228. sayfa cevapları
3. Sınıf Matematik 229. Sayfa Cevapları Meb Yayınları

BÖLÜM DEĞERLENDİRME

1. Aşağıdaki kareli kâğıt üzerinde verilmiş şekillerin kaç birim kare olduklarını bulunuz. Bulduğunuz sonuçları noktalı yerlere yazınız.

2. Aşağıdaki şekillerin alanı kaç birim karedir? içlerine yazınız.

3. Yandaki şekillerde mavi renkli alan, pembe renkli alandan kaç birim kare fazladır? Noktalı yere yazınız.4. Yandaki şekil bir evin banyosuna döşen­mekte olan karoları göstermektedir. Bu şekle göre banyo için kaç karo kullanılır? Tahmin ediniz. Sonra şekil üzerinde karoları çizerek sayınız.

Cevaplar:

 

3. sınıf matBir önceki yazımız olan 3. Sınıf Matematik Ders Kitabı 222-223-224. Sayfa Cevapları Meb başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.