28 Kasım 2021, 16:42
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 75-76-77-78-79-80-81-82. Sayfa Cevapları Anka Yayınları


4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Sayfa 75-76-77-78-79-80-81-82 Cevapları Anka Yayınları

 Hz. Muhammed’in (S.A.V) Doğumu, Çocukluk Ve Gençlik Yılları 


4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 75. Sayfa Cevapları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğduğu yerle ilgili neler biliyorsunuz?

Cevap: Hz. Muhammed (S.A.V) Bugünkü Suudi Arabistan devleti içinde olan Mekke şehrinde doğmuştur. Mekke sıcak ve çöl iklimine sahiptir. Doğduğu yerde insanlar hayvancılık ve ticaret ile uğraşıyorlarmış. İnsanlar putlara tapıyorlarmış.

4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 76. Sayfa Cevapları

Allah’ın Kutlu Elçisi Hz. Muhammed (s.a.v.), doğmadan önce babasını, altı yaşında da annesini kaybetmiştir. Bu durum, onun ne gibi zorluklar yaşamasına sebep olmuş olabilir? Düşüncelerinizi aşağıdaki satırlara yazınız.Cevap: Çocuklar tarafından alay edilmiş olabilir, anne ve baba hasreti çekmiştir, kendini kimsesiz hissetmiş olabilir.

4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 77. Sayfa Cevapları

Hılfu’l-Fudûl topluluğuna katılması, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) hangi ahlaki özelliklere sahip olduğunu gösterir?

Cevap: Adil, merhametli, dürüst, eşitlikten yana, saygılı biri olduğunu göstermektedir.4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 78. Sayfa Cevapları

Kâbe, yıllar içinde yağmur vb. sebeplerle hasar görmüş, duvarlarında çatlaklar meydana gelmiş, hatta yıkılmaya yüz tutmuştu. Bu sebeple Mekkeliler toplanarak binayı yenilemeye karar verdiler. Hz. Muhammed (s.a.v.), Kâbe’nin tamiri sırasında otuz beş yaşındaydı. Kâbe’nin duvarları, Hz. İbrahim (a.s.) tarafından yapıldığı söylenen temele kadar söküldü. Kureyş kabilesinin her bir kolunun inşa edeceği kısımlar kura ile belirlendi. Her kabile, kendi payına düşen kısmı örmeye başladı. Araplarca kutsal sayılan ve çok önem verilen Hacerü’l-Esved adlı siyah taşın yerine konulmasına sıra gelince her kabile, bu şerefin kendisine ait olmasını istedi. Bu durum aralarında anlaşmazlığa yol açtı. Ortaya çıkan anlaşmazlık neredeyse savaşa dönüşecekti. Bu sırada, yaşlı bir Mekkelinin önerisiyle Kâbe’nin avlusundan girecek ilk kişinin hakem tayin edilmesine karar verildi. Bir süre sonra beklenen yerden Hz. Muhammed (s.a.v.) çıkageldi. Kureyşliler hep bir ağızdan “Bu, güvenilir (emin) bir kimsedir. Onun vereceği karara razıyız.” dediler. Sorun Hz. Muhammed’e (s.a.v.) anlatıldığında o, hemen bir örtü istedi ve örtüyü yere serdi. Hacerü’l-Esved’i üzerine koydu. Her kabileden birer kişiye, örtünün kenarlarından tutmalarını söyledi. Böylece taşı, konulacağı yere kadar getirtti. Burada, Hacerü’l-Esved’i kendi eliyle yerine yerleştirdi. Kureyşliler, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) problemi bu şekilde çözmesinden son derece memnun oldular. İbn-i Hişam, İslam Tarihi (es-Sîretü’n-Nebeviyye), C 1, s. 256-263. (Özetlenip uyarlanmıştır.)

Yukarıdaki olay, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) kişiliği ve toplumdaki konumu hakkında size nasıl bir fikir vermektedir?

Cevap: Adil, güvenilir, emin, zeki ve hakkaniyetli biri olduğunu göstermektedir.

4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 80. Sayfa Cevapları

Peygamberimizin (s.a.v.), kendisinin üzerinde emeği olan büyüklerine karşı davranışları, onun hangi ahlaki özelliklere sahip olduğunu gösterir? Sınıfınızda tartışınız.Cevap: Büyüklerine saygılı, vefakar, kendine emeği geçenlere karşı hürmetkar özelliklere sahiptir.

4. Sınıf Anka Yayınları Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 82. Sayfa Cevapları

Peygamberimizin (s.a.v.) çocukluk ve gençlik yıllarındaki erdemli davranışlarıyla kendi davranışlarınızı karşılaştırınız. Onun güzel ahlakıyla sizin davranışlarınız arasında ne gibi fark ve benzerlikler olduğunu değerlendiriniz.

Cevap: Ben de peygamber efendimizi örnek alıyorum. Büyüklerime saygılı ve hürmetli davranıyorum, arkadaşlarımla iyi geçiniyorum, yardıma ihtiyacı olanlara yardım ediyorum.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 73-74. Sayfa Cevapları Anka Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
02 Ocak 2023, 20:59

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Cevaplarınızı çok beğeniyorum derse hazırlanırken faydalı oluyor her zaman derse hazırlıklı gitmek iyidir çok teşekkürler

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.