15 Eylül 2023, 13:23
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 22-24-25-27-28. Sayfa Cevapları


1. Ünite: Yer Kabuğu ve Dünya’mızın Hareketleri Kayaçlar Cevapları

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Sayfa 22-23-24-25-26-27-28 MEB Yayınları


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 22 Cevapları MEB Yayınları

Çevremizde bulunan taşlar nasıl oluşmuştur?

Cevap: Magma, yer kabuğundaki çatlaklardan kendine bir yol bularak yeryüzüne ulaşır. Yüksek sıcaklıktaki magma yeryüzüne ulaştığında soğuyarak katılaşır ve kayaçları oluşturur. Bu kayaçlar iklimsel nedenlerle ufalanarak taşların oluşmasını sağlar.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 24 Cevapları MEB Yayınları

Kayaçların nasıl oluştuğunu açıklayınız.Cevap: Magma, yanardağdan aşağı doğru akar ve zamanla soğuyarak büyük kayaçların oluşmasını sağlar. Bu kayaçlar zamanla rüzgar gibi iklimsel nedenlerle ufalanır.

4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 25 Cevapları MEB Yayınları

Ürünlerin ekonomik değerini yapıldıkları ham maddeler de belirler. Ekonomik değer taşıyan kayaçların ham madde olarak çıkarılmasının ülkemiz için önemi nedir? Tartışınız.

Cevap: İlk önce ekonomik olarak ülkemizin değer kazanmasını sağlar. Bu değerli ham maddelerin işlenmesi, satılması ve teknolojik ürünlerde kullanıyor olması, ülkemizin kalkınmasını sağlar.
4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 27 Cevapları MEB Yayınları

Aşağıda madenlerin kullanım alanları rakamlarla, maden görselleri ise harflerle verilmiştir. Madenler ile madenlerin kullanım alanlarını eşleştirerek harfleri numaraların yanına yazınız.

Cevap:

kayaçlar


Ülkemizde çıkarılan madenler ile ilgili bilgileri hangi kurumdan alabiliriz? Araştırınız. Araştırma sonuçlarını arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Ülkemizde çıkarılan madenlerle ilgili, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve ona bağlı olan Maden Tetkik Ve Arama Genel Müdürlüğü’nden alabiliriz.


4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları MEB Yayınları

Ülkemiz ekonomisine katkıda bulunan madenleri öğrendiniz. Bu madenler günlük hayatta kullandığınız hangi eşyaların yapımında kullanılmaktadır?

Cevap:

Altın: Kuyumculuk, süs eşyası, elektrik ve elektronik eşyaların yapımında, dişçilikte, madalya ve madeni para yapımında kullanılmaktadır.Demir: İnşaat sektöründe, otomotiv, ulaşım, ev eşyaları, ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır.

Mermer: İnşaatlarda, heykelcilikte ve süs eşyası üretiminde kullanılmaktadır.

Gümüş: Takı ve süs eşyası üretiminde kullanılır. Bunların yanında elektronik aletlerin üretiminde, ayna yapımında, fotoğrafçılıkta, diş hekimliğinde, gümüş para yapımında kullanılır.

 Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Cevapları Anka Kuşu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


25 Eylül 2023, 16:09

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz. Verdiğiniz bilgiler sayesinde daha iyi anladım.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.