23 Ekim 2023, 17:22
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 104-105-106-107-108. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


4. Ünite Zaman İçinde Teknoloji: Geçmişte Ve Şimdi Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 104-105-106-107-108 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 104 Cevapları Ferman Yayınları

Hazırlanalım

Teknolojik ürünler hep aynı amaçlarla mı kullanılır? Teknolojik ürünlerin kullanımları hangi şartlarda değişir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap: Teknolojik ürünler farklı amaçlarla kullanılmaktadır. Ulaşım, sağlık, iletişim, gibi alanların yanı sıra eğlence, gibi alanlarda da kullanılmaktadır. Teknoloji iyi anlamda kullanıldığı gibi kötü amaçlarda da kullanılmaktadır. Örneğin bazı insanlar internet üzerinden dolandırıcılık yapabilmektedir.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 105 Cevapları Ferman Yayınları

2. Etkinlik

Aşağıda geçmişte ve günümüzde kullanılan ulaşım araçlarının görselleri verilmiştir. Görselleri inceleyerek bu araçların zaman içerisinde ne gibi değişikliğe uğradığını ve insanların hayatlarına ne gibi etkileri olduğunu defterinize yazınız.

Cevap:geçmişten günümüze teknolojik aletlerin gelişimi

Ulaşım araçları geçmişte daha ilkel iken günümüzde daha modern, konforlu ve hızlıdır. Amaçlara uygun olarak hızla değişim göstermektedir.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 106 Cevapları Ferman Yayınları

3. Etkinlik

Aşağıdaki çerçevelerin içerisine seçeceğiniz iki teknolojik ürünün geçmişteki ve günümüzdeki görsellerini bulup yapıştırınız. Bu ürünlerin geçmişteki ve günümüzdeki kullanım şekillerini karşılaştırarak aralarındaki farkları kısaca yazınız.Cevap: Uçak geçmişte sadece birkaç kişi alırken günümüzde yüzlerce kişiyi aynı anda taşıyabilmektedir. Günümüzde uçaklar aynı zamanda kargo taşımacılığı da yapmaktadır.

Eskiden buharlı gemiler varken, günümüzde modern, konforlu gemiler var. Bu gemiler turizm amaçlı da kullanılmaktadır.

4. sınıf sosyal bilgiler 106. sayfa cevapları ferman


 Söyleyelim

Konuya hazırlık kapsamında en sık kullandığınız teknolojik ürünün gelişim tarihçesini, kullanma alanlarını ve sizin kullanma amacınızı yazdığınız metni okuyunuz. Arkadaşlarınızın hazırladıkları yazıları dinledikten sonra sınıfınızda hakkında en çok yazı hazırlanan teknolojik ürünün hangisi olduğunu belirleyiniz.

Cevap: Sınıfta en çok cep telefonu hakkında araştırma yapılmış. Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir ürünü olan cep telefonları hızla ilerlemekte, sadece iletişim aracı olmaktan çıkarak hem eğlence, hem iletişim, hem de işlerimizi kolayca gören bir alet olmuştur.

DeneyelimTüplü bilgisayar monitörleri ve jetonlu sabit telefonların gelişim tarihçesini araştırarak bir rapor oluşturunuz. Raporunuzu sınıfınızda sununuz.

Cevap: Tüplü monitörlerin yerini ilk önce LCD daha sonra LED monitörler almıştır. Jetonlu ve sabit telefonlar herkesin evinde var iken günümüzde bir çok evde bu telefonlar yok. Çünkü insanlar cep telefonu kullandığı için ihtiyaç duymuyorlar.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 107 Cevapları Ferman Yayınları

Aşağıda verilen görseli inceleyerek teknolojinin kişiler arası iletişime olan olumsuz etkileriyle ilgili görüşlerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Teknolojinin gelişmesi ile insanların birbiri ile sohbet etmeleri azaldı. Yan yana geldiklerinde bile herkes kendi telefonu ile meşgul olmaktadır. Sosyal ilişkiler üzerinde olumsuz bir etkisi oldu.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 108 Cevapları Ferman Yayınları

4. Etkinlik

Defterinize aşağıdakine benzer bir tablo oluşturunuz. Günlük hayatınızda kullandığınız ürünlerden 3 tanesinin olumlu ve olumsuz etkilerini tabloya yazınız.

Cevap:

Kullandığım Teknolojik Ürün: Cep telefonuOlumlu etkileri: Haber alma, eğitim, bilgi edinme, oyun oynama

Olumsuz etkileri: Fazla zaman harcama, sosyal ilişkilerin bozulması, hareketsizlik.

Olumsuz Etkilerini Ortadan Kaldırabilmek İçin Alınabilecek Önlemler: Kendini kontrol etme.

Kullandığım Teknolojik Ürün: TelevizyonOlumlu etkileri: Eğlence, haber alma

Olumsuz etkileri: Hareketsiz kalma, fazla zaman harcama

Olumsuz Etkilerini Ortadan Kaldırabilmek İçin Alınabilecek Önlemler: Kendini kontrol etme.

Kullandığım Teknolojik Ürün: BilgisayarOlumlu etkileri: Eğlence, eğitim

Olumsuz etkileri: Hareketsiz kalma, fazla zaman harcama

Olumsuz Etkilerini Ortadan Kaldırabilmek İçin Alınabilecek Önlemler: Kendini kontrol etme.

5. Etkinlik

Eskiden önemli günlerde insanlar birbirlerine mektup yazar ve kartpostal gönderirlerdi. Günümüzde ise genellikle genel ağ üzerinden indirilen hazır yazılar mesaj olarak gönderilmektedir. Sizce hangisi daha sıcak ve samimidir? Hangisine daha çok emek verilmiştir? Bu durum teknolojik gelişmelerin olumsuz etkileri arasında örneklendirilebilir mi? Fikirlerinizi verilen alana kısaca yazınız.

Cevap: Mektup ve kartpostal daha samimi. Emek veriliyor yazıyoruz ve postaneye gidip yolluyoruz. İnsanlar artık her şeyin kolayına kaçtığı için bu uygulama maalesef artık kullanılmıyor.

Sonraki Konuya Hazırlık

Farklı araçlar için uzaktan kumanda teknolojisinin mucidi kimdir? Bu icat niçin geliştirilmiş olabilir? Bununla ilgili bir kısa bir özet yazınız.

Cevap: 1903 yılında Leonardo Torres Quevedo, Telekino adlı tasarımını Paris Bilim Akademisi’nde deneysel bir gösteri ile tanıttı. Aynı yıl içinde Fransa, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD’de cihazın patentini aldı.

Bu icadı insanları daha kolaycı yapmak için çıkarmış olabilir. İnsanları tembelliğe sevk etmektedir.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 100-103. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


04 Ocak 2024, 17:51

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3679

Teşekkürler çok yardımcı oldu.

05 Şubat 2024, 16:23

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3679

Çok güzel yazmışsınız, çok teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.