23 Ekim 2023, 17:59
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 44-45. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


3. Ünite Adalet Ve Eşitlik: Hepimiz Farklıyız Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 44-45 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 44 Cevapları Hecce Yayınları

Çeşitliliğimizin değerini anladığımızda daha güçlü oluruz ve birlikte adaletsizliğin karşısında durabiliriz.” Cynthia McKinney (Sintiya Makkini) bu sözüyle ne anlatmak istemektedir? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap: İnsanların dili, rengi, dini, ırkı farklı olması çeşitlilik ve zenginlik nedenidir. Bizler, bizim gibi olmayanlara saygı gösterdiğimiz zaman, bu farklılıkları güç haline getirebiliriz.

Aşağıdaki görseli inceleyerek bireyler arası farklılıkların neden bir zenginlik olarak değerlendirildiğine ilişkin düşüncelerinizi söyleyiniz.Cevap: Toplumu oluşturan insanların farklı özellikleri vardır. Bu özelliklerin bir araya gelerek aynı amaç etrafında toplanmaları farklı düşünce ve güçlü toplumun temel taşı olurlar.


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 45 Cevapları Hecce Yayınları

Farklılıklara Saygı Duyuyorum

Merhaba benim adım Barış. Bu da arkadaşım Cho Hee (Ço Hi). Size arkadaşımla tanışma hikâyemizi anlatmak istiyorum. Bir gün öğretmenimiz sınıfta “Mektup Arkadaşım” adlı bir proje olduğundan bahsetti. Bu proje ile farklı ülkelerdeki yaşıtlarımızla tanışabilecek, onların kültürleri hakkında bilgiler edinebilecekmişiz. İlk başta projeye katılmak istememiştim. Çünkü farklı kültürlere ilişkin yeterli bir bilgim yoktu ve çekiniyordum. Proje başladıktan birkaç hafta sonra bana da bir mektup geldi. Mektubu biraz ilgisiz bir şekilde okudum.Mektubu gönderen Cho Hee, Türkiye’yi, kültürümüzü ve düşüncelerimizi bilmediğini fakat kültürümüzü ve düşüncelerimizi çok merak ettiğini mektubunda yazmıştı. Onun bu merakı beni heyecanlandırmıştı. Cho Hee’ye ülkemizi, kendi kültürümüzü, düşüncelerimizi, yaşam şeklimizi anlatan uzun bir mektup yazdım. Daha sonra Cho Hee de bana Güney Kore’yi, kendi kültürünü, düşüncelerini ve yaşam şekillerini anlatan bir mektup yazdı. Dostluğumuz böylece başlamış oldu. Bu projeyle beraber farklı kültürden bir insanı tanımanın çok heyecan verici olduğunu keşfettim. Farklı kültürlere saygı duydum ve dünyayı farklılıkların renklendirdiğini fark ettim.

Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.

1. Barış ilk başta neden Mektup Arkadaşım projesine katılmaya çekinmiş olabilir?

Cevap: Tanımadığı bilmediği bir insan ve kültür onu ürkütmüş olabilir.2. Farklı kültürleri tanımak neden önemlidir?

Cevap: İnsanları birbirine yaklaştırmanın yanı sıra dünyayı tanımak, insanlarla etkileşim halinde olmak ufkumuzu genişletir.

3. Barış’ın Türk ve Kore kültürleri ile ilgili ulaştığı farklılıklar nelerdir?

Cevap: Yaşam şekilleri, yemekleri, gelenek ve görenekleri, dilleri farklılıklardır. 

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 38-39-40-41. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.