28 Eylül 2023, 17:58
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 28-29. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


2. Ünite Hak, Özgürlük ve Sorumluluk: Hak Ve Özgürlüklerin Kullanımı Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 28-29 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 28 Cevapları Hecce Yayınları

Hazırlanalım

2021 TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre Türkiye’de 5-17 yaş arası çalışan çocuk sayısı 720 bindir. Sizce bu çocuklar hangi haklardan yararlanamamaktadır? Düşüncelerinizi söyleyiniz.

Cevap: Çocuklar oyun oynama hakkından, eğitim hakkından, besin hakkında, barınma hakkından, sağlık hakkından yoksun olabilirler.Etkinlik Zamanı

Çocukların hangi haklarını kullanabildiklerini görmek için bu etkinliği yapalım. Aşağıdaki görsellerde yer alan çocukların hangi hakları kullanıp hangilerini kullanamadıklarını nedenleri ile birlikte defterinize yazınız.

Cevap4. sınıf insan hakları ve demokrasi ders kitabı sayfa 28 cevapları hecce


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 29 Cevapları Hecce Yayınları

Amal’ın Öyküsü

9 yaşındaki Suriyeli mülteci çocuk Amal’ı temsil eden ve “Yürüyüş Projesi” adını taşıyan 3,5 metre yüksekliğindeki kukla Amal, Gaziantep’ten başlayarak İngiltere’ye uzanan bir yolculuğa çıktı. Savaş, kuraklık ve çevresel faktörlerden dolayı kendi yurtlarını terk ederek yeni bir yurt arayışına giren çocukların ve ailelerinin hak ettikleri bir yaşamı sürdürebilmeleri için bu yolculuklar gerekliydi. Bu yolculuklar sırasında çocukların yaşadıkları sıkıntılara ve ihlal edilen haklarına dikkat çekmek için Küçük Amal, ülke ülke dolaşarak sesini duyurmayı hedeflemektedir.

Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.1. Küçük Amal’ın yolculuğu çocuk hakları için neden gereklidir?

Cevap: Evlerini terk etmek zorunda kalan çocukların daha iyi şartlarda insanca yaşamaları için farkındalık uyandırmıştır. Bu yolculuk çocuk hakları için bu nedenlerle gereklidir.

2. Mülteci çocukların ihlal edilen hakları nelerdir?

Cevap: Sağlık, eğitim, yaşama, barınma ve besine ulaşma hakları.3. Çocukların bedensel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimlerinin sağlanabileceği bir ortamda büyümesi neden önemlidir?

Cevap: Çocukların sağlıklı bir ortamda büyümesi onların ileride nasıl birey olacakları hakkında bilgi vermektedir. Sürekli şiddet gören, ahlaki çöküntülerin olduğu ortamda kalan çocuklar çevreye uymak zorunda kalabilirler. Bu nedenle onların yaşadıkları ortamın bunlardan uzak olması gerekir.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 26-27. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.