10 Eylül 2023, 10:22
murat
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 12-13. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


1.Ünite İnsan Olmak: İnsan Hakları Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 12-13 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 12 Cevapları Hecce Yayınları

“Adalet ve insan haklarına saygı olmadan barış olmaz.” İrene Khan (Ayrin Kan) bu sözüyle ne anlatmak istemektedir? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

İnsanlar toplu olarak yaşamak zorundadır. Toplum içinde yaşarken bazı kurallar vardır. Bu kuralların yazılı olduğu kadar yazılı olmayanları da vardır. İnsanlar eşit, adil ve kurallar içinde yaşamak isterler. Bir toplumda adalet olmadığı zaman insanlar arasında kargaşa başlar. Bu da kaosun oluşmasını sağlar. Barışın önündeki en büyük engel adaletsizliktir. İnsanlar kendi haklarına saygı gösterilmesini isterken başkalarının haklarına da saygı göstermelidir.Aşağıdaki soruları, metinden hareketle defterinize yazınız.

Haklarımız Koruma Altında

İnsanlara yapılan kötülükler, II. Dünya Savaşı’nda çok büyük boyutlara ulaşmıştır. Bunun üzerine dünya barışını ve güvenliğini korumak için bir araya gelen Birleşmiş Milletler Örgütü, 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’ni imzalamıştır. Bu belgenin amacı, insan hak ve özgürlüklerinin korunma altına
alınmasıdır. Bizim ülkemiz de bu örgüte üyedir. Dolayısıyla ülkemizde insan hakları devletin güvencesi altındadır. Doğuştan sahip olduğumuz bu haklar, anayasamız sayesinde koruma altındadır. Bu bildirgedeki insan haklarına sadece insan olduğumuz için sahibiz. Bu hakları satın almak, devretmek ya da kazanmak söz konusu değildir. Bu
haklar insan onurunu da güvence altına alır. Ayrıca bu haklar, dünyanın her yerindeki insanlar için geçerlidir. Tüm insanlar, herhangi bir ayrım (din, dil, ırk, cinsiyet, yurttaşlık vb.) gözetilmeksizin yalnızca insan oldukları için temel haklara sahiptir.1. İnsan haklarını korumak için hangi belge imzalanmıştır?

Cevap: 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi imzalanmıştır.

2. İnsan haklarını koruyacak bir belge olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu?

Cevap:  Dünyada güçlü ve zengin olanın haklı olduğu, fakir insanların ezildiği ve yok sayıldığı bir yer olurdu.Kimse kimsenin hakkını gözetmez, kargaşa ve çatışma ortamı olurdu.3. İnsan haklarının korunması için uluslararası belgeler dışında ne gibi önlemlere ihtiyaç vardır?

Cevap: Saygı, hoşgörü gibi kavramların geliştirilmesine, sosyal medyada daha fazla bilgilendirici çalışmalar yapılabilir.


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 13 Cevapları Hecce Yayınları

İnsan hakları kadın, erkek, çocuk, yaşlı herkesi kapsayan haklardır.

• Yaşama Hakkı
• Vatandaşlık Hakkı
• Sağlık Hakkı
• Eğitim Hakkı
• Kişi Dokunulmazlığı Hakkı
• Düşünce ve İfade Özgürlüğü Hakkı
• Din ve Vicdan Özgürlüğü Hakkı
• Özel Yaşamın Gizliliği Hakkı sahip olduğumuz haklara örnektir.Etkinlik Zamanı

Bu etkinlik ile yetişkinlere kendi hayatımızdan örnekler vererek hak ve özgürlükleri anlattığımız bir hikâye yazalım.

1. Önemli gördüğünüz hak ve özgürlüklerden bir tanesini seçiniz.

Cevap: Düşünce ve İfade Özgürlüğü Hakkı2. Seçtiğiniz bu hak ve özgürlük kavramlarını yetişkinlere nasıl anlatırdınız? Düşününüz.

Cevap: Çocuk da olsa her insanın fikir ve düşüncesi önemlidir. O çocuktur anlamaz demek yerine çocukların fikir ve düşüncelerine önem vererek, onların bu düşüncelerini ifade etmelerine olanak sağlamak gerekir.

3. Hak ve özgürlüklerinize kendi hayatınızdan örnekler veriniz.

Cevap: Ben babamla beraber bazen camiye gidiyorum. Bu benim din özgürlüğüm kapsamına girmektedir.4. Oluşturduğunuz bu hikâyeyi sınıfınızda paylaşınız.

Cevap:

Eğitim Hakkı

Afrika’nın bazı ülkelerinde çocukların küçük yaşlardan itibaren çalışmak zorunda kaldıkları yerler vardır. Ahmet de bu  çocuklardan biridir. Ailesini geçindirmek için 11 yaşında küçücük ve zayıf be deni ile akşama kadar çöl sıcağının altında durmadan çalışıyordu. Ahmet hayatında okul ile hiç tanışmamıştı. Onun eğitim hakkından haberi bile yoktu. Gerçi haberi olsa bile yapabileceği bir şey de yoktu.Yaşadıkları yere bir gün Birleşmiş Milletler temsilcileri geldi. Bütün çocuklar toplandı ve merak içinde olup bitenleri izliyorlardı. Temsilciler oraya bir okul yapmaya karar verdiler. Ahmet de artık okula gidecekti ama ailesine kim bakacaktı? Bu konuyu da Birleşmiş Milletler çözecekti. Ailelere geçimleri için destek verecekler ve böylece çocukların çalışmasına gerek kalmayacaktı.

Yaklaşık altı ay sonra okul bitmiş ve eğitime açılmıştı. Ahmet, güzel ve temiz kıyafetleri ile okula gidiyor ve çok mutlu oluyordu. Ahmet, büyünce doktor olmak istiyordu. Onun eğitim hakkı yerine geç de olsa gelmiş, hayallerini artık gerçekleştirmek için bir fırsat yakalamıştı.

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Cevapları HECCE Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.