11 Eylül 2023, 20:05
murat
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 14-15. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


1.Ünite İnsan Olmak: Haklarımın Bilincindeyim Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 14-15 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 14 Cevapları Hecce Yayınları

Hazırlanalım

Haklarımızı biliyor muyuz? Haklarımız sınırsız mıdır? Haklarını bilen bir insan haklarını kullanırken nelere dikkat eder? Söyleyiniz.

Cevap: Haklarımızın bir kısmını biliyorum. Bunların arasında yaşama hakkı, eğitim hakkı, sağlık hakkı, oyun oynama hakkı olduğunu biliyorum. Haklarımız sınırsız değildir. Başka insanların haklarının başladığı yerde bizimki biter.
4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 15 Cevapları Hecce Yayınları

Haklarımı Kullanıyorum

Can’ın arkadaşları teneffüste oyun oynamaktadır. Arkadaşları Can’ın üzgün olduğunu ve oyuna katılmadığını fark eder. Can’ın yanına gelerek ona bunun nedenini sorar. Can, ev sahibinin ev kirasına olması gerekenden fazla zam istediğini söyler. Ailesi bunu karşılayamayacağı için kısa zamanda taşınmaları gerektiğini açıklar. Can’ın arkadaşları da daha önce aynı durumu yaşamıştır. Bu nedenle dersten sonra Can’ın evine gider ve ailesi ile konuşurlar. Eve gelen Can’a annesi durumu anlatır ve Can’ın arkadaşlarından ev sahibinin, kanunlara göre belli kurallar çerçevesinde kiraya zam yapabileceğini öğrendiğini söyler. Bu nedenle taşınmak zorunda olmadıklarını söyler. Can’ın ailesi, ev sahibi ile görüşür ve haklarını savunur. Böylece ev sahibi olması gerektiği kadar zam yapar. Can da okulundan, öğretmenlerinden ve arkadaşlarından ayrılmak zorunda kalmaz.

Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.1. Haklarımızın bilincinde olmak günlük hayatta bize ne gibi özellikler katmaktadır?

Cevap: Haklarımızın bilincinde olmak, günlük hayatta bizi kandırmak isteyenlere kanmayız. Kanunların bize sağladığı hakları bilerek daha bilinçli vatandaş oluruz.

2. Ebeveynlerin, çocukların görüşlerini almaları neden önemlidir?

Cevap: Aile içinde demokrasi bakımından önemlidir. Çocuklar da kendilerini dışlanmaz ve önemsiz hissetmezler.3. Can’ın yaşadığı gibi bir durum sizin başınıza gelseydi nasıl davranırdınız? Defterinize yazınız.

Cevap: Annem ve babama bir çözüm yolu olması gerektiği konusunda konuşurdum.

Etkinlik Zamanı

Haklarımın bilincinde bir birey olarak diğer arkadaşlarımın da haklarının bilincinde olması için afiş tasarlıyorum.• Öğretmeninizden sizleri sınıf mevcuduna göre dörderli veya beşerli gruplara ayırmasını isteyiniz.
• Her bir gruba yaşama hakkı, oyun hakkı, eğitim alma hakkı, beden dokunulmazlığı hakkı, dinlenme hakkı, sağlık hakkı gibi çocuk hakları ile ilgili maddeleri kura yöntemi ile dağıtınız.
• Grup arkadaşlarınızla birlikte size çıkan hakka ilişkin kendi yaşamınızdan örnekler sunan bir afiş yapınız.
• Afişinizde slogan, görsel ya da çizim olmasına dikkat ediniz.
• Yaptığınız afişleri sınıf panonuza asınız.

Cevap

Haklarımın bilincinde bir birey

Göz AtalımElektronik içerikteki videoyu izleyiniz. Videodan çıkarımlarınızı sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bu etkinliği videoyu izledikten sonra yapmalısınız.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Cevapları HECCE Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.