16 Ekim 2023, 22:46
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 32-33. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


2. Ünite Hak, Özgürlük ve Sorumluluk: İhlallere Çözüm Üretiyorum Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 32-33 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 32 Cevapları Hecce Yayınları

Hazırlanalım

Hak ve özgürlüklerinizi kullanmak için sorumlu bir birey olarak neler yapıyorsunuz? Yaşamınızdan örnekler vererek söyleyiniz.

Cevap:Fikir ve düşüncelerimi özgürce söylüyorum. Haklarımı öğrenerek mağdur olduğum zaman bu haklarımı kullanıyorum. Örneğin  annem bana sürekli ders yapmamı söylüyor. Oyun oynamak istediğim zaman izin vermek istemiyor. Ben de ona oyun oynama hakkım olduğunu söylüyorum ve belli bir zaman için izin veriyor.


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 33 Cevapları Hecce Yayınları

Hakkımı Arıyorum

Tolga görme yetersizliği olan bir çocuktur. Ailesi ile beraber şehir değiştirdiği için başka bir okula başlamıştır. Yeni okulunda onun için düzenlemeler olmadığından okulun içinde gideceği yeri bulmakta zorlanmaktadır. Bu sorununu çözmek için okul müdürlüğüne başvurmuştur. Fakat okul müdürlüğünden gerekli desteği görememiştir. Bu sorunu ailesiyle paylaştıktan sonra Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurmuş, neler yapılabileceğine dair kurumdan bilgi almıştır. Kurum tarafından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Tolga’nın okulunda görme yetersizliği olan öğrenciler için sarı şeritler, kabartmalı sınıf isimleri gibi yeni düzenlemeler yapılmıştır.Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.

1. Tolga’nın hangi hakkı ihlal edilmiştir?

Cevap: Eğitim alma hakkı ihlal edilmiş.

2. Tolga hakkını aramak için neler yapmıştır?Cevap: Önce okul müdürlüğüne başvurmuş, gerekli desteği göremeyince Kamu Denetçiliği Kurumuna başvurarak kurumdan bilgi almış.

3. Tolga’nın hakkını arıyor olması hak ihlallerine karşı nasıl bir tutuma sahip olduğunu göstermektedir?

Cevap: Hak ihlallerinin azalmasına katkı yapar. Tolga hak ihlallerine karşı duyarlı, hakkını arayan bilinçli bir olduğunu gösterir.

Etkinlik ZamanıTemel haklarımızdan birisi de eğitimdir. Ancak eğitim hakkımızı gerektiği şekilde kullanmamızı engelleyen bazı durumlar olabilir. Buradan hareketle aşağıdaki balık kılçığı gösterimini uygun şekilde doldurunuz.

Cevap:

4. sınıf insan hakları 33. sayfa cevapları hecce yayınları

 Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 30-31. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.