16 Ekim 2023, 22:25
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf İnsan Hakları 30-31. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları


2. Ünite Hak, Özgürlük ve Sorumluluk: Hak Ve Özgürlükler İhlal Edilemez Cevapları

4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 30-31 Cevapları Hecce Yayıncılık


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 30 Cevapları Hecce Yayınları

Hazırlanalım

“Dünya; kötülük yapanlar değil, seyirci kalıp hiçbir şey yapmayanlar yüzünden tehlikeli bir yerdir.” Albert Einstein (Albırt Aynştayn) bu sözüyle ne anlatmak istemektedir? Hak ve özgürlüklerin kullanımı konusunda insanlar nasıl bir sorumluluğa sahiptir?

Cevap: Kötü insanlar iyi insanlardan daha azdır. İyi olan insanların kötüler ve kötülükler karşısında sessiz kalmamaları ve duyarsız olmaları daha tehlikeli bir durumdur. Kötülük yapanların yaptıkları yanlarına kar kaldığı zaman kötülük yayılır ve artar.Tek Başına

Günün birinde, çok uzak bir ülkede insanların anlaşmazlıkları nedeniyle bir savaş çıkmış. Ülkede yaşayan insanlar, daha önce savaş nedir bilmedikleri için konuşarak savaşı bitirmeye çalışmış ama başarılı olamamışlar. İnsanlar, yavaş yavaş evlerini hatta ülkelerini terk etmek zorunda kalmış. Evini terk etmek zorunda kalanlardan biri de on yaşındaki Abel’miş.

Ailesi Abel’e ülkelerini korumak zorunda olduklarını söylemiş. Bu nedenle Abel’in ülkeden tek başına ayrılması gerektiğini söylemişler. Ailesi, Abel’e bir adres vererek onu ülkeyi terk eden diğer insanlarla beraber göndermiş. Abel, tek başına hiç bilmediği bir ülkeye doğru yola çıkmış. Geldiği ülkede ailesinin verdiği adreste oturan akrabalarının yanına gitmiş. Fakat bu yeni ülkede farklı bir dil konuşuluyormuş. Bu dili bilmediği için günlük yaşamında da okul yaşamında da çok zorlanmış. Sürekli ülkesindeki savaşın biteceği, evi ve ailesine kavuşacağı günü düşünüyormuş.Aşağıdaki soruların yanıtlarını metinden hareketle defterinize yazınız.

1. “Tek Başına” metnini okuduğunuzda neler hissettiniz?

Cevap: Üzüldüm. Kendimi onun yerine koydum ve ne kadar zor bir durumda olduğunu anladım.

2. Abel’in yerinde siz olsaydınız neler hissederdiniz?Cevap: Üzülürdüm, ailemi özlerdim, kedi dilimi konuşmak isterdim.

3. Abel gibi savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda olan insanlara nasıl yardım edebiliriz?

Cevap: Ülkesini terk etmek zorunda olan insanların en kısa sürede bulundukları ülkenin dilini öğrenmeleri hayatlarını kolaylaştıracaktır. Onlara eğitim, sağlık ve barınma desteği vermek gerekir. Bulundukları ülkenin kültür yapısına uyum sağlamaları için de ayrıca eğitimler düzenlerdim.


4. Sınıf İnsan Hakları, Yurttaşlık Ve Demokrasi Ders Kitabı Sayfa 31 Cevapları Hecce Yayınları

Etkinlik ZamanıCanlandırılacak drama ile hak ve özgürlükleriniz kısıtlandığında nasıl tepki vereceğinizi keşfedeceksiniz.

Öğretmeninizden yardım alarak altı grup oluşturunuz. Her gruba, aşağıdaki durumlardan biri verilecektir. Rollerinizi oluşturma konusunda öğretmeninizden yardım alabilirsiniz. Beş dakika boyunca yapacağınız canlandırmayı grup olarak düşününüz. Hazır olan gruplar canlandırmalarını sergileyecektir.

1. Arkadaşınız kantinde sıra beklerken önünüze geçtiğinde ne tepki verir ve ne hissederdiniz?

Cevap: Arkadaşımı uyarır ve sırasına girmesini isterim. Kendimi kötü ve değersiz hissederim.2. Kardeşiniz günlüğünüzü okuduğunda nasıl davranırsınız?

Cevap: Ona bu durumun yanlış olduğunu, bir daha kesinlikle yapmamasını söylerdim.

3. Babanız okulu bırakıp çalışmanızı istemiş olsa onu okula gitmeniz konusunda nasıl ikna edersiniz?

Cevap: Okuyarak daha iyi bir meslek seçebileceğimi, üstelik benim eğitim hakkım olduğunu, bunun engellenemez olduğunu söylerdim.4. Öğretmeniniz parmak kaldırdığınız hâlde size söz hakkı vermiyorsa bu durumda ne hissederdiniz?

Cevap: Beni görmezden geldiğini, ya da beni sevmediğini, benim fikirlerime değer vermediğini düşünürdüm.

5. Aileniz, en sevdiğiniz oyuncağı bir akrabanızın çocuğuna verse ne düşünürdünüz?

Cevap: Benden izinsiz verdiği için beni sevmediklerini, benim düşüncemin ve duygularımın değersiz olduğunu düşünürdüm.6. Mahallenizdeki çöpler bir süredir toplanmadığı için etrafa kötü bir koku yayılıyor. Siz de bu durumu aileniz içindeki bir sohbette değerlendiriyorsunuz. Neler konuşur, ne tür kararlar verirdiniz?

Cevap: Aile büyüklerime belediyeye dilekçe vermemiz gerektiğini, bu durumun hastalıklara neden olacağını söylerdim.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf İnsan Hakları 28-29. Sayfa Cevapları Hecce Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.