05 Temmuz 2021, 20:35
necla
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 193-194-195. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 193, 194, 195 7. Ünite Küresel Bağlantılar “Dünya Farklılıklarla Güzel” Etkinlik Cevapları

DÜNYA FARKLILIKLARLA GÜZEL

Sayfa 193

Ülkeler arasındaki kültürel farklılıklar içinde size en ilginç geleni hangisidir?
Cevap: Ülkeler arasındaki kültürel farkı ve ilginç olan İskoçya gelmektedir.
Erkekler özel günlerde ve düğün gibi davetlerde Kilt adı verilen özel bir etek giyerler. Bu eteklerin renkleri ve desenleri yöreye göre farklılıklar gösterir. Ulusal çalgıları Gayda’dır.Geleneksel Türk kıyafetleri ile diğer ülkelerin kıyafetleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?
Cevap: Her ülkenin kendisine öz geleneksel kıyafetleri vardır. Bu kıyafetleri daha çok özel günlerinde, festivallerinde ve şenliklerinde kullanmaktadırlar.
Benzerlikleri etekleri cepkenleri ve önlükleri.
Farklılıkları desenleri ve işlemeleri

Almanya ve Türk geleneksel kıyafetleri
yöresel kıyafetler
yöresel kıyafetler

Sayfa 194

Yukarıda anlatılan yemek kültürleri ile ülkemizdeki yemek kültürü arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir?
Cevap: yemek kültürleri arasında farklılıklar gösterse de benzerliklerde vardır. Ülkemizde yemekler çatal ve kaşık kullanılarak yenir. Sol elle yemek yemekte bizde iyi karşılanmaz.Sayfa 195

Ülkemizde insanların birbirine saygı göstermek için yaptıkları hareketler ve söyledikleri sözlere hangi örnekleri verebilirsiniz?
Cevap: Tokalaşmak, Başı hafifçe eymek, Selam vermek, Merhaba demek, Sarılmak

Sizce insanlar farklı kültürlere neden saygı göstermelidir?
Cevap: Her coğrafya ve her ülke kendi kültürü ile var olmuştur. Bu kültürler Dilleri, bayrakları, geleneksel kıyafetleri, dini inançları, bayramları, yemekleri, müzikleri, dansları, düğün ve cenaze törenleriyle diğer ülkelerden ayrılırlar.
Bu kültürler Dünyada farklılığı gösterir. Bizlerde bu farklılığa saygı duymalıyız. Bu farklılığa saygı duydukça daha barışçıl ve huzur içinde yaşarız.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 11-12-13-14-15. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.