28 Eylül 2023, 18:48
Mehmet Akif
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 38-39-40-41. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları


2. Ünite Geçmişte “Biz”: Aile Tarihim Cevapları

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38-39-40-41 Cevapları Ferman Yayınları


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 38 Cevapları Ferman Yayıncılık

Hazırlanalım

Sınıfınıza yeni gelen bir öğrenci ile nasıl tanışırsınız? Kendinizle ilgili hangi bilgileri onunla paylaşırsınız?

Cevap: Önce ona hoş geldin derim. Sonra adımı söylerim ve onun da adını sorarım. Nereli olduğunu, daha önce hangi okullarda okuduğunu, hobilerini, hangi sporla ilgilendiği gibi bilgiler alırım ve bende söylerim.Aşağıda verilen görselde yer alan konuşmaları okuyunuz ve görselde yansıtılan aile üyelerini söyleyiniz.

Cevap:

Büyük dede, dede, anneanne, anne, baba ve çocuk.
4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 39 Cevapları Ferman Yayıncılık

Her ailenin kendine özgü bir geçmişi vardır. Buna aile tarihi diyebiliriz. Aile tarihimiz açısından en önemli unsur bizden önceki nesillerin ne zaman, nerede yaşadıkları ve ne tür faaliyetlerle toplum yaşamına katıldıklarıdır. Aile tarihimizde doğumlar ve ölümler kadar bir yerden başka bir yere taşınılması, aile bireylerinin meslekleri, aileyi gururlandıran bazı başarılarıyla da aileyi derinden etkileyen olumsuz olaylar da önemlidir. “Aile ağacımızı” hazırlarken bu unsurlarla karşılaşmışadır.

Söyleyelim

Aile ağacınızı arkadaşlarınızın hazırladıklarıyla karşılaştırınız. Benzerlikler ve farklılıklar nelerdir? Söyleyiniz.

Cevap:Benzerlikleri: Farklı şehirlerden göç etmiş olmaları, bazı ailelerde büyükbaba, anneanne gibi yaşlıların olması, bazı ailelerin babaları aynı mesleği yapmaktadır.

Farklılıkları: Bazı aile büyüklerinin hayatta olmaması, farklı işlerle uğraşmaları, depremden etkilenen aile bireyleri olması.

Aşağıdaki görselleri inceleyiniz. Ailenizde ya da yakın çevrenizde bu eşyalardan hangileri var? Eğer çevrenizde böyle eşyalar yoksa bu eşyalarla nerelerde karşılaşılabilir? Fikirlerinizi söyleyiniz.

Cevap:Ailemde, gaz lambası, güğüm, ve dikiş makinesi var. Bu eşyalar daha çok yaşlıların evinde bulunmaktadır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 40 Cevapları Ferman Yayıncılık

Geçmişte kullanılan ancak günümüzde müzede sergilenen ya da evde süs eşyası olarak görülen pek çok eşya olabilir. Bu eşyalar, hem ailelerin hem de toplumun geçmişine ışık tutar. Okullarımızda da okullarımızın tarihini yansıtan geçmiş dönemlerde kullanılan ancak günümüzde kullanılmayan kimi eşyalar olabilir. Bu eşyalar, okulumuzun geçmişini öğrenmemizde bizlere yardımcı olabilir. Okul zili bu eşyalara örnek olarak verilebilir (Görsel 2.9).

Aşağıda verilen görselleri inceleyerek çocukların hangi eşyaları kullandığını söyleyiniz. Sizin evinizde veya yakın çevrenizde bu eşyalardan hangilerinin olduğunu söyleyiniz.

4. sınıf sosyal bilgiler sayfa 40 cevapları fermanCevap: Resimde görülen eşyalar ve oyuncaklar kullanmaktadır. Bebekler için çıngırak, pelüş ayıcık, oyun konsolu ve bisiklet günümüzde kullanılmaktadır.


4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 41 Cevapları Ferman Yayıncılık

1. Etkinlik

Sözlü, yazılı, görsel, işitsel kaynaklardan, nesnelerden ve eşyalardan yararlanarak ve aşağıda sizlerle paylaşılan ilkelere dikkat ederek bir aile tarihi çalışması yapınız. Çalışmanızı sınıfınızda sunarak arkadaşlarınızla paylaşınız.

Aile tarihi çalışması yapılırken dikkat edilmesi gereken ilkeler şöyledir:• Aile tarihinizle ilgili görüşme yapacağınız aile büyüğünü belirleyiniz.
• Aile büyüğünüze sormak istediğiniz soruları belirleyiniz (Onlara doğum, evlenme tarihleri, meslekleri, kendi ve çocuklarının hayatlarındaki önemli olayları soru olarak sorabilirsiniz.).
• Sorularınıza verilen yanıtları farklı yöntemlerle kaydedeceksiniz. Buna ilişkin hazırlık yapınız. Örneğin bir ses / görüntü kayıt cihazı alabilirsiniz ya da görüşme anında yanıtları not edebilirsiniz.

• Edindiğiniz bilgileri raporlaştırınız.

Cevap:

Aile tarihi için anneme sorular soracağım:Soru  : Anne nerede ve ne zaman doğdun?

Cevap: 24 Temmuz 1986 Adana

Soru : Hangi yıl evlendiniz?

Cevap: 2010 yılı Mayısın 15’indeSoru : Ne iş yapıyorsunuz?

Cevap: Kamu kuruluşunda memur olarak çalışıyorum.

Soru : Kaç çocuğunuz var?

Cevap: İki çocuğum var.Soru : Nerelisiniz?

Cevap: Ben Adana’lıyım.

Soru : İstanbul’a ne zaman ve neden yerleştiniz?

Cevap: Mesleğim dolayısı ile 11 yıl önce İstanbul’a yerleştim. Tayinim buraya çıktı.


Sonraki Konuya Hazırlık

Yaşadığınız yerin geçmişi hakkında neler biliyorsunuz? Bildiklerinizle ilgili kısa metinler ve fotoğraflar oluşturarak sınıfınıza getiriniz. Yaşadığınız yerin geçmişiyle ilgili bildiklerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Ben İstanbul’da yaşıyorum. Roma ve Bizans devletlerinden sonra 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethediyor ve o tarihten itibaren Türklerin oluyor.

 

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 31-32-33-34-35-36. Sayfa Cevapları Ferman Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


10 Ekim 2023, 16:05

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Cidden çok tessekurler sizin sayenizde hocanın gözüne gircem

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.