08 Ağustos 2021, 10:30
necla
Yönetici

4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 73-74-75-76. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık4. Sınıf Tuna Matbaacılık Sosyal Bilgiler Ders Kitabı Sayfa 73, 74, 75, 76  Cevapları. “HAVA DURUMU” Etkinlik Cevapları

Sayfa 73

Televizyonlarda yayımlanan hava durumu haberlerini izliyor musunuz? Neden?

Cevap: Televizyonlarda yayınlanan hava durumunu izliyoruz. Hava durumunu bilmek bize kolaylık sağlar. Okula giderken hava durumunun nasıl olduğunu bilirsek ona göre önlemimizi alırız. Yağmurlu ise yanımıza yağmurluk veya şemsiye alırız.Kılık kıyafetlerimizi ona giyeriz.Başka etkinlikler yapacaksak yine hava durumunu öğreniriz.Örneğin piknik yapmak, sinemaya gitmek gibi etkinlikler.75. Sayfa

Yandaki tabloda belli başlı hava olayları yazılı olarak ifade edilmiştir. Bu hava olaylarından her birinin karşısındaki boşluğa, o hava olayıyla ilgili kendi sembolünüzü çiziniz. Daha sonra bir hafta boyunca yaşadığınız yerde meydana gelen hava olaylarını gözlemleyiniz. Ayrıca balkonunuza ya da pencerenizin önüne bir termometre koyarak sabahları okula gitmeden mevcut sıcaklık değerini ölçünüz. Gözlemlediğiniz hava olaylarına ait sembolleri aşağıdaki tablo üzerine çiziniz. Ölçümleriniz sonucunda elde ettiğiniz günlük sıcaklık değerlerini de yine aynı tabloya yazınız.

Cevap:

75.sayfaYukarıdaki tabloya yazdığınız sıcaklık değerlerinden yararlanarak yaşadığınız yerin sıcaklık grafiğini
çiziniz.

Cevap:

sıcaklık grafiği

76. SayfaSizce Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünün verdiği bilgiler başka hangi amaçlarla kullanılabilir ?

Cevap: Ulaşım için, ekonomik faaliyetler için, bölgede sel şiddetli yağış uyarıları için, tarımsal faaliyetler için, balıkçılık yapanlar için, turizm sektörü ile uğraşanlar için, seyahat edecekler için, insanların planlamalarını buna göre yapmaları için.

Bir önceki yazımız olan 4. Sınıf Sosyal Bilgiler Ders Kitabı 11-12-13-14-15. Sayfa Cevapları Tuna Matbaacılık başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.