22 Şubat 2024, 20:38
can
Yönetici

5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 181-182. Sayfa Cevapları


5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 180-181-182 Cevapları MEB Yayınları 

6. Ünite: Toprak Kirliliği Cevapları 


5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 181 Cevapları MEB Yayınları

Sıra Sizde

Aşağıdaki toprak kirliliği ile ilgili bir tablo verilmiştir. Tablodaki ”toprak kirliliği sebepleri” ve ”alınacak önlemler” ile ilgili bölümlere uygun üçer örnek yazınız.

Cevap:5. Sınıf Fen Bilimleri Sayfa 181 cevapları MEB


Sıra Sizde

Toprak en önemli doğal kaynaklardan biridir. Ancak yirminci yüzyıldan İtibaren modern tarıma geçilmesi ve sanayileşme ile birlikte toprak kirliliği de bir çevre sorunu olmaya başlamıştır. Toprak kirliliği her geçen gün daha da ciddi boyutlara ulaşmış ve günümüzün en önemli çevre problemlerinden biri hâline gelmiştir.Toprağın kirletilmesi artarak devam ederse gelecekte bizi nasıl bir dünya beklemektedir? Canlılar bu durumdan nasıl etkilenecektir? Düşüncelerinizi yazınız.

Cevap:

Toprak bizim besinlerimizin en önemli kaynağıdır. Toprağın kirlenmesi tarımı ve tüm canlıları olumsuz etkileyecektir. Yediğimiz besinler faydalı olmak yerine zararlı olacaktır. Toprak verimsiz hale gelecektir. Üzerinde ve içinde yaşayan bir çok hayvanın nesli tükenme tehlikesine girecektir ve eko sistem yok olacaktır.


5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı Sayfa 182 Cevapları MEB Yayınları

Sıra SizdeTaşıtlar insanlara büyük ulaşım kolaylığı getirmiştir. İnsanlar günlerce sürecek yolculukları taşıtlar sayesinde birkaç saatte alabiliyorlar. Taşıtlar, sadece İnsanların taşınmasında değil eşyaların, gıda maddelerinin ve diğer maddelerin taşınmasında da önemli bir yere sahiptir. Ayrıca araç üretimi İçin kurulan fabrikalar insanlara İş imkânı da sağlamaktadır. Bütün bu kolaylıkların yanı sıra taşıtların egzozlarından çıkan zararlı gazlar da mevcuttur. Hayatımızın bir parçası olan taşıtların İnsanlara ve çevreye etkilerini tüm yönleriyle düşünerek taşıtların yararlarını ve zararlarını yazınız? Yazdıklarınızı arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Taşıtlar yolcu taşıma, yük taşıma gibi bir çok faydaları var iken, çıkardıkları egzoz gazı ile havayı kirletmektedir. Bu nedenle tüm taşıtların elektrikli sisteme geçmesi gerekir.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Fen Bilimleri Ders Kitabı 175-179. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.