10 Aralık 2023, 11:03
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Lisans Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 64. Sayfa Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Lisans Yayıncılık Sayfa 64 Cevapları

3.Ünite Adap Ve Nezaket: Mahremiyet  Cevapları


5. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 64 Cevapları Lisans Yayınları

Toplumsal hayatta uymamız gereken nezaket kurallarından biri mahremiyettir. Mahremiyet; bir kişinin bedeni, odası, elbisesi, eşyaları ve özel hayatının gizliliği demektir. Özel hayat, kişinin kendisine ait olup başkalarının girmesinin yasak olduğu alandır. Bu alana girmek hem dinimiz hem de gelenek ve göreneklerimizde hoş karşılanmamaktadır. Bir insanın kişisel özgürlüğü ile ilgili olan mahremiyete saygı duyulması, onun kişilik haklarının ve insanlık onurunun korunması demektir.
İslam dini, her insanın mahremiyetini koruma altına almıştır. Birçok ayet ve hadiste, başkalarının özel hayatını araştırmanın ve ona ait olan özel alana girmenin doğru olmadığı açıkça belirtilmiştir. Örneğin, Kur’an-ı Kerim’de Yüce Allah (c.c.), “Ey iman edenler! Kendinizi tanıtıp izin almadan ve içinde oturanlara selam vermeden başkalarının evlerine girmeyin. (…)”1 diye buyurarak, evlerin mahrem yani özel mekânlar olduğunu ve buralara girmek için mutlaka ev sahiplerinden izin alınması gerektiğini bildirmektedir. Başka bir ayette ise “(…) Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. (…)”2 diye buyrularak, akrabalarımızın veya başkalarının kusurlarını araştırmadan onların özel hayatlarına saygı duymamız istenmektedir.
İslam dinine göre başkalarının izni ve rızası olmadan onların mahremiyetine girilmesi günahtır. Örneğin bir kişinin odası, dolabı, çekmecesi, çantası, cüzdanı, telefonu veya özel eşyaları onun mahremiyetidir. Bunları izinsiz olarak kullanmak, o kişinin özel alanına girmek demektir. Bu da doğru değildir. Bunun için başkalarının özeline saygı duymalıyız ve kendi özelimize karışılmasına“dur!” demeliyiz. Başkalarının özel hayatını araştırarak bazı kusur ve hatalarını ortaya
çıkarmak mahremiyete saygısızlıktır. Kendi hata ve kusurlarımızın başkaları tarafından araştırılmasını istemiyorsak, biz de başkalarının hata ve kusurlarını araştırmamalıyız. Bir arkadaşımızın hata ve kusurlarını başkalarının bilmemesi için elimizden geleni yapmalıyız. Bunun için Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Kim başkasının kusurlarını örterse, Allah da dünya ve ahirette onun kusurlarını örter.”
Mahremiyet alanlarımızdan birisi de aile mahremiyetidir. Gerek inancımıza gerekse örf ve adetlerimize göre, aile hayatının korunması son derece dikkat edilmesi gereken bir konudur. Örneğin, anne ve babalarımızın odalarına girerken kapıyı çalıp izin almalıyız. Yine kardeşlerimizin odalarına girerken izin istemeliyiz. Ayrıca aile içinde kalması gereken bazı özel durumları, başkalarına söylememeliyiz.

Cevap: Bu sayfada soru yoktur.

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Lisans Yayınları Din Kültürü Ders Kitabı 61-62-63. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.