15 Şubat 2024, 18:25
can
Yönetici

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 284-285 Cevapları


“5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 283-284-285 MEB Yayınları” konusuna ulaşabilmeniz ve dersinizi daha iyi anlayabilmeniz için bu yayını inceleyin.

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı 283-284-285. Sayfa Cevapları


5. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 284 Cevapları

Etkinlik

1) Aşağıdaki nesnelerin alanlarını uygun olan metrekare veya santimetrekare birimleri cinsinden tahmin ediniz ve tahmin sonuçlarını noktalı yerlere yazınız.

2) Yanda yırtılmış bir resmin kalan parçası kareli kâğıdın üzerinde verilmiştir. Buna göre resmin kalan parçasının alanını santimetrekare cinsinden tahmin ediniz.3) Kahverengi zeminin üzerine yeşil dikdörtgen şeklindeki karton yandaki gibi konulmuştur. Sadece uzun kenarı verilen yeşil dikdörtgen kartonu kullanarak yandaki kahverengi zeminin alanını santimetrekare cinsinden tahmin ediniz.

Cevap:

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 284 MEB
5. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 285 Cevapları

Pekiştirelim

1) Buzdolabı almak için mağazaya giden Yeter Hanım’ın incelediği buzdolabının üst kısmı dondurucu, alt kısmı soğutucu bölümüdür. Şekilde verilen buzdolabının üzerinde dondurucu kısmının ölçüleri yazarken soğutucu kısmının ölçüleri yazmamaktadır. Buna göre aşağıdaki soruları cevaplayınız.

a) Soğutucu kısmının kenar uzunluklarını santimetrekare cinsinden tahmin ediniz.

b) Buzdolabının ön yüzünün alanını santimetrekare cinsinden tahmin ediniz.2) Ölçüleri 18 cm x 21 cm olan yandaki yapbozu oluşturan yeşil parçaların toplam alanını santimetrekare cinsinden tahmin ediniz.

3) Demet aldığı çerçeveye fotoğraflarını yerleştirecektir. Çerçevenin her bir fotoğraf için kısa kenarı 3 cm, uzun kenarı 4 cm olan dikdörtgen şeklinde bölümleri vardır. Çerçevenin kenar uzunlukları bir doğal sayı olduğuna göre çerçevenin alanının santimetrekare cinsinden alabileceği en küçük tahminî değeri bulunuz.

4) Tabanı kare olan bir odanın görünümü yandaki gibidir. Odadaki halının kapladığı yüzeyin alanını metrekare cinsinden tahmin ediniz.

Cevap:5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 285 MEB

 

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 279-281-282 Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.