15 Şubat 2024, 19:18
can
Yönetici

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 290-291 Cevapları


“5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 289-290-291 MEB Yayınları” konusuna ulaşabilmeniz ve dersinizi daha iyi anlayabilmeniz için bu yayını inceleyin.

5. Sınıf MEB Yayınları Matematik Ders Kitabı 289-290-291. Sayfa Cevapları


5. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 290 Cevapları

Etkinlik

1) Kare şeklindeki bir evin planı yanda verilmiştir. Evin planına göre planda verilen her bir odanın alanını bulunuz. Cevaplarınıza uygun olan kutudaki renk ile odaları boyayınız.

2) Yandaki panoya eş iki resim asılmıştır. Resimlerin dışında kalan alan 300 cm2 olduğuna göre resimlerden birinin kısa kenarını santimetre cinsinden bulunuz.Cevap:

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 290 MEB


5. Sınıf Matematik Ders Kitabı MEB Yayınları Sayfa 291 Cevapları

Pekiştirelim1) Kısa kenarı 8 cm ve alanı 120 cm2 olan bir dikdörtgenin uzun kenarı kaç santimetredir?

2) Yandaki şekilde ABCD ve BEFC eş karelerdir. ABCD karesinin çevresi 16 cm ve |FK| = 6cm’dir. Buna göre DFKL dörtgeninin alanı AEFD dörtgeninin alanından kaç santimetrekare fazladır?

3) Birbirine eş mavi ve kırmızı renkte dikdörtgen şeklindeki şeffaf kartlar şekildeki gibi üst üste konulduğunda mor renk görünmektedir. Mor renkli bölge bir kenarı 5 cm olan bir karesel bölgedir. Mor renkli bölgenin alanı eş kartlardan birinin alanının 1/3’üne eşittir. Kırmızı, mavi ve mor bölgelerin alanları toplamını santimetrekare cinsinden bulunuz.

4) Yanda verilen çimlendirilmiş bir bahçenin alanını Kenan, kenar uzunluklarını en yakın onluğa yuvarlayarak; Bekir ise yuvarlama işlemi yapmadan hesaplıyor. Buna göre Kenan ve Bekir’in bulduğu sonuçlar arasındaki fark kaç metrekaredir?Cevap:

5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Cevapları Sayfa 291 MEB

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Matematik Ders Kitabı Sayfa 287-288 Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.