27 Şubat 2022, 10:21
Mehmet Akif
Yönetici

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı 93. Sayfa Cevapları5. Sınıf MEB Yayınları Peygamberimizin Hayatı Ders Kitabı 93. Sayfa Cevaplarına aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.

5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı 93. Sayfa Cevapları

1. Peygamberimizin (s.a.v) yol arkadaşlarına ne ad verilir, Efendimiz’in (s.a.v) bir kaç yol arkadaşı hakkında araştırma yapınız.

Cevap: Peygamber efendimizin yol arkadaşlarına sahabi adı verilmektedir. Hz. Ebu Bekir, Hz. Ali, Hz. Osman, Hz. Ömer, Hz. Hamza bazı sahabilerdir.

2. Aşare-i Mübeşşere hakkında araştırma yapınız , isimlerini sınıfta paylaşınız.Cevap: Yaşarken cennetle müjdelenen on kişi anlamına gelmektedir. Bu isimler:

Ebu Bekr-i Sıddık
Ömer bin Hattab
Osman bin Affan
Ali bin Ebu Talib
Talha bin Ubeydullah
Zübeyr bin Avvam
Abdurrahman bin Avf
Sa’d bin Ebi Vakkas
Said bin Zeyd
Ebu Ubeyde bin Cerrah

3. Çocuk sahabilerden Abdullah bin Abbas hakkında araştırma yapıp elde ettiğiniz verileri sınıfta paylaşınız.

Cevap: Hulefâ-i Râşidîn’den dördüncüsü Ali bin Ebu Talib’in amcası Abbas bin Abdulmuttalib’in oğlu. Hicretten üç yıl kadar önce Mekke’de doğmuştur. Hicretten kısa bir süre sonra annesi Ümmü’l-Fazl Lübabe ile birlikte Medine’ye gittiği veya babası ile birlikte Mekke’nin Fethine kadar burada kaldığı şeklinde iki farklı rivayet vardır.İslam Peygamberi’ne bağlılığı ve sevgisi nedeniyle onun takdirini kazanmış, onun yakınında bulunup onun davranış ve sözlerini öğrenmeye çok istekli olmuştur. Bunun üzerine, onun “Allah’ım! Ona kitabı öğret ve onu dinde fakih kıl!” şeklindeki duasına mazhar olmuştur. Ali bin Ebu Talib’in hilafeti zamanı 656 yılında Osman bin Huneyf’in azlinden sonra Basra’ya vali olarak atanmıştır. Cemel, Sıffin ve Nehrevan savaşlarında Ali bin Ebu Talib’in ordu komutanlığını yapmıştır.

4. Vefa , Rıdvan Biatı ve dostluk kavramlarını araştırıp sınıfta paylaşınız.

Cevap:

Vefa: Sevgiyi sürdürme, sevgi, dostluk bağlılığı:Rıdvan Biatı: Hicretin 6. yılında ashabın Hudeybiye’de Hz. Peygamber’le yaptıkları biat.

Dostluk: Çıkar ilişkisi olmayan içten ve çok yakın arkadaşlık olarak da isimlendirilebilen bir kavramdır.

 

 Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Peygamberimizin Hayatı 91-92. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

zvr
BU İÇERİĞİ EMOJİYLE DEĞERLENDİR
HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.