02 Eylül 2023, 11:28
Donatello
Yönetici

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 42-44-45-46-47 Koza Yayınları


2. Tema Millî Mücadele ve Atatürk: Dersimiz: Atatürk Metni Cevapları

5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 42-43-44-45-46-47. Sayfa Cevapları Koza Yayınları


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 42. Sayfa Cevapları Koza  Yayınları

HAZIRLIK

1. Size göre Atatürk’ü diğer liderlerden ayıran özellikler nelerdir?

Cevap: Atatürk’ü diğerlerinden ayıran en önemli özellik vatanın zor zamanında, işgal durumunda önemli kararlar alması ve milletin birlik ve beraberliğini sağlamasıdır. Vatan sevgisi ve bağımsızlık düşüncesi onun bu topraklara sahip çıkmasına neden olmuştur.

2. Atatürk’ün iyi bir lider olmasında kimlerin etkisi olmuş olabilir? Açıklayınız.Cevap: Atatürk’ün iyi bir lider olmasında ailesinin, öğretmenlerinin, dostlarının, silah arkadaşlarının ve bu milletin etkisi olmuştur. Çocukluğundan beri öğrendikleri onun iyi bir lider olmasında etkilidir.


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 44. Sayfa Cevapları Koza  Yayınları

1. ETKİNLİK

Okumanızı aşağıdaki ölçütlere göre değerlendiriniz.

Cevap:Metin Okuma Değerlendirme Ölçüt

Cevaplarınızı kontrol ederek eksikliklerinizi gidermek için çalışmalar yapınız. Bu konuda öğretmeninizin yönergelerine uygun hareket ediniz.

2. ETKİNLİK

Aşağıda verilen “O Kelimeyi Söyleme” oyunuyla ilgili bilgileri okuyunuz. Oyunu, öğretmeninizin
kontrolünde oynayınız.

Cevap: Bu etkinliği öğretmen rehberliğinde yapmalısınız.
5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 45. Sayfa Cevapları Koza  Yayınları

3. ETKİNLİK

Metnin konusunu ve ana fikrini yazınız.

Cevap:

Metnin konusu: Atatürk sevgisi

Metnin ana fikri: Yıllar geçse de Atatürk’e olan saygı ve sevgimiz hep devam etmektedir.4. ETKİNLİK

Metnin özetlenmesiyle ilgili aşağıda verilen bilgileri okuyunuz. Ardından “Dersimiz Atatürk” metninin özetini yazınız. Bitirdikten sonra özetinizi kontrol ederek varsa yazım ya da noktalama hatalarınızı düzeltiniz.

Cevap:

ÖZETİM

Atatürk aramızda olmasa da ona olan sevgi ve saygımız her zaman devam etmektedir. Dünyada Atatürk gibi anılan başka bir lider yok. Çünkü, Atatürk hem yurdumuzu düşmanlardan kurtarmıştır hem de yeni bir devlet kurmuştur.  O dönemlerde Türk ordusunun imkanları ile düşman ordusunun imkanları eşit değildi. Türk ordusu Atatürk önderliğinde imkansızlıkla başa çıkmıştır. Bu yüzden Atatürk bizim için çok önemlidir. Onu her zaman anmayı, saygımızı ve sevgimizi korumayı ihmal etmemeliyiz.
5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 46. Sayfa Cevapları Koza  Yayınları

5. ETKİNLİK

Okuduğunuz metinden hareketle aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Atatürk’ün aramızdan ayrılışından bu yana dünyada ne gibi değişiklikler olmuştur?

Cevap: Atatürk’ün başımızdan ayrılışından bu yana dört kuşak geçmiş. Dünya başka bir dünya olmuş, iklim bile değişmiştir.

Millî Mücadele başladığında Türk ordusu ne durumdaydı?Cevap: Türk ordusu dağıtılmış, silahları toplanmış, başkenti işgal edilmişti. Ulaştırma ve haberleşme sistemlerine el konulmuştu.

Atatürk’e olan saygı ve vefamızın bazı yabancılar tarafından anlaşılmamasının nedenleri nedir?

Cevap: Tarihlerinde böyle biri olmadığı için anlayamıyorlar.

6. ETKİNLİKÜç nokta (…) hakkında verilen aşağıdaki bilgileri okuyarak üç noktanın her görevi için örnek bir cümle yazınız.

Cevap:

1. Örnek cümlem: Tam ona kavuştum derken…

2. Örnek cümlem:  derken şehrin öte başından boğuk boğuk sesler gelmeye başladı3. Örnek cümlem: Her şey buraya kadarmış Ayrılıyor yollarımız.

4. Örnek cümlem: Annesi onu bir bakışta tanıdı:
— Osman Oğlum!..


5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 47. Sayfa Cevapları Koza  Yayınları

7. ETKİNLİK

ata.msb.gov.tr sitesi “gov” uzantılı resmî bir sitedir. Bu siteyi inceleyiniz. Genel ağ herkesin bilgi paylaşımında bulunduğu geniş bir alandır. Genel ağda yer alan bilgiler her zaman doğru olmayabilir. Genel ağdaki araştırmalarınızda yanlış bilgiler edinmemek için “gov” uzantılı resmî
sitelerden ya da üniversitelere ait “edu” uzantılı sitelerden faydalanmalısınız.
“Sonraki Derse Hazırlık” aşaması için araştırma yaptığınız ata.msb.gov.tr sitesi sizce Atatürk ile ilgili yeterince bilgi içeriyor mu? Siz olsaydınız siteye başka hangi bilgileri eklerdiniz Düşüncelerinizi açıklayınız.

Cevap: Bu site bence Atatürk ile ilgili yeterli bilgileri içeriyor. Ancak sitedeki bilgiler çoğunlukla yazı ve resimlerden oluşuyor. Ben olsaydım belgeseller ve animasyonlarla daha renkli bir biçimde bilgiler sunmasını tercih ederdim.8. ETKİNLİK

“Sonraki Derse Hazırlık” aşamasında izlediğiniz çizgi film, film veya belgesellerden hareketle defterinize “Atatürk” konulu bir metin yazınız. Metninizi bitirdikten sonra aşağıdaki ölçütlere göre kendinizi değerlendiriniz.

Cevap:

ATATÜRK’E SEVGİ

Atatürk Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurucusu, ilk cumhurbaşkanımızdır. Yenilikçi, ileri görüşlü, akıllı ve çalışkan olması bizlere bu güzel topraklarda yaşama şansı vermiştir.

Atatürk, Türk milleti zor durumdayken, topraklar işgal altındayken hiçbir zaman umudunu yitirmemiştir. Her zaman vatan sevgisini ve bağımsızlık arzusunu ön plana çıkarmıştır. Verdiği kararlar ile yeni Türk devletinin sadece kurulmasını değil, aynı zamanda gelişmesini ve kalkınmasını da sağlamıştır. Halkın ona duyduğu güven ve onun stratejik adımları ile refah bir geleceğin ilk adımları atılmıştır.

Atatürk, silah arkadaşları ve milletimize bizlere bıraktıkları bu ülke için minnet duyuyoruz. Onlar her zaman sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz. Atatürk’e olan sevgimiz hep devam edecektir.

SONRAKİ DERSE HAZIRLIK

Millî Mücadele döneminde kahramanlık göstermiş kişileri araştırınız. Bu kişilerden birinin yaptığı kahramanlığın hikâyesini defterinize yazınız. Varsa bu kişiye ait bir fotoğrafı sınıfa getirerek arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

HALİME ÇAVUŞ

Ailesinin gitmesini istememesine rağmen Milli Mücadele’ye katılmak için erkek kılığına girip saçını kazıtan Halime Çavuş, uzun yıllar boyunca Halim Çavuş olarak bilinmiştir. Düşmandan gelen kurşunla bir ayağı sakat kalan Halime Çavuş, mühimmat taşıma görevini üstlenmiştir. Cephane taşıdığı bir gün Mustafa Kemal ile karşılaşmıştır. O zamanlarda Mustafa Kemal’i tanımayan Halime Çavuş, Mustafa Kemal’in “sen üşüyor musun” sorusuna “Bey! Yüz bin kişi kurtulacak, ben öleceğim de ne olacak?” yanıtını vermiştir.

Milli Mücadele Kahramanları

Bir önceki yazımız olan 5. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Cevapları Sayfa 38-39-40 Koza Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


25 Eylül 2023, 18:42

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3645

Çok güzel bir uygulama. Bana çok yardım etti. Okulda anlamadığım konulara tekrar bakabiliyorum.

10 Ekim 2023, 16:33

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3645

size tesekkur ederim yaptığınız yanıtlar çok iyiydi

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.