Cevap Yaz
15 Ekim 2021, 14:41
Donatello
Yönetici

6. Sınıf ATA Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları 121-122. Sayfa6. Sınıf ATA Yayınları Türkçe Ders Kitabı 4. Tema MİLLÎ KÜLTÜRÜMÜZ (Bayrak) Metni Etkinlik Cevapları Sayfa 121, 122. 2021-2022 Eğitim ve Öğretim Yılı Ata Yayınları 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı.

HAZIRLIK ÇALIŞMASI

Bayrak kavramının önemiyle ilgili edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

CEVAP: Bayrak bir milletin bağımsızlığının sembolüdür. Ayrıca bayrak, ulusun milli değerlerini yansıtır. Bayrak sadece bir kumaş parçası değildir. Bayrağı olmayan bir milletin kendi geleceğini belirleme şansı yoktur. Dünyada yapılan savaşların tümü bayrak içindir. Bayrak, kutsaldır. Türk milleti, bayrağını dalgalandırabilmek için sayısız şehit vermiştir. Bu nedenle Türk milleti için bayrak çok kıymetlidir. Her ülkenin bayrağının bir anlamı vardır. Bayraklar yıllar içinde oluşur ve milletinin özelliklerini yansıtır. Bu nedenle bir millet için bayrak tıpkı vatan gibi vazgeçilmezdir.

1. ETKİNLİK

a) Dinlediğiniz metinde anlamını bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarını aşağıya not alınız. Bu kelime ve kelime gruplarının anlamını tahmin ediniz. Tahminlerinizin isabetli olup olmadığını TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten kontrol ediniz.

SÜZGÜN
Tahminim: Üzgün, mutsuz.
Sözlük Anlamı: Biraz zayıflamış, güçsüzleşmiş.

DESTAN
Tahminim: Kahramanlık yazısı.
Sözlük Anlamı: Bir kahramanlık hikâyesini veya bir olayı anlatan, koşma biçiminde, ölçüsü on bir hece olan halk şiiri.

b) Anlamını öğrendiğiniz kelime ve kelime gruplarını birer cümle içinde kullanınız.

  • Birkaç yılda süzgün görüntüsü gitmişti.
  • Milletçe bir destan yazdık.

2. ETKİNLİK

Bayrak şiirini dinlerken hissettiklerinizi yazınız.

CEVAP: Bayrak bir millet için çok önemlidir. Tüm savaşlar ve barışlar bayrak içindir Şair bayrağın ne kadar önemli olduğunu anlatırken onun için her şeyi yapacağından bahsetmiş. Gerçekten de tüm insanlar bayrak için yaşarlar. Bu şiir bana bayrağın vatan için ne ifade ettiğini hatırlattı.

3. ETKİNLİKDefterinize yazdığınız vatan, bayrak veya millet sevgisiyle ilgili şiiri okuyunuz. Ardından, okuduğunuz şiir ile ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

BAYRAĞIM

Atalarım, gökten yere
İndirmişler ay yıldızı,
Bir buluta sarmışlar ki
Rengi şafaktan kırmızı.

Onun ateş kırmızısı
Ne gelincik, ne de gülden,
Türk oğlunun öz kanıdır
Ona bu al rengi veren.

Ay yıldızı, gökyüzünün
Ayla yıldızından yüksek
Türk’ün alın yazısıdır;
Türk’tür onu yükseltecek.

Vazifemdir bayrağımı
Üstün tutmak her bayraktan.
Can veririm, kan dökerim
Vazgeçemem ben bu haktan.

Hasan Ali Yücel

CEVAP: Bu şiir bayrağın özelliklerini ve bizim için ne ifade ettiğini anlatmaktadır. Bu şiiri okuduğumda bayrağımı ne kadar çok sevmem gerektiğini anlıyorum. Çünkü bu bayrak bizim özgürlüğümüzün anahtarıdır.

4. ETKİNLİK

Süleyman Nazif’in “Vatan sıhhate benzer, değeri kaybedilince anlaşılır.” sözüyle ilgili bilgilendirici bir metin yazınız. Metninizi yazmadan önce aşağıda yer alan taslağı hazırlayınız.

  • Metnimin Konusu: Vatanın değerini bilmek
  • Metnimin Ana Fikri: Vatanı korumak için onu kaybetmeyi beklememeliyiz.
  • Metnimin Giriş Bölümünde Yazacaklarım: Vatanın bir millet için önemi
  • Metnimin Gelişme Bölümünde Yazacaklarım: Vatanı korumanın gerekliliği
  • Metnimin Sonuç Bölümünde Yazacaklarım: Vatanı korumak içi yapabileceklerimiz

VATANIN DEĞERİ

Vatan, bir milletin üzerinde yaşadığı toprak parçasıdır. Bu toprak parçası o milletin bağımsızlığının ve özgürlüğünün garantisidir. Bu yüzden kimse vatanını kaybetmek istemez.

Vatan toprağında tehlike yokken kimse onu kaybedeceğini düşünmez. Ancak vatanı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalan milletler onun için canını feda etmekten çekinmezler. Çünkü vatan demek bağımsız ve hür yaşamak demektir. Bunları kaybetmek yaşamı kaybetmekten daha korkunç bir sondur. Tarihte en büyük özgürlük savaşı veren insanların hapsedilmeye çalışılan milletler olması da buna örnektir. Özgürlüğün kıymetini özgür olmayanlar iyi bilir.

Bir milletin tüm değerleri vatanla birlikte yaşar. Bu yüzden vatanımızı korumak için onu kaybetmeyi beklememeliyiz. Vanımızı korumanın en iyi yolu çok çalışmaktır.

GELECEK  DERSE HAZIRLIK

Defterinize en sevdiğiniz mevsimle ilgili duygularınızı ve o mevsimi neden sevdiğinizi açıklayan bir yazı yazınız.

CEVAP: En sevdiğim mevsim kıştır. Kış mevsiminde her yer bembeyaz kar örtüsüyle kaplanır. Bu görüntü benim çok hoşuma gider. Kar yağdığında sıcak çikolata içerek balkondan etrafı izlerim. Üşümeyi de çok seviyorum. Üşüdüğüm zaman kalın çoraplar giymek ve battaniyeye sarınmak beni rahatlatır. Kışın uyumak da çok güzeldir.Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf ATA Yayınları Türkçe Ders Kitabı Cevapları 112-113-114-115-116-117-118-119-120. Sayfa başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Cevap Yaz
Forum DirilişYasal Uyarı
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.