17 Kasım 2021, 12:32
Donatello
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 148-149. Sayfa Cevapları ATA Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 148-149 Cevapları ATA Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Kış Uykusu Metni Cevapları 


6. Sınıf Ata Yayınları Türkçe Ders Kitabı 148. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMASI

1. Kış uykusuna yatan hayvanların neden kış uykusuna yattıklarını arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Kışın havanın soğumasıyla azalan besin kaynakları vücut sıcaklıklarını dengede tutmak için yetersiz kalır. Kışın yeterli besin kaynağı bulamayan hayvanlar bu süreci kış uykusunda geçirir. Bu şekilde yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için gereken enerjiyi saklar ve hayatta kalmayı başarırlar.

2. Sadece bazı hayvanlara özgü olan davranışlardan bildiklerinizi söyleyiniz.Cevap: Uçmak bazı kuşların yapabildiği bir davranıştır. Yılanlar deri değiştirir. Kirpiler tehlike anında koku yayar.

1. ETKİNLİK

a) Metni dinlerken bilmediğiniz kelime ve kelime gruplarını not alınız.

b) Metni dinlerken not aldığınız kelime ve kelime gruplarının anlamlarını TDK Güncel Türkçe Sözlük’ten bulunuz.Cevap:

Tank: Zırhlı ve silahlı, tekerlekleri paletli, motorlu savaş taşıtı.

Çobanaldatan: Kahverengimsi gri zemin üzerine benekli ve çizgili tüyleri olan, kanatları sivri, kuyruğu uzun, boynu kısa, başı iri ve enli, gagası ufak, kısa ve kancalı bir tür kuş.

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz metinden hareketle yanıtlayınız.1. Evin bahçesinde yaşayan kaplumbağalar kimlerle aynı yaştadır?

Cevap: Dişi olan yazarın dedesinin babasıyla yaşıttır. Çizgisi olanı da ağabeyi veya kardeşi yaşındadır.

2. Yazar, kaplumbağaların evcilleştirilebileceğini hangi örneklerle anlatmaktadır?

Cevap: Kendisine yemek veren insanlara koşmaktadırlar. Sahiplerini takip etmektedirler. Birbirinin ağzından meyve kabuklarını kapmaktadırlar.3. Hangi hayvanlar kış uykusuna yatmaktadır?

Cevap: Memeli hayvanlar, böcekler, kirpiler, sincaplar, yarasalar ve bazı kuş ve kelebek türleri kış uykusuna yatmaktadır.

4. Hayvanlar neden kış uykusuna yatmaktadır?

Cevap: Doğaya karşı yenik düşmek istemeyen canlılar kışı uyuyarak geçirir.5. Hayvanlar kış uykusuna nasıl hazırlanmaktadır?

Cevap: Sonbaharda bol bol yiyerek vücut yağlarını arttırırlar. Böylece uyku boyunca gereken enerjiye sahip olurlar.

3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metinle ilgili düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Metinde kış uykusu hakkında bilgiler vermesi öğretici olmuş. Hiç bilmediğim canlıların kış uykusuna yattığını öğrendim. Böylece kış uykusunun bazı canlıların kışı geçirmesi için çok gerekli olduğunu anladım.
6. Sınıf Ata Yayınları Türkçe Ders Kitabı 149. Sayfa Cevapları

4. ETKİNLİK

Dinlediğiniz metnin konusunu ve ana fikrini uygun başlığın altına yazınız.

Cevap:

Metnin Konusu: Kış uykusunun önemi

Metnin Ana Fikri: Bazı canlıların kış şartlarından etkilenmemek için kış uykusuna ihtiyaç duyar.5. ETKİNLİK

Hayvanlarda var olan hangi becerinin sizde olmasını isterdiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınıza nedenleriyle birlikte açıklayınız.

Cevap: Kuşlar gibi uçabilmek isterdim. Böylece bir yere gitmem çok uzun sürmezdi. Yolculuk etmeyi hiç sevmiyorum.

6. ETKİNLİK

“İnsanlar kış uykusuna yatsaydı uyudukları zaman diliminde neler olurdu? Yaşam nasıl olurdu? Dünya bu süreçten nasıl etkilenirdi?” sorularından yola çıkarak defterinize bir hikâye yazınız.
Hikâyenizi yazmadan önce aşağıdaki taslağı hazırlayınız.

Cevap:Metnimin Konusu: İnsanların kış uykusu

Metnimin Ana Fikri: İnsanların uykusu doğanın yenilenmesi için bir fırsattır.

Serim Bölümünde Anlatacaklarım: İnsanların kış uykusuna hazırlanması ve uyuması

Düğüm Bölümünde Anlatacaklarım: İnsanların uykusunda doğada görülen değişikliklerÇözüm Bölümünde Anlatacaklarım: İnsanların uyanması

Cevap:

UYKUDA DOĞA

Kışın gelişiyle birlikte insanlar evlerine çekilmeye başladı. Herkes kış uykusuna hazırlanıyordu. Bu süreçte ihtiyaçları olacak tüm konserve gıdalar ve tahılları evlerine yerleştirmişlerdi. Kış uykusu başlayınca etrafa sessizlik hakim oldu.

Dalgalı deniz çok mutluydu. “En azından bir süre kimse bana çöp atmayacak.” dedi. Onu duyan hava; “Ben şimdiden tertemiz hissediyorum. Kimse sigara içmiyor, kimse parfüm sıkmıyor. Oh be!” Hava mutluluğunu ormanlara taşıdı. Ormanlardan cıvıltılı konuşmalar geliyordu. Ağaçlar “Bir süre kimse bizi kesmeyecek, güzel günlerin tadını çıkaralım. Haydı parti yapalım.” diyorlardı. Bir de hayvanlar vardı tabi. İnsanlardan kaçan sincaplar, karıncalar, kelebekler ortaya çıkmış, oyunlar oynuyordu. Doğa sanki yenileniyordu.

Zaman geçti ve kış sona erdi. Tüm evlerde hareketlilik başladı. İnsanlar uyandı ve dışarıya çıkmaya başladı. Onlar çıkınca ne denizin, ne havanın ne de ağaçların sesi duyuldu…


GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Anadolu’da hâlen yaşatılmaya çalışılan el sanatları ve zanaatlarla ilgili araştırma yapınız. Edindiğiniz bilgileri defterinize not ediniz.

Cevap: Bir zamanların meslekleri olan, zanaat ve zanaatkar kavramlarını da beraberinde getiren geleneksel el sanatlarından günümüzde hala devam eden olduğu kadar unutulmaya yüz tutmuş olanları da mevcuttur. Bunlar arasında Edirnekari, Kalemişi, Kündekari, Minyatür, Hat Sanatı, Ebru Sanatı, Çinicilik, Kanaviçe vardır.

2. Yörenizde bulunan el sanatlarıyla ilgili araştırma yapınız.

Cevap:

EBRU SANATI

Kendine has malzeme ve uygulama özelliğine sahip geleneksel Türk el sanatlarından biri olan Ebru sanatı tassavuf kültürünün en başarılı örneklerinden. Ebru sanat tekniği diğer görsel sanat tekniklerinden tamamen farklıdır. Bu farklılığın ana unsuru, sanatçının tüm renklendirme ve tasarımını su yüzeyinde gerçekleştiriyor olmasıdır. Günümüzde çalışmalarına devam eden birçok başarılı Ebru ustası bulunuyor.

ÇİNİCİLİK

Geleneksel Türk el sanatlarından olan çini 16. yy’ da İznik çinileri ile zirveye ulaşmıştır. Çini sanatı motifler, şekiller ve renklendirenlerden oluşan eserlerdir. Yapıların iç ve dış süslemeleri için kullanılan seramiklerden oluşan çini sanatının malzemeleri kuvars, cam tozu ve kildir.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 141-142-143-144-145-146-147. Sayfa Cevapları ATA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


01 Mart 2022, 20:04

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3725

Çok açıklayıcı bir yazı olmuş uzun ve güzel

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.