30 Kasım 2021, 19:32
Donatello
Yönetici

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 178-179. Sayfa Cevapları ATA Yayınları


6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Sayfa 178-179 Cevapları ATA Yayınları

6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı Kuklaları Metni Cevapları


6. Sınıf Ata Yayınları Türkçe Ders Kitabı 178. Sayfa Cevapları

HAZIRLIK ÇALIŞMASI

Kukla sanatıyla ilgili araştırmanızdan edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap:

Bez, tahta, karton benzeri malzemelerden yapılma insan veya hayvan temsillerinin tek kişi tarafından ipler veya doğrudan el ile oynatıldığı seyirlik oyunlara kukla denir. Kukla oynatıcılarına kuklacı denir.Tiyatro oyunlarında olduğu gibi kukla oyunlarında da bir konu ve tema bulunur. Diğer türlerdeki gibi oyunlar bir sahnede oynanır. Oyunlarda kostüm dekor gibi malzemeler kullanılabilir. Kukla oyunları çocuklara yönelik eğlence oyunlarıdır. Günümüzde sinema teknolojisinin gelişmesi ile eski yaygınlığını ve önemini kaybetmiştir.

1. ETKİNLİK

a) Verilen kelimeleri şiirden hareketle aşağıda yer alan sözlük anlamlarının karşısına yazınız.

şarkı – sevgi – kukla – sahne – dansCevap:

Sahne: İzleyicilerin kolayca görebilmeleri için genellikle yerden belli bir ölçüde yüksek yapılan, oyun, müzik vb. gösteri yapmaya uygun yer, oyunluk.

Sevgi: İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu.

Dans: Müzik temposuna uyularak yapılan ve estetik değer taşıyan düzenli vücut hareketleri.Şarkı: Tonlama değişiklikleriyle çeşitli duygular uyandıran uyumlu, ezgili insan sesleri dizisi.

b) Anlamını öğrendiğiniz kelimeleri birer cümle içinde kullanınız.

Cevap:

Kardeşimi sahnede görünce çok duygulandım.İnsanın sevgi dolu bir ailesi olması çok önemli.

Dans etmek kendimi iyi hissetmemi sağlıyor.

Şarkı dinlemeyi pek sevmezdi.


6. Sınıf Ata Yayınları Türkçe Ders Kitabı 179. Sayfa Cevapları

2. ETKİNLİK

Aşağıdaki soruları dinlediğiniz şiirden yararlanarak yanıtlayınız.1. Şair “Bizim için doğar, bizim için ölmezler.” dizesiyle ne anlatmak istemektedir?

Cevap: Kuklalar bir usta tarafından bir amaç için yapılır. Ancak cansız oldukları için bir ömürleri yoktur. Onları koruduğumuz sürece var olurlar.

2. Şaire göre kuklalarda insana ait hangi özellikler bulunmaktadır?

Cevap: Kuklalar sevgiyi bilirler, kötülük bilmezler, sahneye çıkınca canlanırlar, sevgimizi anlarlar ve mutlu olurlar.3. Şair, kuklaların mutlu olmaları ve yaşamaları için ne yapmamız gerektiğini söylemektedir?

Cevap: Kahkahayla alkışla ve sevgiyle yaklaşmamız gerektiğini söylemektedir.

3. ETKİNLİK

Dinlediğiniz şiirle ilgili duygu ve düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Dinlediğim şiir kuklaları arkadaş gibi düşünmeme sebep oldu. Şiiri çok sevdim.4. ETKİNLİK

Evdeki malzemeleri kullanarak yaptığınız kuklanızı arkadaşlarınıza tanıtınız. Sıra arkadaşınızla kuklalarınızı kullanarak doğaçlama bir oyun sergileyiniz.

Cevap:

Ev Yapımı Kukla

5. ETKİNLİK

Öğretmeninizin rehberliğinde sınıfı üç ayrı gruba ayırınız. Ardından grup olarak yazma yöntemiyle sanat konulu bilgilendirici metin yazınız.Cevap:

SANATIN GÜZELLİĞİ

Güzellik karşısında duyulan heyecan ve hayranlığı uyandırmak için insanın kullandığı yaratıcılıktır. Sanat, insandaki güzeli sevmek ve ondan estetik bir zevk almak duygusundan doğmuştur. Güzeli daha iyi gören, anlayan ve onu kendi görüş ve duygusuna göre ifade edebilen ender insanlara da sanatkar veya sanatçı denir.

Bunların her biri gerçeği olduğu gibi değil, kendi hayallerinde yaşattıkları gibi tasvir ederek tabiattaki güzellikleri kendi duyuşlarına göre ifade ederler. Herkesin göremediği güzellikleri gösteren ve anlatan ender insanlardır.Bir duyguyu uyandırmak için, o duygu önce yaşanır ve sonrasında hareketler, Çizgiler, renkler, sesler ya da kelimelerle ifade edilen biçimlerle yeniden canlandırılır ve aynı duygu başkalarının da yaşaması için aktarılır. Sanat etkinliği budur.


GELECEK DERSE HAZIRLIK

1. Mors alfabesi hakkında araştırma yapınız ve edindiğiniz bilgileri defterinize yazınız.

Cevap:

Mors alfabesi; alfabenin harflerini, sayıları ve noktalama işaretlerini nokta, çizgi ve boşluk dizgileriyle temsil eden sistemdir. Kodlar, yanıp sönen ışıklar gibi mekanik veya görsel sinyallerle iletilir. Mors alfabesi, Latin alfabesinin her bir harfiyle ilişkilendirilmiş ve bilgi aktarmak için kullanılan bir iletişim yolu olmuştur.

Mors kodu, uzun mesafelerde en hızlı şekilde iletişim kurulmasını sağlamıştır. Denizlerdeki gemiler ışıklarını kullanarak uzun mesafelerde iletişim kurabilmişlerdir. Özellikle 2. Dünya Savaşı sırasında çok önem kazanmıştı; Mors kodu sayesinde savaş gemileri, üsleriyle iletişim kurarak kritik bilgiler sağlamışlardır.

2. Çevrenizde veya televizyon programlarında gördüğünüz yabancı tabelalarda bulunan kelimeleri defterinize not alınız.

Cevap: Cafe, Coffee, Fast&Food, Stop, Restaurant

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Türkçe Ders Kitabı 173-174-175-176-177. Sayfa Cevapları ATA Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


03 Mayıs 2022, 15:03

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Çok güzel site

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.