27 Ocak 2022, 16:10
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 73-74-76-78-79-80-81-82. Sayfa Cevapları FCM Yayınları


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 73-74-76-78-79-80-81-82 Cevapları FCM Yayınları

Hazırlık Çalışmaları


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 73 Cevapları

1. Peygamberimize (s.a.v.) ilk vahyin nerede ve ne şekilde geldiğini araştırınız.

Cevap: Mekke’nin Nur Dağının Hira Mağarasında ilk vahiy gelmiştir. Peygamber efendimiz Hira Mağarasına bazen gider ve orada tefekkür ederdi. İşte yine böyle bir zamanda Cebrail A.S gelerek ona “Oku” dedi. Peygamber efendimiz “ben okuma bilmem” dedi. Cebrail A.S yine “Seni yaradan rabbinin adı ile oku” dedi. Böylece ilk vahiy gelmiş oldu.

2. İlk Müslümanların kimler olduğunu araştırıp defterinize yazınız.Cevap: Hz. Hatice, Hz. Ali, Hz. Zeyd bin Harise, Hz. Ebu Bekir 

  3. “Tebliğ, hicret, muhacir ve ensar” kavramlarının anlamlarını Dinî Terimler Sözlüğü, Genel Ağ gibi kaynaklardan araştırıp öğreniniz.

Cevap: Tebliğ: Bildirme, haber verme, iletme.

Hicret: İslam takviminde tarih başı sayılan Hz. Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç etmesi.

Muhacir: Hz. Muhammed’e uyarak Mekke’den Medine’ye göç eden kimselere verilen isim.

Ensar: Hz. Muhammed’e hicret zamanında yardım eden Medineliler.4. Peygamberimizin (s.a.v.) Medine’ye hicretten sonra burada eğitim ve öğretime yönelik yaptığı çalışmalarla ilgili bir araştırma yapınız ve edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Suffe yapılarak ilim öğretilmeye başlandı. Mescidi Nebi’de toplantılar yapılarak bilgiler veriliyordu. Buralarda verilen eğitim sayesinde Medine’de İslam toplumu oluştu ve Müslümanların sayısı hızla artmaya başladı.

5. Genel Ağ, İslam tarihi gibi kaynaklardan Peygamberimizin (s.a.v.) Veda Hutbesi’ni bulup okuyunuz. Veda Hutbesi’nde dikkatinizi çeken ve sizi etkileyen hususları defterinize not ediniz.

Cevap: Irkçılığın kaldırılması, kadınlara verilen hakların önemi, kan davasının kaldırılması, faizin haram olması, beni en çok etkileyen konulardır.
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 74 Cevapları

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Mekke Dönemi

Peygamberimiz (s.a.v.) Mekke’de İslam’ı yayarken ne gibi zorluklar yaşamıştır?

Cevap: Ölümle tehdit edilmiş, dini açık açık yayamamış, Müslüman olanlar eziyet görmüş, dışlanmış, gizli gizli toplantılar yapmak zorunda kalmıştır.

Peygamberimize (s.a.v.) ilk inen ayetlerde hangi konulara vurgu yapılmaktadır? Bu ayetlerin vermek istediği mesajı sınıfınızda değerlendiriniz.

Cevap: “Yaratan Rabb’inin adıyla oku! O, insanı embriyodan yarattı. Oku! İnsana bilmediklerini
belleten, kalemle (yazmayı) öğreten Rabb’in en büyük kerem sahibidir.”Bu ayetlerde insanlara bilmediklerini Rabbimiz öğretmiştir. İnsanların okuması gerektiği, insanın nasıl yaratıldığı anlatılmaktadır.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 76 Cevapları

Peygamberimiz (s.a.v.) İslam’a açıktan davetine başladığında Mekkelilerin tepkisi ne olmuştur?

Cevap: Tepkiyle karşıladılar. Zulüm ve eziyetler başladı. Fakat Müslüman olanların sayısı da artmaya başladı.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 78 Cevapları

Peygamberimizin (s.a.v.) “Ey amca! Allah’a yemin ederim ki Güneş’i sağ elime Ay’ı sol elime koysalar yine de davamdan dönmem.” sözünü İslam davasındaki samimiyeti ve kararlılığı açısından yorumlayınız.Cevap: Normalde bir çok insan verilecek olan para, mal ve mülk için davasından vazgeçebilirken, peygamber efendimiz davanın ne kadar önemli olduğunu ve bu davanın hiçbir mal mülk ve para ile ölçülemeyeceğini anlatmıştır.

İslam tarihinde ilk hicret nereye yapılmıştır?

Cevap: Mekke’den Habeşistan’a yapılmıştır.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 79 Cevapları

Hz. Hamza (r.a.) ya da Hz. Ömer (r.a.) hakkında neler biliyorsunuz?Cevap: Her ikisinin de çok cesur ve mert insanlar olduğunu biliyorum. İslam’ın yayılmasında önemli rolleri olmuştur.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 80 Cevapları

Hz. Hamza (r.a.) ve Hz. Ömer (r.a.) gibi Mekke’nin iki güçlü insanının İslam’ı kabul etmesi, Mekkeliler üzerinde nasıl bir etki meydana getirmiştir? Sınıfınızda değerlendiriniz.

Cevap: Mekkeliler telaşlanmış ve korkmuşlardır. Bu nedenle peygamber efendimizi öldürmek ve İslamın yayılmasını engellemek istemişlerdir.

Boykot ne anlama gelmektedir?Cevap: Bir işi, bir davranışı yapmama kararı alma.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 81 Cevapları

Boykot yıllarında Müslümanların karşılaştığı zorluklarla ilgili bir araştırma yapınız ve edindiğiniz bilgileri arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bu boykot uygulaması Müslümanları çok zor durumda bıraktı. Müslümanlar yeme ve içme gibi en temel ihtiyaçlarını karşılayamaz hâle geldiler. En sonunda bazı Mekkeliler, akrabalarının ve yakınlarının zor durumda kalmasından rahatsız oldu ve boykotun kaldırılmasını istedi. Ayrıca müşriklerin, Kâbe’nin duvarına astıkları boykot kararıyla ilgili yazıyı da bir kurtçuğun yediği görüldü. Üç yılın sonunda müşrikler, boykottan vazgeçmek zorunda kaldılar.

Hz. Hatice (r.a.) ya da Ebu Talip hakkında neler biliyorsunuz?Cevap: Hz. Hatice peygamber efendimizin ilk eşi ve ilk Müslüman olan insandır.

Ebu Talip peygamber efendimizin amcası ve onu sürekli koruyan insandı.

Peygamberimiz (s.a.v.) Taif’e niçin gitmiş olabilir?

Cevap: Müslümanlar Mekke’de çok zor günler geçiriyorlardı. Hz. Hatice (r.a.) ile Ebu Talip’in vefatından
sonra müşrikler, Hz. Peygamber’e (s.a.v.) ve Müslümanlara karşı baskılarını daha da artırdılar. Bu sebeple Hz. Peygamber (s.a.v.), İslam’ı yayabileceği, tebliğ edebileceği yeni yerler aramaya başladı. Evlatlığı Zeyd bin Harise’yi (r.a.) yanına alarak Taif’e gitti.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 82 Cevapları

Peygamberimizin (s.a.v.) Mekke Dönemi’nde yaptığı davetlerle ilgili en çok dikkatinizi çeken ve sizi etkileyen husus ne oldu? Niçin? Düşüncelerinizi sınıfta arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Açık olarak yaptığı ve Safa tepesine çıkıp yaptığı davettir. Çünkü burada tüm Mekkelilere seslenmiştir.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 70-71-72. Sayfa Cevapları FCM Yayınları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


22 Ekim 2022, 19:08

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Yaa çok sevindim cevapların burda olmasına çünkü bazıları çok uzun aramak çok zor teşekkür ederim

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.