29 Ocak 2022, 14:15
Mehmet Akif
Yönetici

6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 86-87-88-89-90-91-92-93-94-95. Sayfa Cevapları FCM Yayınları


6. Sınıf  Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Ders Kitabı Sayfa 86-87-88-89-90-91-92-93-94-95 Cevapları FCM Yayınları 

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Daveti: Medine Dönemi


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 86 Cevapları

Kendi yaşadığı yerden, vatanından başka yerlere göç etmek zorunda kalan insanlar ne gibi duygular yaşarlar?

Cevap: Memleketlerine özlem duyarlar, kendilerini yabancı gibi hissederler, bulundukları ortama uyum sağlamakta zorluk çekerler, kültürel ve sosyal yabancılık duyarlar.

Günümüzdeki cami ve mescitleri, işlevleri bakımından Mescid-i Nebi ile karşılaştırınız. Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.Cevap: Günümüzde de bazı eğitim faaliyetleri yapılmaktadır. Örneğin yaz Kuran kursları gibi. fakat günümüzde diğer sosyal faaliyetler yapılmamaktadır.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 87 Cevapları

Günümüzde toplumsal barışı ve kardeşliği güçlendirmek için Peygamberimizin (s.a.v.) Medine’deki uygulamalarından nasıl faydalanılabilir? Sınıfınızda tartışınız.

Cevap: İnsanların dini, kültürel ve sosyal yapılarından kaynaklanan farklılıkları zenginlik olarak kabul etmek gerekir. Her insan kendi inancını özgürce yaşamalıdır. Önemli olan vatanımız olduğunda hep beraber bir ve beraber olmalıyız.
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 88 Cevapları

Peygamberimiz (s.a.v.), Bedir Savaşı’nda Mekkeli müşriklerden esir alınanların bazılarını fidye karşılığında bazılarını da on Müslüman’a okuma ve yazma öğretmesi karşılığında serbest bıraktı. Bu durumu Peygamberimizin (s.a.v.) eğitim ve öğretime verdiği önem açısından sınıfınızda değerlendiriniz.

Cevap: Peygamber efendimiz eğitim ve öğretime büyük önem vermiştir. Okuma yazma karşılığında esirleri serbest bırakması onun bu konuda ne kadar karalı ve gerekli olduğunu göstermektedir.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 89 Cevapları

Uhud Savaşı’ndan ne gibi sonuçlar çıkarılabilir? Hz. Peygamber’e (s.a.v.) ve ordu komutanına itaat etmenin önemini dikkate alarak bu savaşın sonuçlarını sınıfta arkadaşlarınızla değerlendiriniz.

Cevap: Savaşta başarılı olmak için verilen emirlere ve komutlara uymak gerekir. Savaşta disiplinden kopmalar olur ise o savaşı kazanmak mümkün olmaz. Şayet burada okçular yerlerinde ayrılmamış olsaydı Uhud Savaşı kazanılabilirdi.
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 90 Cevapları

Hendek Savaşı’nın sonuçlarını; Peygamberimizin (s.a.v.) Medine’de oluşturduğu Müslüman toplumun gücü ve İslam’ın Arap Yarımadası’nda yayılması açısından sınıfınızda değerlendiriniz.

Cevap: Mekkeli müşrikler artık Müslümanlara saldıracak cesareti kendilerinde bulamadılar. Bu nedenle Müslümanlar da güçlerini ve zamanlarını İslamiyet’in yayılması için harcadılar. Bu gelişmeler Arap Yarımadasında İslamiyet’in hızla yayılmasına neden olmuştur.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 92 Cevapları

Hudeybiye Antlaşması’nın sağladığı barış ortamı, İslam’ın yayılmasına nasıl etki etmiştir Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Cevap: Bu antlaşmadan sonra peygamber efendimiz İslama davet mektupları gönderdi ve daha rahat bir şekilde insanları İslam’a çağırdı.
6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 93 Cevapları

Hz. Muhammed’in (s.a.v) Mekke’yi fethettiğinde genel af ilan etmesini, Peygamberimizin (s.a.v.) insanlara olan sevgi, şefkat ve merhameti açısından sınıfınızda değerlendiriniz.

Cevap: Peygamber efendimiz insanların gönlünü kazanmış ve bu da insanların İslam dinine bakışını değiştirmiştir. Peygamber efendimiz tüm insanlara rahmet olarak gönderilmiştir. Onun sevgi merhamet ve şefkati insanları sarmış onların Müslüman olmasını kolaylaştırmıştır.


6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi FCM Yayınları Sayfa 95 Cevapları

Veda Hutbesinde bütün insanlığa yönelik ne gibi ilkeler yer almaktadır?
Sınıfınızda arkadaşlarınızla belirleyiniz ve bunların önemi üzerinde konuşunuz.

Cevap:Irkçılığa karşı çıkması

Kadın haklarına önem vermesi

Faizin kötü olması insanlara verilen öğütlerdendir.

Bir önceki yazımız olan 6. Sınıf Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi 83-85. Sayfa Cevapları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.
22 Ekim 2022, 19:09

Abone
Mesaj Sayısı:
Konu Sayısı: 3716

Biraz uzunbir konu gibi duruyor o yüzden yardım alarak ödevlerimi yapacağım çok teşekkür ederim şimdiden

HIZLI CEVAP YAZ

Yazıyla İlgili Fikirleriniz:

Yasal Uyarı
DMCA.com Protection Status
Sitemizde bulunan tüm yazılar, konular, içerikler yol gösterici nitelikte genel bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır.